Antwort Jak vypadá olše lepkavá? Weitere Antworten – Jaký tvar listů má olše lepkavá
Listy jsou střídavé, obvejčité, s tupou špičkou, dosahují do délky 10 cm, mají lesklou, tmavě zelenou barvu.Olše šedá (Alnus incana) je listnatý opadavý keř nebo strom, s přímým, štíhlým kmenem (často vícekmenným) a vejcovitou nebo sloupovitou, hustou korunou, z čeledi břízovité. Dorůstá většinou do výšky 6–20 metrů, dožívá se maximálně padesáti let.Prostřednictvím kořenových hlízek s nitrogenními bakteriemi obohacuje půdu vázaným dusíkem. U olše se neprojevuje kořenová výmladnost, zato výmladnost pařezová je velmi silná. V prvním roce rostou olše velmi pomalu, v následujících letech rychle. Dospělosti dosahuje v zápoji ve 40 letech, jako solitér ve 12–20 letech.
Kdy roste olše lepkavá : Kvete v březnu a dubnu. Jednopohlavné květy rostou odděleně na téže rostlině. Prašné jehnědy jsou dlouhé, převislé.
Jak poznat Olsi
Dřevo je žluté, někdy narůžovělé až šedooranžové. Je stejnoměrné, bez výrazných letokruhů a barevně odlišeného jádra. Je měkké, pevné, snadno se štípe, dá se řezat dláty i přes vlákna.
Jaké listy má olše : olše lepkavá
Listy obvejčité až okrouhlé, na bázi klínovité, na konci tupě uťaté až vykrojené, dvakrát hrubě pilovité, na líci tmavě zelené, na rubu světlejší, lysé, jen se žlutavými chomáčky chlupů, v mládí lepkavé, na podzim po opadu černají.
Vysušené dřevo – olše rychle a vydatněji hoří. Jedná se o měkké dřevo, které má celkem slabou kůru, proto vytváří méně popela. Palivové dřevo olše hoří hezkými intenzivními plameny. Olšové dřevo se velmi snadno zapaluje.
Usušené listí pomáhá při nachlazeních, průjmech a horečkách. Vnitřně užíváme nálev z čajové lžičky listů či kůry na šálek vody, popíjíme po lžících během dne. Nálev či odvar může zastavit i krvácení z nosu, pokud jím nos proplachujeme.
Jak kvete olše
Nejznámější je u nás olše lepkavá, jejíž mladé listy skutečně lepí. Kvete od ledna do dubna v závislosti na délce zimy. Pyl se vytváří na dlouhých pevných svěšených jehnědách, které mohou mít žlutohnědou až fialovou barvu. V koruně se často vyskytují baculaté hnědočerné zdřevnatělé šištice loňských samičích květů.Dřevo je žluté, někdy narůžovělé až šedooranžové. Je stejnoměrné, bez výrazných letokruhů a barevně odlišeného jádra. Je měkké, pevné, snadno se štípe, dá se řezat dláty i přes vlákna.Plamen olše je dlouhý, a tím vhodný pro rychlejší prohřátí především kachlových kamen po rozdělání ohně. Bříza potom delší dobu drží naakumulované teplo. v kotlech a kamnech, při hoření vytváří silné a jasné plameny, nepraská a díky obsahu éterických olejů vytváří charakteristickou vůni dřeva. i za deště.
Je měkké, pevné, snadno se štípe, dá se řezat dláty i přes vlákna. Dobře přijímá lepidlo. V řezbářství je olšové dřevo hned po lipovém nejoblíbenější, ale stejně jako lipové dřevo trpí červotočem. V rukodělné řemeslné výrobě se olšové dřevo využívá na nádobí – necičky, mísy, okříny i troky na paření prasat.
Které dřevo špatně hoří : Mokré dřevo nadělá více paseky než užitku. Mokré dřevo špatně hoří a také vzniká více spalin, ty se usazují na skle či ve spalinových cestách. Větší výdrž a tím pádem i výhřevnost mají tvrdá dřeva – buk, dub, habr. Měkké dřevo se rychleji rozhoří – smrk, borovice, bříza.
Kde rostou olše : Olši vyhovují především vlhké až zamokřené půdy, které mohou být i periodicky zaplavované. Ideální je plně osluněné stanoviště, hluboký stín tento druh nesnáší. Výskyt: Ve vlhkých místech středních poloh od Evropy přes Malou Asii, Sibiř až k Altaji.
Jak poznat Olší
Dřevo je žluté, někdy narůžovělé až šedooranžové. Je stejnoměrné, bez výrazných letokruhů a barevně odlišeného jádra. Je měkké, pevné, snadno se štípe, dá se řezat dláty i přes vlákna.
Olšové dřevo se používá při výrobě kuchyňského nábytku, lišt, věšáků, překližek a rámů. Je jednou z nejoblíbenějších dřevin pro řezbáře a slouží i k výrobě dřevotřískových desek.Dřevo je žluté, někdy narůžovělé až šedooranžové. Je stejnoměrné, bez výrazných letokruhů a barevně odlišeného jádra. Je měkké, pevné, snadno se štípe, dá se řezat dláty i přes vlákna.
Jaké dřevo má největší výhřevnost : Mezi tvrdým palivovým dřívím je nejvíce výhřevné tvrdší listnaté dřevo: dub, buk, bříza a jasan, absolutním šampionem je pak habr. Měkké dřevo (nejčastěji z jehličnanů) naproti tomu hoří rychleji, ale dobře se z něj dělají třísky vhodné na podpal a seženeme jej za nižší cenu.