Antwort Jak vyčistit vlněný kabát? Weitere Antworten – Jak vyžehlit Vlneny kabát
Pokud se kabát zmačká při sezení, je možné jej vyžehlit max. teplotou 150°C (doporučujeme jemně napařit). Vhodné je chemické čištění v čistírně oděvů a to tetrachlóreténem (perchlóretylénem), benzinem, trifluortrichlóretanem nebo fluoritrichlóretanem nebo fluoritrichlórmetanem obvyklými postupy.PRANÍ A ČIŠTĚNÍ
Vlna nemá ráda vodu a už vůbec ne teplou vodu. Vlněné produkty většinou stačí nechat vyvětrat nebo je můžete prát (ideálně) ručně do 30 stupňů. Případně můžete zvolit suché čištění, které najdete dnes snad již v každé čistírně.Vlna vyniká schopností nasávat do svých vláken vodu a tím tvoří teplo. Proto je velice důležité po příchodu domů neodkládat kabát do skříně, ale pověsit na ramínko tam, kde proudí vzduch a nesvítí přímé slunce. Důkladně proschne a nevytvoří se podmínky pro vznik plísní a zatuchlého zápachu.
Jak vyprat Prosivany kabát : Jako všeobecné pravidlo platí, že vedle speciálního pracího prostředku, je třeba prát peří do maximální teploty 40 stupňů Celsia. Nepoužívejte aviváž, změkčovadla, ani bělidla. A vypněte, případně co nejvíce omezte odstřeďování. Pokud máte bund víc, perte každou samostatně.
Čím vyčistit kabát
V koupelně pusťte teplou vodu a zavřete dveře. Vytvoříte tím parní lázeň, do které pověsíte kabát. Z parní lázně ho po 20 minutách vytáhněte a očistěte ho měkkým kartáčkem. Potom nechte kabát postupně vychladnout a pořádně uschnout.
Jak žehlit sifon : Šifon je velmi choulostivý, co se týče žehlení. Musí se žehlit při velmi nízké teplotě (60 – 80 °C) a bez použití páry. Kapka vody, která by spadla na tento materiál, na něm totiž zanechá skvrnu. Po vyžehlení šifonu jej nechte asi 10 minut vychladnout, protože tak látka získá požadovaný tvar.
Vlnu stačí občas jemně promnout. Vlna má díky lanolinu samočistící vlastnosti, pokud ji ale chceme zbavit typické ovčí vůně, můžeme použít speciální šampón na praní vlny. Pokud je vlna silně znečištěná, lze do první lázně použít místo šampónu sodu. Vlnu nijak neždímeme.
Moderní pračky nabízí i speciální programy na vlnu, případně simulaci ručního praní. Důležité je, zvolit nízkou teplotu (30 stupňů) a otáčky (400-500 za minutu). K praní vlny vždy používejte speciální přípravek na vlnu. Nehodí se na ně klasické bio prací gely, jelikož enzymy požírají kromě nečistot i vlákna.
Jak se starat o kabát
Pokud se stane, že například zmoknete, nechte kabát po příchodu domů vyvěšený na ramínku a po uschnutí ošetřete měkkým kartáčem (určeným na vlnu). Kašmírový kabát je citlivý také na horký kov, proto kašmírový kabát nikdy nežehlete. Když je potřeba, dejte kabát vyčistit, a to chemicky v profesionální čistírně.Kabáty s příměsí vlny nebo jiného přírodního materiálu (do 30 %) lze opatrně prát v pračce, pokud to výrobce vyloženě nezakazuje. Vždy volte nejjemnější program na vlnu nebo ruční praní, nízkou teplotu a otáčky, Použijte prací prostředek na vlnu.Jak často byste měli prát zimní kabáty Pokud ho nosíte sporadicky, stačí ho vyprat jednou za sezónu. Pokud jej nosíte pravidelně, vyperte ho dvakrát za sezónu. Před uskladněním je třeba zimní kabáty umýt, aby se prodloužila životnost kabátu a zajistila se jeho připravenost na nošení příští zimu.
Ceník
Druh oděvu | Cena čištění |
---|---|
Kabát krátký | 250 Kč |
Kabát ¾ | 280 Kč |
Kabát dlouhý | 300 Kč |
Kabát péřový ¾ | 330 Kč |
Jak často čistit kabát : Profesionální čištění byste měli svému kabátu dopřát nejméně jednou za rok, ideálně ale po sezóně i před ní, přestože kabát na pohled vypadá čistě a není cítit zatuchlinou.
Jak vyčistit ucpaný sifon : Stačí, když do sifonu umyvadla nasypete půl šálku jedlé sody a zalijete ji šálkem (nejlépe horkého) octa. Chvíli počkejte, než opadne pěna, a nakonec výlevku důkladně propláchněte proudem horké vody. Pokud je to potřeba, celý proces zopakujte. Uvidíte, že ucpaný odpad bude rázem minulostí.
Jak se čistí sifon
Nasypte dva sáčky sody (nebo jeden větší sáček) do sifonu, přilijte hrnek octa a nechte zhruba 15 až 30 minut působit. Pak už jen stačí prolít odpad několika litry horké vody a máte hotovo. Kvůli lepšímu výsledku ale doporučujeme postup jednou nebo i vícekrát zopakovat (záleží, jak moc máte odpad nečistotami zanesený).
Odstranit skvrny z vlny pomáhá citron, skvrnu přetřete citronem, necháte chvíli působit a pak vymyjete vodou. Na hedvábí funguje alkohol, do kterého oblečení ponoříte. Často pomáhá i roztok saponátu nebo žlučové mýdlo, to funguje především na borůvky.Praní (namáčení) provádíme ve vodě o teplotě cca 25-30 °C. Délka namáčení cca na 1hod, opakovaně 1-2x do čisté lázně dle potřeby. Vlnu stačí občas jemně promnout. Vlna má díky lanolinu samočistící vlastnosti, pokud ji ale chceme zbavit typické ovčí vůně, můžeme použít speciální šampón na praní vlny.
Jak prát 100% vlnu : Praní při maximální teplotě 40°C, výlučně program na vlnu (ideálně certifikovaný společností Woolmark), který nestřídá studenou a teplou vodu. Oblečení se nesmí bělit. Oblečení lze sušit v bubnové sušičce na nižší teplotu (60°C) – programem na vlnu.