Antwort Jak vyleštit pražce na kytaře? Weitere Antworten – Čím leštit kytaru
Leštidlo můžete zakoupit také v obchodě s autodíly, používá se k leštění laku a odstranění lehkých škrábanců. Leštěnku rozetřete leštícím polštářkem a otřete čistým hadříkem z mikrovlákna. Dobře odvedená práce by měla zanechat kytaru bez škrábanců, barva kytary bude sytá a bez oxidace.Jednou za čas byste měli kytaru kompletně vyčistit a ošetřit kytarovou kosmetikou. K běžnému čištění jsou většinou využívány hadříky z mikrovlákna, které zbaví povrch kytary prachu a lehkých nečistot. Až poté můžete přistoupit k nanášení čističe a případně i leštidla, kterým ošetříte lak kytary.Akustická kytara
Seřízení dohmatu na akustické kytaře je poměrně zdlouhavý proces. Za předpokladu, že je již vše ostatní nastaveno, je nutné snížit nebo zvýšit sedlový pražec. Po úplném povolení všech strun je nutné sedlový pražec vyjmout z kobylky a následně jej zbrousit na nižší výšku.
Jak seřídit snímače na kytaře : Výška snímače se nastavuje tak, že zmáčknete obě krajní e struny na posledním pražci a následně měříte vzdálenost struny od snímače. Snímače single coil se obvykle nastavují tak, že pod basovou strunou E je snímač přibližně 2,5 až 2,9 mm, pod tenkou strunou e 2 až 2,5 mm.
Co je to menzura na kytaře
Menzura je vzdálenost mezi nultým pražcem a kobylkou, tedy mezi opěrnými body strun. Čím je tato vzdálenost delší, tím jsou mezi pražci na hmatníku větší rozestupy, což znamená více prostoru pro prsty. Pokud je menzura kratší, mezi pražci na hmatníku je menší rozestup.
Čím lakovat kytaru : Většina výrobců, kteří tuto povrchovou úpravu nábízí, používá epoxidové nebo polyesterové plniče pórů a polyuretanové či akrylátové základovací laky. Nitro je pouze vrchní vrstva. Lak nepraská a nepropadá do pórů.
Kytara se rozlaďuje při hře
Opotřebované mechaniky – strojky, vůle při otáčení. Tady pomůže přitažení mechanik, pokud je to možné, nebo jejich výměna. Kytara se může také jemně rozlaďovat při častém vytahování strun při hře. To má na svědomí často vrchní pražec( poslední pražec na krku).
Při běžném hraní bohatě stačí výměna jednou za 3 až 6 měsíců. Po více jak půl roce už většinou struny nezní dobře ani pokud se na kytaru hraje jen příležitostně. Při intenzivním hraní záleží na údržbě strun a také na míře pocení rukou. Kytaristé s agresivnějším potem mění struny běžně po dvou až třech týdnech.
Jak srovnat krk kytary
U většiny tzv. westernových kytar (typicky dreadnought či jumbo) lze průhyb krku nastavit pomocí kovového napínáku (angl. truss-rod), umístěného uvnitř krku. Napínák je ovládán šroubem, většinou s imbusovou hlavou, která je přístupná buď zevnitř kytary, nebo ji najdete na hlavě pod krytkou, umístěnou za ořechem.Zatímco profíci své nástroje štelují i po každé show, obyčejně stačí kytaru seřídit jednou za půl roku. Minimálně však jednou za rok.Vzdálenost snímače od strun může poměrně výrazně ovlivnit výsledný zvuk a to jak hlasitost, tak i barvu. Platí však, že pro každý snímač a nástroj je potřeba ideální vzdálenost nalézt. Pro pasivní elektromagnetické snímače můžeme za výchozí vzdálenost považovat cca 3mm u kobylkového a cca 4mm u krkového snímače.
Kobylky přenáší vibrace strun na tělo kytary. Kobylky elektrických se dělí na 3 základní typy. Pevné kobylky jsou pevně usazené v těle nástroje. Díky tomu, že se nijak nehýbe, tento typ kobylky zaručuje stabilnější ladění a klade nejmenší nároky na seřízení.
Kolik strun je na kytaře : K tomu, abychom správně naladili jednotlivé struny na kytaře, musíme vědět, o jaké struny se vlastně jedná. Na kytaře (ať už akustice, nebo elektrice) máme 6 strun a při standardním ladění jde o struny E, A, D, G, H, E (v pořadí od nejtlustší po nejtenčí strunu).
Proč drnčí struny na kytaře : Drnčení je způsobeno příliš nízkým dohmatem strun vzhledem k hmatníku. Většinou drnčí jen některé struny, a nezřídka se to stane když vyměníte silnější sadu strun za výrazně slabší. Pokud máte uvnitř krku napínací šroub, je to možné doladit.
Jak poznat spatne struny
Obecné pravidlo na to neexistuje, ale že struny potřebují vyměnit, většinou poznáte sami. Prvním ukazatelem jsou usazené nečistoty, případně koroze (od potu a vlhkosti vzduchu), druhým špatné ladění v oktávách a ztráta výšek. Zvuk je celkově mdlý a prsty po strunách špatně kloužou.
Klasická kytara používá nylonové struny, které jsou charakteristické tím, že jsou měkčí a lze je používat i bez trsátka. Jelikož jsou příjemnější na dotek a umí se přizpůsobit, jsou výborné i pro začátečníky. Struny na akustickou kytaru jsou trochu jiné. Akustické kytary mají kovové struny, které jsou ostřejší.Měřítko umístěte mezi strunu a osmý pražec. Vzdálenost mezi strunou a pražcem by měla být asi 0,2 – 0,5 mm. Tato vzdálenost vypovídá o uvolnění krku kytary. Jestliže je krk příliš uvolněn, může to způsobit špatnou intonaci a nepohodlné hraní ve střední části krku, kde jsou struny příliš vysoko nad pražci.
Jak zvednout struny na kytaře : Výška strun nad hmatníkem se nastavuje pomocí nultého pražce a výškou kobylky či sedlového pražce. Nultý pražec bývá mnohdy opomíjen, a může tak negativně ovlivnit samotné seřízení i ladění kytary.