Antwort Jak Ususit šípky v troube? Weitere Antworten – Jak Ususit šípky v troubě
Sušení šípků v troubě
Šípky rozprostřeme v jedné vrstvě na plechu a sušíme ideálně v horkovzdušné troubě na 60 – 70 °C. Pokud nemáte v troubě větrák, nechte pootevřená dvířka s nějakou zátarasou, aby se šípky nespálily. Počítejte, že se takto budou sušit přibližně 4-8 hodin.Ideální ke sběru šípku jsou měsíce září a říjen. Sbírat by se však mělo v době, kdy ještě nedorazily první mrazíky a současně už plody dostatečně uzrály. Jestliže plody zmrznou, ztrácejí cenné vitamíny a není je možné sušit. Dávejte také pozor na to, abyste nesbírali plody, které jsou měkké na dotek.Jak poznat zralý šípek
Když je podtrhnete nebo otrháte přezrálé nebo přemrzlé, o spoustu cenných látek se ochudíte. Zralé šípky jsou krásně červené, lesklé, na omak tvrdé. Měkké sbírat můžete také, ale jsou určené na tepelné zpracování do marmelád, sirupů nebo omáčky.
Jak uchovat šípky na zimu : Tradiční cesta uchování zdraví z šípků je jejich sušení. Standardně se suší celé plody zbavené černého bubáku a stopky, rychleji však budou usušené očištěné poloviny. Můžete je pozvolna sušit na vzduchu, když je rozprostřete v jedné vrstvě na plech a umístíte do dobře větrané místnosti na několik týdnů.
Jak spravne Ususit šípky
Očištěné plody sušte ideálně při teplotě 60 až 70 °C, určitě ne více než 80 °C. Dobře usušený šípek nesmí být měkký a uvnitř vlhký, ale naopak by se měl při stisku rozpadat. Dostatečně usušené šípky skladujte v dobře uzavíratelné vzduchotěsné sklenici nebo v plátěném pytli.
Co s měkkými šípky : Ty měkké, obvykle přešlé mrazem, jsou zase lepší na marmelády, pyré (vložit odkaz), omáčku či sladké pomazánky. Vyrábí se z nich také víno a skvěle chutnají a léčivě působí naložené v medu. Mnohé od zpracování šípků odrazuje jeho pracnost, je totiž třeba pečlivě odstranit všechna semínka a chloupky.
Susila jsem dva dny pri teplote cca 50 stupnu a pootevrene troube, pak je vzdy soupla na tacu na parapet, kdyz bylo slunicko, jinak normalne v pokoji na vzduchu. Ted po mesici jsem je ulozila do plateneho pytliku.
Sušení šípků
„Se sušením šípků je to trošku složitější,“ říká Ivana Tischlerová, „měly by se sušit umělým teplem s teplotou nastavenou maximálně na 40 °C. Když sušíme šípky na 50 a více stupňů, přicházíme o některé důležité termolabilní látky.
Jak skladovat šípky
Jak šípky skladovat
Skladování je jednoduché – stačí usušené plody schovat do plátěného pytlíku (nemusíte se bát vlhkosti, šípky nemají tendenci ji do sebe natahovat – samozřejmě předpokládám, že je budete skladovat někde ve spíži, ne ve vlhkém sklepě) nebo patentní sklenice.Nejspolehlivější je zároveň nejpracnější způsob, kdy šípky rozpůlíte a jadérka a chloupky odstraníte. Rychlejší je šípky ponořit do vody, povařit je celé 30 minut a pak je rozmixovat a několikrát propasírovat. I přes ten nejjemnější cedník se však některé chloupky dostanou do zavařeniny a jsou v ní cítit.Nejčastěji je sušíme na čaj, ale výborné poslouží i pro přípravu jiných nápojů nebo zavařenin, příloh a pokrmů. Plody sice můžeme sklízet a zpracovávat hodně měkké a přemrzlé, ale nejbohatší na vitaminy jsou v době plné zralosti, kdy jsou pevné a sytě červené.
Šípkový čaj z čerstvých šípků není nutné vařit – lepší je nechat oloupané šípky (zhruba 80 šípků na litr vody) louhovat ve studené vodě přes noc. Povařit pak můžete až ráno bezprostředně před tím, než se rozhodnete čaj pít. Snažte se ale nepřekročit teplotu 70°C a před konzumací nechejte čaj ještě pár minut odstát.
Jak se suší švestky v troubě : Udělejte si vlastní sušené švestky
V sušičce nebo troubě na pečicím papíru sušte na 50 až 60 °C. Sušíme ve dvou fázích. První by měla trvat zhruba 4 hodiny za teploty okolo 50 stupňů, následně necháme ovoce vychladnout a znova sušíme dvě až tři hodiny na 60 až 65 °C.
Jak doma sušit šípky : Troubu si nastavte na 60-70 stupňů, šípky dejte na plech a rozložte. Použijte horkovzduch nebo nechte při sušení pootevřená dvířka trouby. Šipky budou hotové během chvilky a stejně jako u sušení v sušičce se budou drolit a budou mít krásnou tmavou barvu.
Na jakou teplotu suší sušička
Optimální pokojová teplota pro dosažení nejlepších výsledků sušení je mezi 19° – 24°C. Pokud je okolní teplota příliš nízká nebo příliš vysoká, sušička nemusí fungovat správně.
Sušené šípky vydrží až rok
Syrové jsou sice k jídlu také, ale příliš dlouho nevydrží, pokud z nich neuvaříte například marmeládu nebo likér. Nejčastější formou úpravy je proto jejich sušení. Díky tomu můžete šípkový čaj popíjet klidně celou zimu, navíc při správném sušení nepřijdete o tolik prospěšných látek.Epilace: Zbavení se chloupků i s kořínkem, ať už vytrhnutím (voskem, cukrovou pastou, pinzetou, epilačním strojkem), nebo přístrojovou metodou (laser, IPL, ultrazvuk). Depilace: Odstranění chloupků z povrchu pokožky, aniž by byla odstraněna vlasová cibulka (žiletka, depilační pěny či krémy).
Co je nejlepší na odstranění chloupků : Použití depilačních pěn či krémů je nejšetrnějším způsobem odstraňování chloupků. Tyto kosmetické přípravky totiž nedráždí pokožku, pečují o ni, a navíc při jejich používání nehrozí riziko poranění. Jsou vhodné i pro depilaci citlivé pokožky.