Antwort Jak vyrobit fermež? Weitere Antworten – Jak se vyrábí fermež
Fermež (též lněná fermež) vzniká tepelnou úpravou lněného oleje a používá se jako pojivo v barvách nebo i samotná pro povrchovou úpravu dřeva. Lněný olej zahříváním polymerizuje a oxiduje, čímž houstne a zkracuje se jeho doba zasychání.Lněnou fermež (stáří na kvalitě neubírá) před použitím nařeďte cca 30% lakovým benzinem (t.j. ředidlo S6006) aby se lépe vsákla, dva nátěry nejsou vhodné, vše se musí vsáknout. Po zaschnutí můžete pro nalakování použít syntetické laky jako jsou S1020 Lazurol venkovní pochozí nebo S1002 Lazurol lak univerzální a pod.Pro měkké dřevo se hodí lazura
Jsou silně pigmentované, transparentní a zvýrazňují přirozenou kresbu dřeva. "Existují v klasických barevných odstínech, případně je možné si přesný odstín nechat namíchat na míru,“ vysvětluje Monika Linghartová, odbornice na barvy a laky z projektových marketů HORNBACH.
Jak natírat dřevo olejem : První olejování dřeva
Před natíráním musí být dřevo suché, vhodně opracované a zbavené prachu, mastnot, vosků a jiných nečistot. Počet vrstev oleje přizpůsobíme savosti dřeva. Další vrstvu nanášíme až po zaschnutí předchozí vrstvy. Doba schnutí se při nízkých teplotách a/nebo vysoké vlhkosti vzduchu prodlužuje.
Čím nahradit fermež
Nátěr chaty
Dobrý den, Lovoferm byla původem lněná fermež, můžete jej nahradit výrobkem UNIBAL FERMEŽ LNĚNÁ P6420.
Jak dlouho schne fermež : Přípravky s fermeží vytvrzují (schnou) zpravidla několik dnů až týdnů. Jejich výhodou je, že neuzavírají dřevo a umožňují mu přirozeně „dýchat“.
Lněná fermež je poměrně hustá, doporučujeme ředit v poměru 10:1 až 10:2 terpentýnem či pomerančovým olejem. Přebytečný olej setřít (na slunci i do 15 minut!, v interiéru do 1 hodiny). Po dalších dnech postupně nanášet 2-3 vrstvy čistého či zředěného oleje, nejlépe po zaschnutí předchozího nátěru.
Malování akrylovými barvami a fixami na dřevo je skvělým způsobem, jak oživit dřevěné výrobky, dodat jím barevnost a osobní dotek. Akrylové barvy jsou výbornou volbou pro malování na dřevo, protože se s nimi pracuje jednoduše, rychle schnou a nabízejí širokou škálu barev. Akrylové fixy pak umožňují dodat detaily.
Čím napustit venkovní dřevo
K nátěrům dřeva potřebujeme barvy s roztažností právě proto, že dřevo stále mění svůj objem. Na běžné dřevěné výrobky můžeme použít vodou ředitelné krycí barvy Balakryl UNI nebo lazury Balakryl Dixol či Telux. Lazury se hodí na kvalitní, hezké dřevo, protože zvýrazňují strukturu dřeva.K nátěrům dřeva potřebujeme barvy s roztažností právě proto, že dřevo stále mění svůj objem. Na běžné dřevěné výrobky můžeme použít vodou ředitelné krycí barvy Balakryl UNI nebo lazury Balakryl Dixol či Telux. Lazury se hodí na kvalitní, hezké dřevo, protože zvýrazňují strukturu dřeva.Správná aplikace přírodního oleje je základ úspěchu
Poté nechte povrch 30 minut „odležet“, aby dřevo nasálo olej. Následně olej rozetřete po celém povrchu hadrem a jeho přebytečné množství odstraňte. V případě potřeby po 1–2 hodinách aplikujte druhou vrstvu oleje. Dvě vrstvy poskytují optimální ochranu dřeva.
Nejjednodušší způsob těsnění vodovodního spoje je gumový kroužek, který přilehne na rovné plochy obou spojovaných částí. K tomu ale musejí být konce šroubení uzpůsobeny, musejí mít hladké dosedací plochy, mezi které se gumové těsnění vkládá.
Čím utěsnit vodu : Sika MonoTop-108 WaterPlug, 5kg – blesková těsnicí malta pro zastavování průsaků Okamžité utěsnění negativního tlaku vody. Okamžité utěsnění nežádoucích průsaků. Extra rychle tuhnoucí – i v přítomnosti tekoucí vody nedochází k vymývání.
Jak natírat fermeží : Pro krycí nátěr:
Dřevo napustíme napouštěcí nebo lněnou fermeží, nejlépe zahřátou na 30 °C. Fermež může být zbarvena okrem. Pro venkovní práce je vhodnější fermež lněná.
Na co se dá použít fermež
Lněná fermež se využívá jako pojivo při výrobě barev nebo také historicky k přípravě olejových směsí a přípravků (nejčastěji s přísadou ředidel, kovových sušidel a jiných rostlinných olejů) pro povrchovou úpravu dřeva. Tradičně byly tyto oleje zahřívány v horké vodní lázni a poté se horké nanášely na dřevo.
Čerstvé dřevo je potřeba co nejrychleji zpracovat.
Na to je nejlepším pomocníkem řetězová pila. Pro porcování kmenů a větví jde použít i kotoučovou pilu s kolébkou. Samozřejmě můžete dřevo řezat i ruční obloukovou pilou, nejlépe s korunkovým zubem na vlhké dřevo na plátku.Můžeme kreslit perem s vyměnitelnými násadkami (známe ze školy), technickým či kaligrafickým perem, husím brkem nebo např. exotickými bambusovými či rákosovými pery. Pokud máte chuť experimentovat, použijte méně obvyklé nástroje, které zanechávají zajímavou stopu, třeba kartáček na zuby.
Čím ochránit dřevo venku : Použít lze různé lazury, nátěry, vosky, oleje i krycí barvy. Při použití v exteriéru se jistě osvědčí i napouštědla; napouštění dřeva je však možné pouze u opracovaného povrchu bez pryskyřice nebo mastnoty, přičemž samotný proces schnutí pak trvá i 20 hodin.