Antwort Jak vysvetlit Archimédův zákon? Weitere Antworten – Jaký je vzorec pro Vztlakovou sílu
Poněvadž ve vztahu Fvz = ρVg představuje součin ρV hmotnost m kapaliny stejného objemu, jako je objem ponořeného tělesa, a součin ρVg = mg tíhu kapaliny o tomto objemu, můžeme říci, že velikost vztlakové síly Fvz se rovná tíze kapaliny o objemu ponořené části tělesa.K objevu se váže historka, podle níž Archimédés přišel na jeho podstatu při koupeli. Přemýšlel, jak odhalit podvod klenotníka, který nahradil zlato v královské koruně za jiný, méně ušlechtilý kov. Samotná myšlenka jej napadla při pozorování hladiny vody ve vaně, do které se ponořil.ARCHIMEDŮV ZÁKON PRO PLYNY
I v atmosféře platí Archimédův zákon. Každé těleso „ponořené“ do atmosféry je nadlehčováno vztlakovou silou. Vztlaková síla působící na těleso v atmosféře je rovna tíhové síle(gravitační síle), která by působila na vzduch s objemem tělesa.
Jak správně pokračuje Archimédův zákon těleso ponořené do kapaliny je Nadlehčováno : Znění Archimédova zákona:
Těleso ponořené do tekutiny, která je v klidu, je nadlehčováno silou rovnající se tíze tekutiny stejného objemu, jako je ponořená část tělesa.
Jak se počítá Archimédův zákon
Těleso ponořené do kapaliny je nadlehčováno silou, která se rovná tíze kapaliny stejného objemu jako je ponořená část tělesa. Na těleso ponořené do kapaliny působí svisle vzhůru vztlaková síla. Její velikost se rovná Fvz = VT. ρK.
Jaký je vzorec pro výpočet tíhové síly : S tímto označením je tedy G = mg, to znamená, že poměr mezi tíhou tělesa G (silou, vyjádřenou v newtonech) a jeho hmotností m (v kilogramech) je pro všechna tělesa na témž místě na Zemi stejný.
Slavná legenda o Archimedovi a koruně krále Hieróna II.
Archimedes při přemýšlení nad zadaným problémem přišel na to, jak určit objem zlaté koruny, ve vaně. Povšiml si, že se hladina vody zvedne, když se do ní ponoří. Tehdy zvolal: „Heuréka! “ (Našel jsem!).
Těleso ponořené do kapaliny je nadlehčováno silou, která se rovná tíze kapaliny stejného objemu jako je ponořená část tělesa. Na těleso ponořené do kapaliny působí svisle vzhůru vztlaková síla. Její velikost se rovná Fvz = VT. ρK.
Jak zní pascalův zákon
Zákon zní: Jestliže na kapalinu v uzavřené nádobě působí vnější tlaková síla, pak tlak v každém místě kapaliny vzroste o stejnou hodnotu. (Totéž platí i pro plyny.) Pascalův zákon mluví o přenosu tlaku do libovolného místa v kapalině, přitom se tlak nikde neztrácí.Těleso ponořené do kapaliny je nadlehčováno silou, která se rovná tíze kapaliny stejného objemu jako je ponořená část tělesa. Na těleso ponořené do kapaliny působí svisle vzhůru vztlaková síla. Její velikost se rovná Fvz = VT.Pro výpočet platí vztah: hustota = hmotnost tělesa vydělíme objemem tělesa ρ = m/V.
Z fyziky vím, že velikost síly F vypočteme vztahem F = m · a, kde m je hmotnost tělesa a a je zrychlení. Jednotkou síly je 1 N, jehož fyzikální rozměr odvodíme z předchozího vztahu: N = kg · m · s−2.
Jak vypočítat g :
- Gravitační síla.
- VZOREČEK.
- Fg = m.g.
- Fg = gravitační síla, jednotky N (Newtony, čti „Ňůtny“)
- m = hmotnost, jednotky kg (kilogramy)
- g = gravitační konstanta, jednotky N/kg (Newton na kilogram)
- Má hodnotu g = 10 N/kg.
- Fg.
Čím se proslavil Archimédés : Archimédés je považován i za zakladatele hydrostatiky. Zkoumal zákonitosti plování a hydrostatického vztlaku. Uvědomoval si nestlačitelnost vody a dokázal ji pravděpodobně využít pro zjišťování objemu nepravidelných těles.
Kde je Archimeduv hrob
Archimedova hrobka v Syrakusách.
Na vnější stěnu přilepíme měřítko (okopírované pravítko) a ponoříme do vody. Zaznamenáme, do jaké hloubky (měřeno na přilepeném měřítku) se krabička potopí. Potom jí ponoříme do neznámé kapaliny (slaná voda, líh, …) a určíme i v ní hloubku ponoru.Pascal je jednotkou tlaku a odvozenou jednotkou Si. Tlak o velikosti jednoho pascalu je takový, kdy na plochu jednoho metru čtverečného působí síla jednoho newtonu. Násobné jednotky jsou hektopascal, kilopascal a megapascal.
Jak se počítá pascalův zákon : Podle Pascalova zákona se tlak v kapalině přenáší – je všude stejně velký, takže z obsahu velkého pístu a tlaku vypočteme sílu ve velkém pístu. p = F1 : S1 F2 = p .