Antwort Jak vyměnit chladící kapalinu? Weitere Antworten – Co se stane když Smíchám chladící kapaliny
Protože mají různé typy chladících kapalin i různé vlastnosti, jejich míchání se nedoporučuje. Mohlo by dojít až k nenávratnému poškození motoru.Otevřete kapotu a najděte nádržku chladicí kapaliny. Většinou má průsvitně bílou barvu a vede od ní hadice k chladiči. Nádržka má na boku značky plnicího rozsahu. Pokud je motor vychladlý, chladicí kapalina by měla dosahovat po rysku plnění za studena.Výměnu chladicí kapaliny je třeba provádět jednou za tři roky u starších kapalin G11 a jednou za pět u kapalin novějších. Interval doporučený výrobcem vašeho auta byste měli najít v manuálu. Pokud tam žádný nenajdete, případně se dočtete, že není nutné kapalinu měnit, platí výše popsaný interval 3 nebo 5 let.
Co se stane když Přeliju chladící kapalinu : Dolévání chladicí kapaliny do auta
Opatrně dolijte chladicí kapalinu do nádržky tak, aby její hladina nepřesáhla rysku s maximální hladinou. Přelití chladicí kapaliny by mohlo způsobit přetlakování motoru. Po doplnění kapaliny do chladiče pevně uzavřete nádržku a ujistěte se, že těsní.
Co nalít do chladící kapaliny
Odpověď možná leckoho překvapí: obyčejnou vodu z kohoutku. Chladicí kapalina se totiž vždycky skládá z glykolu a vody. Ta se odpařuje rychleji, a tak je nevyhnutelné, že jí mírně a plynule ubývá. Voda je tedy prvním podezřelým, když najdete hladinu blízko minima.
Jak správně naředit chladící kapalinu : Chladící kapalina, jakožto neředěný roztok má bod mrazu na hranici -23°C, kdežto ředěný roztok v poměru 1L chladící kapaliny a 0.7L vody, má bod mrazu přibližně v -40°C. Ředění je doporučováno pomocí měkké čisté či technické vody, nikoliv destilované vody – ta může být agresivní vůči určitým částem chladícího okruhu.
Přesný typ chladicí kapaliny do vašeho automobilu naleznete v manuálu vašeho vozidla nebo jej vyčtete z nádobky chladicí soustavy, která se nachází v motorové části vašeho auta.
Jak zjistit, zda uniká chladicí kapalina
- Kaluže barevné tekutiny pod vaším autem.
- Sladký zápach ve vozidle nebo v jeho okolí.
- Konzistentně nízká hladina nemrznoucí směsi.
Jak dlouho vydrží chladicí kapalina
U nových aut vydrží chladicí kapalina až pět let
Pokud jde o koncernové vozy značky Škoda, mluvíme o favoritu až felicii, doporučená výměnná lhůta je dva až tři roky.Přesný typ chladicí kapaliny do vašeho automobilu naleznete v manuálu vašeho vozidla nebo jej vyčtete z nádobky chladicí soustavy, která se nachází v motorové části vašeho auta.Pokud jde do tuhého, tak i obyčejná voda pomůže k dojetí bez fatálního poškození motoru, ale důrazně doporučujeme co možná nejdřív vodu ze soustavy vypustit a nahradit ji standardní chladicí kapalinou. Nejde totiž jen o vodní kámen či jiné nečistoty.
Nezapomeňte, že motor musí být studený. Odšroubujte hadici ze spodní strany nádobky a nechejte kapalinu odtéct. Povolte vypouštěcí ventil (šroub) na bloku motoru a počkejte, až kapalina odteče.
Jaký je rozdíl mezi G11 a G12 : G11 – modro-zelená nemrznoucí směs je dobrým výběrem pro novější motory, které již mají hlavy na válcích vyrobeny ze slitiny hliníku. G12 – červená chladicí kapalina je určena pro novější vozidla s hliníkovými hlavami, kde šetří slitiny z měkkých kovů, gumové těsnění a plastové části.
Proč ředit chladící kapalinu : Z těchto a dalších důvodů nelijeme do chladícího okruhu obyčejnou vodu, ale speciální chladící kapaliny, které je možné ředit jen destilovanou vodou. Výsledná směs se postará o to, že se bod tuhnutí dostane pod nejnižší reálně očekávatelnou teplotu.
Jaký je rozdíl mezi chladící kapalinou G12 a G13
G12 + – fialová chladicí kapalina má stejné vlastnosti jako červená G12, liší se od ní pouze zabarvením. G13 – fialová kapalina je moderní směsí do nových aut, která velmi účinně chrání kovové části proti korodování. Může také nahradit jakýkoliv jiný typ chladicí kapaliny ve starších vozidlech.
K tomu, abyste zjistili, jestli aktuální náplň chladicí kapaliny vyhovuje, používáme obyčejný hustoměr. Už podle názvu je patrné, že se s ním měří hustota kapaliny, která nám ukáže, jak na tom kapalina skutečně je. Do hustoměru nasajete malé množství kapaliny (mačkáním balónku).Když už tedy víte, že Vaše kapalina mrazu neodolala, nezbývá, než auto dostat do teplé garáže, kde ho necháte, než rozmrzne. Raději ale nezkoušejte rozmrazování urychlit nějakým teplometem nebo podobným přístrojem, protože takovýmto zbrklým činem můžete napáchat ještě větší škody než mráz.
Čím se měří chladicí kapalina : Skleněný hustoměr s balónkem, nasávací trubicí a vnitřním plovákem, určený k měření náplně chladiče automobilu. Pomocí tohoto hustoměru lze měřit kapaliny na bázi glykolu i chladicí kapaliny na bázi metanolu. Měření stavu kapaliny se provede nasátím chladicí kapaliny do skleněné trubice.