Antwort Jaké víno k pečené huse? Weitere Antworten – Jaké víno se pije k huse
Pokud se bavíme o tradiční pečené huse se zelím, tak k ní se červené Svatomartinské víno určitě, protože k huse se hodí vína s vyšší kyselinou, nižší tříslovinou, což svatomartinské splňuje. Například ale k polévce z husích vnitřností a odřezků, zvané kaldoun, se výborně hodí i víno bíle.JAKÉ VÍNO SE HODÍ KE SVATOMARTINSKÉ HUSE
- Pinot Noir je ovocný a zároveň příjemně komplexní, od ostružiny, kouřivosti a čokolády až po sušené brusinky a višně s tóny dřeva.
- Pinot Grigio, Pinot Gris neboli Rulandské šedé.
- Suché bílé víno s výraznější kyselinkou – sem musí jasně patřit i klasický Ryzlink rýnský.
Drůbeží pěny a lehké teriny doprovoďte bílým vínem, dobré budou například odrůdy Chardonay nebo i Sauvignon pro příznivce suchých vín. Červené víno vyzkoušejte zase k paštice z husích jater nebo játrové paštice, z českých například Rulandské modré.
Co se hodí k huse : Co k huse pít Sommeliér Marek Babisz, hlavní sommeliér Národního vinařského centra, doporučuje: „Svatomartinské víno a tradiční pečená husa se zelím je kombinace, bez které bychom si už listopad snad neuměli představit. Husa má výrazné tučnější maso, které ke knedlíkům servírujeme s bohatým výpekem.
Kdy se pije Svatovavřinecké víno
Tradice. Tradičně se první Svatomartinská vína otevírají 11. listopadu v 11 hodin na mnoha slavnostních akcích po celém Česku.
Jaké víno se hodí k pečené kachně : Kachna nebo husa miluje burgundský Pinot Noir nebo červená vína s nízkou tříslovinou – Cabernet Franc z údolí Loiry nebo merlotová vína z Pomerolu nebo Saint Emilionu. Krůtí maso je vůči vínu velmi shovívavé, ideální jsou lehká růžová nebo červená vína.
A proč vlastně ke svatému Martinu patří husy Legenda říká, že svatý Martin při své skromnosti nechtěl přijmout hodnost biskupa v Tours a schoval se před vyslanci, kteří mu zprávu o zvolení nesli, do husince mezi hejno hus. Ty jej však svým silným kejháním prozradily.
Možná ten příběh znáte jinak, ale vlastně je to jedno – zkrátka je nejvyšší čas vybrat si, kam se na svatomartinské víno a husu vypravíte právě vy. Klíčovým časem je samozřejmě magické datum 11. listopadu, zpravidla v jedenáct hodin a jedenáct minut, kdy se první mladá vína otvírají.
Co se hodí k paštice
K takovým gourmetským zážitkům patří dobré kvalitní víno. K jemným drůbežím, rybím a bezmasým paštikám servírujeme suchá bílá vína alsaského typu – Sylvánské zelené, Neuburské, Chardonnay – s vyšším obsahem kyselin a nízkým obsahem cukru nebo svěží italská vína.Pár doporučení k paštice:
Paštiku doporučujeme podávat v silných vrstvách na čerstvém pečivu, doplněnou o plátky svatojánských ořechů, nebo s kousky červeného vinného želé. Vína se k paštice hodí nejlépe červená, plnější, s jemnou tříslovinou.Troubu nastavte na 100 °C a husu ze všech stran okmínujte. Oloupejte jablka a vložte je do vnitřku husy. Tímto krokem si opět pomůžete k lepší a šťavnatější chuti. Husu přendejte do dostatečně velkého pekáče.
Husa se musí péct pomalu při nízké teplotě, obvykle se doporučuje 12–15 hodin. Troubu tedy rozehřejte už večer na 70–80 °C a dejte péct. Husu pečte přikrytou a vyhněte se průběžným kontrolám. Ideální je, když půjdete spát a na troubu zapomenete.
Co je Svatovavřinecké víno : Svatovavřinecké víno je červené nebo růžové víno vyrobené z oblíbené modré odrůdy Svatovavřinecké neboli Saint Laurent. Jde o tzv. mladé víno. Svatovavřinecké je velmi stará odrůda, která je členem rodiny odrůd Pinot.
Jaký je rozdíl mezi Svatomartinským a mladým vínem : Termín "mladé víno" na etiketě může, ale nemusí být uvedeno. Jinak obecně – Svatomartinské je samozřejmě označení pro mladá vína sklizně daného roku, doporučená ke konzumaci od 11.11. do konce daného roku, příp. i do velikonoc příštího roku.
Co k pečené kachně
Pečená kachna patří k tradičním pokrmům české kuchyně, které naše babičky i prababičky připravovaly především ke slavnostnějším příležitostem. Obvykle se podává s červeným nebo bílým zelím a bramborovým, případně houskovým knedlíkem.
K této pečené plněné kachně vínem se nejvíce hodí mladší červené ovocité víno odrůd Zweigeltrebe, Modrý Portugal a Svatovavřinecké.Svatý Martin je uctíván jako ochránce a patron všech vojáků, jezdců, koní, hus a vinařů. Zpodobňován bývá jako jezdec na koni, který má na sobě půlku pláště. Protože svůj svátek slaví v den, kdy začíná padat sníh, hovoří se o tom, že svatý Martin přijíždí na bílém koni a s sebou přiváží zimu a sníh.
Co jíst na svateho Martina : 🙁 🙂 K huse se výborně hodí červené a bílé zelí, houskové, bramborové či chlupaté knedlíky a mladé červené víno. Svatomartinská husa bývala poslední pečeně před adventním půstem. Typickým svatomartinským pečivem byly hlavně rohlíky, rohy či podkovy, buchty, plněné mákem nebo povidly.