Antwort Jak vzniká třífázové napětí? Weitere Antworten – Jak se vyrabi trojfázový proud
Trojfázový proud se vyrábí v alternátoru. Stroj má soustavu tří cívek vzájemně pootočených o 120°. Každé vinutí, které se nazývá fáze může samostatně dodávat elektrický proud. Zdroje takovéto soustavy dodávají současně několik stejných napětí, které mají stejnou frekvenci a liší se jen fázovým posunem.Trojfázová soustava je tvořena zdroji a spotřebiči elektrické energie, vzájemně propojenými elektrickou sítí prostřednictvím transformátorů, které umožňují přechody mezi jednotlivými napěťovými hladinami soustavy.Fázové napětí je napětí mezi středním (nulovým) vodičem a fázovým vodičem. Sdružené napětí je napětí mezi libovolnými dvěma fázovými vodiči. Efektivní hodnota fázového napětí přiváděného do domácnosti je 230 V.
Co je to sdružené napětí : Napětí mezi libovolnými fázovými vodiči je tzv. sdružené napětí US. Na vytvoření sdruženého napětí se podílejí vždy dvě fáze spojené proti sobě a jeho velikost určíme vektorovým součtem napětí jedné fáze a obráceného napětí druhé fáze. Normalizované fázové napětí je U = 230 V.
Jak vzniká třífázový proud
Shrnutí: Třífázové napětí vzniká otáčením magnetu v soustavě tří cívek – vzniknou tři zdroje střídavého napětí = fáze. Třífázový rozvod: zapojení do hvězdy nebo zapojení do trojúhelníku. Fázové napětí je napětí mezi středním (nulovým) vodičem a fázovým vodičem.
Co je zdrojem střídavého napětí : Hodnota 800 mA je pak maximální proud, který dokáže zdroj bezpečně dodávat do spotřebiče. U všech zdrojů je nezbytné rozlišovat, zda generují stejnosměrné či střídavé napětí. Zdrojem stejnosměrného napětí jsou typicky galvanické články a baterie, zdrojem střídavého napětí je nejčastěji síťová zásuvka.
Je to dáno zejména tím, že u třífázového vedení je mezi jednotlivými fázemi napětí 400 V. U jednofázového vedení je napětí mezi jednou fází a nulou pouze 230 V. Trojfázové vedení se využívá zejména tam, kde potřebujeme do spotřebiče doručit větší množství energie. Bývají to zejména elektromory nebo topné systémy.
Třífázové rozvody sdružuje tři fáze, které jsou zapojeny nezávisle na sobě. Využívají se obvykle v rodinných domech, kde jsou v provozu náročnější elektrické spotřebiče jako varná deska, bojler pro ohřev vody nebo elektrické vytápění. Některé typy elektrospotřebičů nemohou pracovat v jiném než trojfázovém zapojení.
Co zabíjí proud nebo napětí
Shrnutí: Při úrazu elektrickým proudem zabíjí proud. Jeho velikost závisí na napětí a odporu, který je v zapojeném obvodu.Elektrické napětí vzniká mezi dvěma místy, které mají rozdílný elektrický potenciál, který se značí φ, jednotka je volt [V]. V každém bodě elektrického pole má náboj určitou potenciální energii. Za místo s nulovou hodnotou této energie považujeme povrch Země (a předměty s ním spojené).v magnetickém poli se na koncích cívky (na svorkách) indukuje elektrické napětí. Toto napětí pravidelně mění v průběhu času svoji velikost a polaritu. Nazývá se střídavé napětí. Průběh střídavého napětí lze znázornit „vlnovkou“, která se nazývá sinusoida.
Jednofázový, trojfázový rozvod
Ve trojfázovém rozvodu sdružuje elektroinstalace 3 různé fáze (vývody) o stejném napětí. Například domácnost s hlavním jističem 3 x 16 A může připojit spotřebiče o celkovém výkonu 11,04 kW (3 x 16A (=proud) x 230V (=fázové napětí) / 1000).
Jak poznat L1 L2 L3 : Na trojúhelníku si vyznačme vrcholy symboly L1, L2 a L3. Pokud se bude trojúhelník točit jedním směrem (pravotočivý směr) bude za L1 následovat L2, poté L3 a pak zase L1. Pokud druhým směrem (levotočivý směr), bude za L1 následovat L3, L2 a pak zase L1.
Co je L1 L2 L3 : Označování svorek a fází
U třífázové soustavy je sled fází vyjádřen abecedním označením svorek fází písmeny U, V, W (dříve a dnes již nepoužíváno R, S, T, nebo X, Y, Z). V distribuční síti, v zásuvkách u připojovacích svorek, se používá označení fází L1, L2 , L3 (N , PE – obr. 2).
Jaký proud tě zabije
6 až 15 mA – způsobuje tetanickou křeč, člověk se nemůže uvolnit. 25 mA – tetanická křeč dýchacího svalstva. 60 mA – chvění srdeční komory (fibrilace), přechodná zástava srdce. nad 80 mA – zpravidla trvalá zástava srdce.
Aby došlo k srdeční arytmii, musí srdcem několik milisekund procházet silný elektrický proud (fatální může být 30 mA u střídavého proudu a 300-500 mA u stejnosměrného proudu). Pokud je elektrický proud opravdu vysoký, může být i napětí okolo 50 voltů smrtelné, záleží ovšem i na frekvenci.v magnetickém poli se na koncích cívky (na svorkách) indukuje elektrické napětí. Toto napětí pravidelně mění v průběhu času svoji velikost a polaritu. Nazývá se střídavé napětí. Průběh střídavého napětí lze znázornit „vlnovkou“, která se nazývá sinusoida.
Jak vzniká napětí : Elektrické napětí vzniká mezi dvěma místy, které mají rozdílný elektrický potenciál, který se značí φ, jednotka je volt [V]. V každém bodě elektrického pole má náboj určitou potenciální energii. Za místo s nulovou hodnotou této energie považujeme povrch Země (a předměty s ním spojené).