Antwort Jak vypada Vojtova metoda? Weitere Antworten – Jak casto se chodi na Vojtovu metodu
Obvykle se Vojtova metoda cvičí 4× denně v délce cca od 5 do 20 minut v závislosti na věku dítěte (určí terapeut). Dítě by nemělo jít po cvičení hned spát, ale mělo by nové dovednosti upevnit hrou a spontánní hybností. Pokud interval snížíte, nemusí se dostavit kýžený výsledek.u dítěte do 8 měsíců maximálně 5 minut, u dítěte nad 8 měsíců maximálně do 15 minut.Vojtova metoda vychází především z poznatků o optimálním vývoji dítěte do jednoho roku života. V praxi se terapeut snaží nastavením dítěte do předem daných poloh a stimulací určitých bodů na těle, tzv. spoušťových zón, vyvolat ideální pohybové vzory, které jsou u dítěte narušeny nebo zcela chybí.
Kdo vymyslel Vojtovu metodu : Objevitelem je prof. MUDr. Václav Vojta, který v 50. -70.
Kdy je nutné cvičit Vojtovu metodu
Vojta se cvičí nejlépe v prvních týdnech až měsících života dítěte. Později je to těžší a těžší. Dítě je velké a vědomější. Ví, jaký pláč na rodiče funguje a neváhá ho hned použít.
Kdy cvicit Vojtova metoda behem dne : Cvičení je nutné na 3-4 dny přerušit po očkování, zvláště když se objeví negativní reakce (teploty, spavost, únava). Běžná onemocnění (nachlazení, virové onemocnění) vyžadují přerušení cvičení jen po dobu trvání teplot a únavy dítěte. Jinak lze cvičit bez omezení.
Podle nejnovějších poznatků bys měla cvičit minimálně 3-4 krát denně 10-15 minut, stačí pokud tu správnou "svalovou souhru" uvidíš tak 5 krát… a smysl to určitě má, k nám děti jezdí pravidelně a jako fyzioterapeut vidíš jejich první zvedání hlavičky, sed, lezení po čtyřech, stoj… Ale vše chce čas!
Na léčbě predilekce by se měl podílet dětský fyzioterapeut. Predilekce se dá velmi dobře odstranit, pokud se s vhodnou a správnou léčbou začne velmi brzy po prvních příznacích. "Na dětskou neurologii nebo na dětskou fyzioterapii pediatři obvykle odesílají jen miminka, u nichž vidí už opravdu vážnější vady ve vývoji.
Co kdyz nebudu cvičit Vojtovu metodu
Pokud nebudete cvičit vůbec, nebo příliš málo často, mohou nastat tři varianty: Nestane se nic, problém se časem sám vyřeší zlepší, ale je to “Ruská ruleta”. Problém se bude postupně prohlubovat a pak nastává velký problém, protože jste prošvihli příležitosti, které nabízelo “otevřené terapeutické okno”.Břicho posilujte nejlépe každý den minimálně 5 až 10 minut. Nicméně pokud se budete třikrát týdně věnovat izolovanému cvičení na břicho, postačí to k jeho udržení ve správné kondici.Posilovna by měla představovat místo, kde může přijít opravdu každý a zacvičit si, i přesto, zda je začátečník nebo profesionální kulturista. Nechtějte nikoho zbytečně ohromit zvedáním těžkých vah, které jsou nad vaše síly. Vy si zbytečně ublížíte a váš objekt zájmu si vaší snahy pravděpodobně ani nevšimne.
CVIČENÍ VEČER
Pokud se nedokážete ráno přinutit k běhu, zatímco odpoledne to jde skvěle, výhodou večerního cvičení je: Lepší výkonnost svalů ve večerních hodinách, díky vyšší tělesné teplotě Jídlo snědené během celého dne vám dá více energie a může prodloužit čas tréninku až o 20 minut.
Kdy dítě drží samo hlavičku : Pediatři doporučují podpírat hlavičku do tří měsíců, fyzioterapeuti do pěti až šesti měsíců, a to v závislosti na plynulosti vývoje a případných odchylkách. Jediným pravidlem je podpírat hlavičku, dokud ji dítě samo neudrží. Je třeba, aby miminko držení hlavičky trénovalo, nesmí se ovšem přetěžovat.
Jak zabránit zploštění hlavičky : Vzniku plagiocefalie můžete zabránit tak, že během dne budete miminko ukládat na bříško. Zpočátku tak vydrží jen krátce, ale tento čas se bude s postupným zpevňováním svalů prodlužovat. Miminko se zároveň naučí držet hlavičku a připraví se na další důležité kroky vývinu, jakými jsou přetáčení se či sezení.
Kdy cvičit Vojtova metoda behem dne
Cvičení je nutné na 3-4 dny přerušit po očkování, zvláště když se objeví negativní reakce (teploty, spavost, únava). Běžná onemocnění (nachlazení, virové onemocnění) vyžadují přerušení cvičení jen po dobu trvání teplot a únavy dítěte. Jinak lze cvičit bez omezení.
Nemusíte využít všechny cviky, jednoduše si můžete vybrat ty, které vám nejvíce vyhovují a zařadit je do svého tréninku nohou.
- Dřepy s činkou za hlavou.
- Hacken dřepy.
- Leg Press.
- Předkopávání
- Zakopávání
- Výpady s osou (jednoručkami)
- Bulharské dřepy s jednoručkami.
- Rumunský mrtvý tah s osou.
Pravidelný pohyb není skvělý jen z hlediska budování vysněné postavy a zlepšování kondice. Dodá ti energii, podpoří krevní oběh a celkově se díky němu budeš cítit lépe. Rozhodnutí cvičit každý den alespoň chvíli je lepší než jednou týdně dvě hodiny.
Po čem tloustne břicho : nadbytek syrové zeleniny nebo ovoce. kombinace obilí a ovoce (typicky kaše na sladko místo jídla nebo příliš mnoho “zdravých” dezertů z obilí a ovoce) velké množství luštěnin (pozor na správně uvařené luštěniny) a nedostatek tepelně upravené zeleniny k nim.