Antwort Jak vypadá lípa srdčitá? Weitere Antworten – Jak poznat lípa srdčitá
Lípa srdčitá mívá korunu poněkud hustší s množstvím jemných větviček (obr. 14 a 15), zatímco lípa velkolistá má korunu řidší se silnějšími větvemi. Přírodní kříženec obou druhů, lípa obecná, se vyznačuje intermediárními znaky. Má lysé letorosty i listové řapíky.Letorosty jsou nejčastěji zprohýbané, zelenohnědé, často načervenalé, lysé. Pupeny jsou střídavě dvouřadé, vejčité, tupé. Listy střídavě postavené, okrouhle srdčité, pilovité, až 7,5 cm dlouhé, s velmi krátkou, štíhlou, avšak zřetelnou špičkou.Lípa kvete v květnu až v červnu. Solitérní jedinci začínají kvést okolo 15. roku života, stromy v zápoji kvetou poprvé až okolo 30. roku.
Jak vypadá lipový květ : e Lipový květ (Tilia cordata), známý také jako lípa srdčitá, se vyskytuje mj. v Evropě a Severní Americe. Tento stálezelený strom dosahuje výšky 30-40 metrů a na začátku jara vykvétá bílými rozevlátými květy s mnoha okvětními plátky, které vypadají jako hvězdičky.
Kde roste lípa srdčitá
Hlavní stanoviště jsou na suťových svazích, kde roste často ve společnosti javorů, jasanu ztepilého, dubu zimního a habru. Dále se vyskytuje v lužních lesích, kde roste mimo dosah dlouhotrvajících záplav společně s dalšími listnatými druhy lužních lesů (jilmy, jasany, habr, babyka, dub letní).
Jak poznám Lípu : Lípu ale poznáme snadno i podle nápadných střídavých pupenů. Jsou skoro kulaté, lesklé a mají často červenavý nebo oranžový nádech. Při pohledu na ně si vzpomeneme na podobně široké a zakulacené srdčité listy nebo na srdčitý tvar koruny.
Listy jsou dlouze řapíkaté, nesouměrně srdčité a lysé, pouze v úhlech velkých žilek na spodní straně listů mají rezavé chomáčky chlupů (na rozdíl od lípy velkolisté, která je má bělavé). Kvete od června do července.
Plodem je kulatá nažka. U lípy velkolisté jsou listy větší než u lípy srdčité a na rubu mají chloupky bělavé. Lípa velkolistá kvete o něco později než lípa srdčitá. Plod tvoří kulatá nažka, nápadně pětihranná.
Jak poznat Lípu
Lípu ale poznáme snadno i podle nápadných střídavých pupenů. Jsou skoro kulaté, lesklé a mají často červenavý nebo oranžový nádech. Při pohledu na ně si vzpomeneme na podobně široké a zakulacené srdčité listy nebo na srdčitý tvar koruny.V Čechách je rozšířeno několik druhů lip, které kvetou postupně od poloviny května do července. Lípa velkolistá kvete někdy již od poloviny května jako první z lip. Má velké zelené , lehce opýřené listy. Lípa srdčitá rozkvétá později, většinou koncem června.V úžlabí žilek jsou chomáčky chlupů žlutě až rezavě zbarvených, jinak jsou listy lysé. U lípy velkolisté jsou listy větší a mají v úžlabí žilek bělavé chomáčky chloupků a obě strany listu jsou stejně zbarveny.
Na podzim listy žloutnou a brzy opadávají. Oboupohlavné květy jsou uspořádány ve vrcholících; květenství se skládá z 5–11 květů a na květní stopce je opatřeno velkým vytrvalým podpůrným listenem. Plodem je oříšek. Lípa srdčitá patří mezi stín snášející dřeviny našich lesů.
Jaké jsou druhy lípy : V České republice jsou původní jen 2 druhy: lípa velkolistá (Tilia platyphyllos Scop.) a lípa malolistá neboli srdčitá (Tilia cordata Mill.). Jejich kříženec se jmenuje lípa obecná (Tilia x vulgaris Hayne). Další druhy jsou pěstovány, převážně v intravilánech obcí a arboretech, ve volné přírodě jen zcela ojediněle.
Které lípy jsou léčivé : Nejčastěji se pro lipový čaj používá lípa malolistá (Tilia cordata) a lípa velkolistá (Tilia platyphyllos), které mají tradičně léčivé účinky a jsou známy pro svůj příjemný aroma.
Kdy se sbiraji květy lípy
Sběr, sušení, uskladnění:
Sbíráme květenství s blanitým jazykovitým listenem hned na počátku rozkvétání v červnu a červenci, kdy rozkvete asi polovina květů v květenství. Sběr provádíme za suchého počasí a sušíme rychle v průvanu ve stínu nebo při umělé teplotě do 35 °C v načechrané vrstvě do 5 cm.
Vnitřně se užívá v nálevu při horečnatých onemocněních z nachlazení – rýmě, kašli, zánětu průdušek, chřipce, angíně, zahlenění dýchacích cest, kataru bronchů, při onemocnění ledvin a močového měchýře, při žaludeční a střevní kolice.Pokud začnou tlustici opadávat listy, mívá to dvě příčiny. Obě jsou způsobeny pěstitelem. Buď tlustice nastydla u otevřeného okna v mrazivém dni, nebo je umístěna na příliš chladném místě, kde teploty klesají pod 10 stupňů Celsia.
Proč padá listí : Hlavním důvodem, proč stromům každoročně listí opadává, je uchování vlhkosti. Široké listy mají značné povrchové plochy a vypařováním vydávají obrovské množství vlhkosti. V zimě při zamrzlé půdě ustane zásobování kořenů vláhou a uchování vody se stane prvořadou záležitostí.