Antwort Jak vypadá sýkorka? Weitere Antworten – Jak vypadá sýkora koňadra
Černá hlavička s bílými trojúhelníkovými tvářemi, žluté bříško proťaté podélným černým pruhem od hlavičky až po ocásek, mechově zelený hřbet a na modrošedých křídlech jeden bílý pruh koňadru naprosto přesně identifikují. Obě pohlaví jsou zbarvena podobně, sameček má břišní pruh výrazně silnější.Hřbet je zelenošedý, křídla jsou modrá s jedním bílým proužkem, bříško zářivě žluté s neúplným černým proužkem. (Koňadra má proužek na bříšku úplný a velmi výrazný.) V keřích se tak velice hbitě pohybuje překrásný zářivý drahokam. Modřinka je z hlediska obývaného prostředí stejně přizpůsobivá jako koňadra.Ten je spolu s černou hlavičkou spolehlivým rozlišovacím znamením od podobně zbarvené sýkory modřinky (Parus coeruleus). Na jaře a v létě si sýkora koňadra staví hnízdo ze stébel trav a mechu, které často vystýlá různými vlákny a chlupy. Zpravidla v dutinách stromů. A nebo v připravené budce.
Co zere sýkora : Sýkora na krmítku
Ve stravování preferuje sezonní potraviny. To znamená, že v létě je hlavní složkou její potravy hmyz – hlavně pak housenky. Studie dokonce ukázaly, že koňadra je schopná zredukovat počet housenek v sadu až o 50%, což už je výrazná pomoc. V zimě pak konzumuje hlavně semena a plody rostlin.
Co mají rádi sýkorky
Ze zahrádky jim můžeme nabídnout nasbírané plody a bobule, např. jeřabiny, ptačí zob, plody bezu černého, hlohu, rakytníku apod. Pro zpestření můžete přidat i nakrájená jablka, ovesné vločky, kousky syrového masa, strouhanou mrkev, tvaroh, a samozřejmě neslané a neškvařené sádlo nebo lůj.
Kdy vylétají sýkorky z hnízda : Samička klade od dubna do června do miskovitého, dobře vystlaného hnízda (na větvích nebo ve vidlicích větví, většinou ve výšce 3–10 m) 4-6 vajíček, která vysedí sama asi za 2 týdny. Mláďata, která krmí oba rodiče, vylétají z hnízda asi za 2 týdny. 2 snůšky za rok.
Galerie
- Sýkora azurová
- Sýkora babka.
- Sýkora koňadra.
- Sýkora lužní
- Sýkora modřinka.
- Sýkora parukářka.
- Sýkora uhelníček.
- Sýkora uzdičková
Hnízdí od dubna do července, obvykle pouze jednou ročně. Hnízdo z trávy a mechu vystlané peřím a chlupy staví pouze samička, nejčastěji v dutinách stromů, v ptačích budkách, ve škvírách mezi kameny ve zdech, v hromadách dříví, apod. Do hnízda poté klade 8 – 12 vajíček a sedí na nich sama zhruba 14 dní.
Kde spí sýkorky v zimě
V zimě jsou lákavými úkryty před noční zimní slotou. „Například sýkorky jsou za silných zimních větrů a při mrazivém nečasu namačkány v budkách jako sardinky,“ tvrdí nadšený ornitolog, který je světovou kapacitou na zedníčky skalní a tetřevy hlušce.Hnízdí 1–2× ročně od dubna do července. Snůška je v porovnání s mnoha jinými pěvci poměrně početná a většinou obsahuje 9–13 bílých, červenohnědě skvrnitých vajec.Sýkora koňadra
Potrava na krmítku: Sýkory jsou všežravci, v zimě mají nejraději semena (hlavně slunečnicová), tučné krmné směsi – ty klidně celoročně (lojové koule a koláče), ale i ořechy (vlašské nebo arašídy).
Běžně hnízdí dvakrát ročně od dubna do července. Velikost snůšky závisí zejména na množství potravy, dále na době hnízdění, stáří samice a dalších faktorech.
Co Nesypat ptákům : Co rozhodně nesypat Do krmítka v žádném případě nepatří pečivo. Sůl, kterou obsahuje, je i v malém množství pro drobné ptactvo smrtelně nebezpečná. Krmítko není ani odpadkový koš, nepatří do nej žádné zbytky z kuchyně, sladkosti, uzeniny, kořeněná jídla ani přepálený tuk.
Proč Nekrmit ptáky v létě : Přikrmování během teplého období roku spíše škodí. Ptáci si zvyknou na pravidelný přísun potravy a změní návyky umožňující jim přežít v přírodě. Výsledky některých studií například naznačují, že přikrmovaní ptáci omezují ranní zpěv, opožďují se a někdy zpěv zcela vynechají.
Jak zachránit ptáče vypadlé z hnízda
Ptáci neumějí svá mláďata přenést zpět do hnízda a o nevzletná mláďata mimo hnízdo nepečují. Pokud není možné holátko či málo opeřené mládě vrátit do hnízda (hnízdo není nalezeno nebo není jisté, že do něj mládě patří), je nutné mládě neprodleně dopravit do záchranné stanice, aby bylo co nejdříve zahřáté a nakrmeno.
Třída: ptáci Řád: pěvci Čeleď: sýkorovití Délka života: 9,5 roku (údaj ČR), 15 let (zahraničí). Mláďata: Samička snáší nejčastěji 7–11 vajec. Hnízdí jed- nou až dvakrát za rok. Na vajíčkách sedí pouze samička.Fotogalerie představuje 6 druhů našich sýkor. Sýkorky patří mezi nejvděčnější návštěvnice krmítek, milují slunečnice, ořechy a lojové koule. Koňadru a drobounkou modřinku spatříte běžně, uhelníčka vzácněji.
Kolik druhů sýkorek je : Dříve byla většina sýkor řazena do rodu Parus, ale postupně byly sýkory rozčleněny do 13 rodů a v rodu Parus zůstaly pouze 4 druhy. Jedná se o poměrně běžné drobné ptáky.