Antwort Jak udělat šípkovou marmeládu? Weitere Antworten – Jaké šípky na marmeládu
Co se týká sběru šípků, na čaj jsou lepší šípky, které dozrávají nyní, ty přemrzlé jsou lepší na marmeládu. Kdo ale nechce čekat, až šípky přemrznou, nabízím recept s postupem přípravy marmelády z pevných nepřemrzlých šípků. Marmeláda je skvělá, jen je s ní trochu více práce.Plody zbavíme tak zvaných bubáků, zalijeme vodou tak, aby byly potopené, krátce je povaříme a rozmixujeme tyčovým mixérem. Poté pasírujeme přes husté síto, a to celkem dvakrát. Přepasírované šípky na plotně znovu pomalu zahřejeme. Budoucí marmeládu dochutíme tlučeným hřebíčkem, což bylo oblíbené koření našich babiček.Šípky opláchněte a rozdrťte, zalijte vodou a nechejte cca 24 hodin louhovat v chladném prostředí. Druhý den je přeceďte přes plátýnko a do výluhu přidejte cukr spolu se šťávou z pomeranče a citrónu. Aby to byla pořádná mňamka, můžete podle uvážení přidat ještě med, není to však nutné.
Co přidat do marmelády aby zhoustla : Kyselina citronová totiž podporuje želírovací a konzervační proces a zvýrazňuje chuť ovoce i zeleniny při zavařování. Marmeláda mi tehdy nechtěla zhoustnout, a tak jsem k ovoci přidala trošku kyseliny citronové a problém byl vyřešen. Marmeláda krásně zhoustla a byla opravdu výborná.
Kdy sbirat šípky na Marmeladu
Šípky začínají dozrávat koncem září, nejlepší doba pro jejich sběr je během října, kdy jsou nejsladší. Sbírejte šípky, které jsou tvrdé, pevné, jasně červené barvy. Na sušení jsou ideální šípky sbírané před prvními mrazíky. Šípky do vína, omáček, marmelád a džemů mohou být i přemrzlé.
Kdy se sbírají šípky : Ideální ke sběru šípku jsou měsíce září a říjen. Sbírat by se však mělo v době, kdy ještě nedorazily první mrazíky a současně už plody dostatečně uzrály. Jestliže plody zmrznou, ztrácejí cenné vitamíny a není je možné sušit. Dávejte také pozor na to, abyste nesbírali plody, které jsou měkké na dotek.
Šípky začínají dozrávat koncem září, nejlepší doba pro jejich sběr je během října, kdy jsou nejsladší. Sbírejte šípky, které jsou tvrdé, pevné, jasně červené barvy. Na sušení jsou ideální šípky sbírané před prvními mrazíky. Šípky do vína, omáček, marmelád a džemů mohou být i přemrzlé.
Po otevření uchovávejte v chladu při teplotě 4-8°C a spotřebujte během 4 týdnů. Sirup nevystavujte přímému slunečnímu záření a extrémním teplotám.
Jak udělat domácí bezový sirup
Květy bezu omyjeme a bez stonků je vložíme do velké sklenice. Přidáme cukr a zalijeme vše chladnou, ale převařenou vodou. Směs promícháme a necháme ji 48 hodin louhovat, poté ji přecedíme přes jemné plátýnko a přidáme kyselinu citronovou, kterou necháme v sirupu rozpustit. Celá příprava probíhá zastudena.Kromě cukru můžete vyzkoušet přidat do marmelády také lžičku kyseliny citronové nebo citronovou šťávu, marmeláda pak krásně zhoustne.Pokud vám ale neztuhne marmeláda hned, může zatuhnout dodatečně v chladnu. Někdy to trvá i pár dnů. Můžete vyzkoušet vařit rybíz i se stopkami (nebo odšťavnit včetně stopek) s cukrem v poměru 1:1, přidat malé množství kyseliny citronové a nechat na sporáku asi 10 minut.
Přestože částečně ochuzený, zdraví prospěšný je i klasicky připravený čaj. „Drcené šípky zalijeme horkou vodou, necháme 10 až 15 minut vyluhovat, přecedíme, slijeme a pijeme. Je to zdravý teplý nápoj, který můžeme pít každý den. U obou variant platí, že šípkový čaj můžeme užívat dlouhodobě,“ uzavírá bylinkářka.
Jak dlouho vydrží sušené šípky : Sušené šípky vydrží až rok
Nejčastější formou úpravy je proto jejich sušení. Díky tomu můžete šípkový čaj popíjet klidně celou zimu, navíc při správném sušení nepřijdete o tolik prospěšných látek.
Jak poznám že jsou šípky usušené : Správně usušené plody mají červenou až tmavou barvu a při doteku se drolí nebo praskají. Po dokončení sušení nechte šípky vychladnout a skladujte v uzavíratelné nádobě.
Na co je dobrý šípkový sirup
Sirup ze šípků se doporučuje při avitaminóze a jako skvělý prostředek při průjmech, ledvinových chorobách, nemocech močového měchýře a žlučníku, při vředovitosti dutiny ústní a zánětech v krku. Šípky nemají žádné kontraindikace ani vedlejší účinky, a tak můžete sirup využít pro chutnou limonádu k popíjení po celý rok.
Chutnám výborně i v čaji. Pokud mě chcete užívat jako pomocníka, stačí 3x denně jedna malá lžička. Kam mě uložit: Mám rád tmavší místo, třeba ve spíži, nejlépe do 25°C . Po otevření mě postavte do lednice a spotřebujte do 3 týdnů.Vsypte cukr (mělo by ho být tolik, kolik je tekutiny – 1 l tekutiny = 1 kg cukru). Za občasného míchání zahřejte, až se cukr zcela rozpustí a ze dna hrnce začnou k hladině stoupat bublinky.
Kolik květů na Bezovou šťávu : Suroviny
- bezinkový květ 20 ks. velké květy.
- citron 2 ks.
- krupicový cukr 1,5 kg. dle chuti, na uvedené 2 l vody optimálně 1-2 kg.
- kyselina citronová 1 PL. až 2 PL.