Antwort Jak vypadá několikanásobný větný člen? Weitere Antworten – Jak poznat několikanásobný větný člen
Několikanásobný větný člen je tvořen dvěma nebo více větnými členy stejného druhu, které společně rozvíjejí svůj řídící větný člen a přitom mají mezi sebou souřadný vztah. Je-li ve větě více přísudků, jde o mezní typ mezi několikanásobným větným členem a souřadným souvětím.Doplněk závisí na 2 členech: na slovesu (přísudku) a zároveň na podstatném jméně nebo případně zájmeně (většinou podmětu nebo předmětu). Ptáme se na něj: Jaký Jako kdo Jako coJako základní větné členy označujeme podmět (podstatné jméno nebo zájmeno v 1. pádu) a přísudek (sloveso v určitém tvaru). Spolu tvoří tzv. základní skladební dvojici.
Jaké jsou druhy větných členů : Řadí se mezi ně: přívlastek, předmět, příslověčné určení a doplněk.
Jak poznám několikanásobný přívlastek
Přívlastek několikanásobný je tvořen dvěma nebo více přívlastky, které jsou navzájem souřadné a patří do jedné významové řady. Jednotlivá přídavná jména rozvíjejí podstatné jméno přímo; v mnoha případech lze mezi ně vložit spojku a jejich pořadí lze zaměnit: vysoká, štíhlá váza (= vysoká a štíhlá váza);
Co je to několikanásobný přísudek : Několikanásobný přísudek stojí na pomezí mezi větným členem a souvětím souřadným. Přísudek se zpravidla za několikanásobný větný člen považuje tehdy, pokud není rozvitý: a není tak třeba rozdělovat větu na více samostatných predikací. Chlapec vykřikl a rozběhl se (několikanásobný přísudek).
Jak poznat doplněk
Doplněk se váže na dva větné členy zároveň. Tím je unikátní. Jednou z vazeb je vždy vazba na přísudek. Druhá vazba je spojení buď s podmětem (Chlapec ležel nemocen), nebo s předmětem (Našli jsme ho promrzlého).
Bývá vyjádřen podstatným jménem, přídavným jménem, zájmenem, číslovkou, slovesným infinitivem, slovesným přechodníkem či vedlejší větou. Většinou bývá na konci věty. Doplněk, pokud je vyjádřen podstatným jménem, může být bezespojkový nebo uvozen spojkou (v češtině většinou jako, za).
Na jaký větný člen se ptáme koho co
Jak ho poznáme (určíme)
věta | ptáme se | předmět |
---|---|---|
Harry se dotkl své jizvy. | Koho, čeho se dotkl | jizvy |
Poslal rodičům dopis. | Komu, čemu ho poslal | rodičům |
Maminka uvařila polévku. | Koho, co uvařila | polévku |
Často mluví o své rodině. | O kom, čem mluví O rodině. |
Částice jsou řazeny mezi tzv. neohebný slovní druh, tedy nemění svůj tvar- nedají se časovat ani skloňovat jako ohebné slovní druhy (podstatná a přídavná jména, zájmena, číslovky, slovesa). Částice také nejsou větným členem- při větném rozboru nejsou označovány jako větný člen a z rozboru je vynecháváme.Přívlastek shodný
Stojí většinou před podstatným jménem (v antepozici) a nejčastěji je reprezentován přídavným jménem, nebo zájmenem, zastupujícím přídavné jméno. Na přívlastek shodný se ptáme otázkami: jaký, který, čí. Při větném rozboru se označuje zkratkou PkS nebo AtK (atribut kongruentní).
Přívlastek je (zjednodušeně řečeno) větný člen, který ve větě blíže rozvíjí jiný větný člen – nejčastěji představovaný podstatným jménem. Může jít o přívlastek shodný (české boty), nebo neshodný (boty z Česka).
Jak poznat několikanásobný podmět : Podmět několikanásobný
- Skládá se z nejméně dvou rovnocenných složek, které mají společný přísudek.
- Příklad: Češi a Američané vytvořili účinné protilátky na klíšťovou encefalitidu. Podobnou proměnou prošel i Londýn, New York nebo třeba Peking.
Co je to několikanásobný předmět : Předmět je nejčastěji rozvíjen přívlastkem (můj pes), někdy také doplňkem (obdržel zásilku poškozenou). Pokud je v předmětu spojeno několik výrazů, jde o předmět několikanásobný. Jednotlivé členy několikanásobného předmětu mohou být navzájem spojeny různými způsoby: Potkala jsem Petra, Pavla a Adama.
Jak se značí doplněk
Doplněk značíme D, popř. Do.
Doplněk vyjadřuje vlastnost, kterou má podstatné jméno jen za určitého děje, např. Děvčata běhala bosa. Nebo vlastnost, která se doplňku přisuzuje dějem, např. Honzu zvolili důvěrníkem.U klenotnického či také sterlingového stříbra bude k nalezení značka S/AG a číslo 925. A platinové šperky zdobí číslo 950, někdy s označením PT.
Jak se pozná doplněk : Jak poznat doplněk
Doplněk se váže na dva větné členy zároveň. Tím je unikátní. Jednou z vazeb je vždy vazba na přísudek. Druhá vazba je spojení buď s podmětem (Chlapec ležel nemocen), nebo s předmětem (Našli jsme ho promrzlého).