Antwort Jak vytvorit terárium? Weitere Antworten – Jak si udělat terárium
Aby terárium dobře fungovalo, musíte mu vytvořit poctivý základ. Jednotlivé části tvoří drenážní vrstva, substrát, aktivní uhlí, rašeliník a pak dle druhu terária také vrchní část. U vlhkomilných terárií je to většinou mech, u těch suchomilných písek nebo drobné kamínky.Je nutné, aby terárium bylo dostatečně větrané – ze spodu u dvířek a u vrchu. Dno vysypte pískem smíchaným s rašelinou a do terária umístěte dekorace v podobě kořenů, kamenů a větví. Had by měl mít v ubikaci také nějaký úkryt, kde bude moci přes den odpočívat. Nezapomeňte na misku s čerstvou vodou.Bioaktivní, přírodní terárium je vybavené tak, aby dokázalo žít vlastním životem. Při jeho zařizování se vybírají pouze přírodní produkty, aktivní substrát, zasadí se do něj živé rostliny, vloží se do něj kultury mikroorganismů, jako jsou např. chvostoskoci nebo stínky a také se terárium správně osvětlí.
Co všechno potřebuji do terária pro chameleona : V terariu musí být zajištěno i chladnější místo aby nebyl chameleon vystaven celý den vysoké teplotě. UVB, rosení a správná strava zajistí pohodlí vašeho chameleona. Každé terárium musí být vybaveno teploměrem a vlhkoměrem, které se hlídají, aby nedocházelo k vysokým výkyvům.
Jaké rostliny do terária
Rostliny do vlhčích terárií
- Pellaea – krásná menší terarijní kapradina.
- Maranta leuconeura Fascinator – nádherně zbarvené listy.
- Monstera deliciosa THAI CONSTELLATION – SUPER CENA.
- Philodendron Xanadu – velké rostliny.
- Syngonium erythrophyllum RED ARROW – nahoře zelené, dole rudé listy.
- Syngonium T1510 – drobnolistý kultivar.
Jak vybrat osvětlení do terária : Do terária patří 3 druhy osvětlení: UVB světlo, bílé výhřevné světlo a dosvětlovací plnospektrální světlo. Dále potřebujeme výhřevnou BODOVOU žárovku či výbojku.
Had potřebuje mít v teráriu zdroj tepla a světla. Žárovku nebo nějakou speciální lampu. Ta musí svítit 12 hodin denně.
Hadi jsou dokonalí lovci, jejich obvyklou kořistí jsou hlodavci a ptáci. Kořist loví obvykle pomocí jedu nebo škrcení. Kromě toho se vyskytují i určití potravní specialisté, jako je například vejcožrout (Dasypeltis), který se specializuje na požírání vajec.
Jak zařídit terárium pro Pagekona
Jednoho pagekona chováme v teráriu o minimální velikosti 40x40x60cm, skupinu alespoň v 50x60x100 cm. Čím větší ale terárium pořídíte, tím samozřejmě lépe. Důležité je, aby bylo orientované na výšku, protože pagekoni rádi šplhají. Doporučujeme zvolit tropické terárium s dobře omyvatelným povrchem.Dno terária vystelte substrátem připomínajícím přirozený biotop chameleonů – ideální je písek smíchaný s rašelinou. Dále přidejte živé rostliny, které pomohou vytvořit ideální mikroklima v teráriu (např. dracény, potos, fíkus, kalatea, bromélie, ibišek…) a dekorace jako jsou různé kameny či kořeny.Podle toho i rosíme terárium – mláďatům každý den minimálně 1x, starším 1x a dospělým chameleonům stačí několikrát do týdne.
Často se používají větve z vrby, protože se stane, že v teráriu zakoření, a tak vznikne důmyslný živý celek. Využít se dají i větve ovocných stromů nebo větve vinné révy. Jakékoliv větve z přírody se musí před umístěním do terária propláchnout horkou vodou či na chvíli nechat vypéct v troubě.
Jaké zvíře do terária : Lehce si zvykne na manipulaci člověka.
- Agama vodní (kočičinská) Této agamě se přezdívá také vodní drak.
- Gekončík noční Spolu s agamou vousatou patří mezi nejoblíbenější plazy chované v českých domácnostech.
- Chameleon jemenský
- Leguán zelený
- Užovka červená
- Krajta královská
- Suchozemská želva.
- Želva nádherná
Kolik wattu do terária : Tabulka doporučeného osvětlení do chovných prostorů u želv – Watty (W)
Velikost chovných prostorů | Terárium |
---|---|
80 x 50 x 40 cm | UVB do 26 W Výhřevná 40 W Denní 12 -15 W |
100 x 50 x 50 cm | UVB do 26 W Výhřevná 40 – 60 W Denní 25 – 36 W |
120 x 60 x 50 cm | UVB výbojka do 100 W Výhřevná – není potřeba Denní 30 – 40 W |
Jak přidělat světlo do terária
Potřebujeme je uchytit ke krytu. K tomu nám pomohou kovové držáčky, které zašroubujeme shora do krytu. Potom už není problém do nich jen nacvaknout zářivky, které jsou po stranách napojeny do patic. Tyto držáčky zářivky společně s paticemi bezpečně udrží.
Mladí hadi se krmí jednou týdně, dospělý velký had pak i jednou za měsíc či dva. Pokud had žere jednou za měsíc, tak také jednou za měsíc vyměšuje.Pro toho, kdo s hady začíná, jsou nejvhodnější například krajta královská, hroznýš královský, užovka červená nebo některá z korálovek. U krajty a hroznýše je však nutné mít na paměti, že mohou dorůstat až 3 metrů délky, vážit 30 kg (o metr delší již 70 kg), a tak jejich nároky na prostor a potravu budou časem vzrůstat.
Jak dlouho se dožije had : Chřestýši se v zajetí dožívají průměrně 10–15 let, užovka červená (Pantherophis guttatus) se dožila 21 let. Nejstarším hadem ve volné přírodě je také užovka, druh Pantherophis obsoletus (užovka černá), dožívající se až 30 let. Velcí hadi se v zajetí, kde mají ideální podmínky, dožívají až několika desítek let.