Antwort Jak vzniká vzduch? Weitere Antworten – Jak se vyrábí vzduch
Z čeho se tedy tato neviditelná směs plynů skládá Nejhojnějším přirozeně zastoupeným plynem ve vzduchu je dusík (N2), který tvoří asi 78 % vzduchu. Dále je tu kyslík (O2), který tvoří přibližně 21 % vzduchu. Oxid uhličitý (CO2), plyn, na kterém rostliny doslova závisí, je zastoupen ve vzduchu jen z 0,04 %.Složení atmosférického vzduchu: 78 % dusík. 21 % kyslík. 0,04 % oxid uhličitýVzduch je směs plynů tvořící plynný obal Země – atmosféru – sahající až do výše asi 100 km. Ovlivňuje chemické reakce jak v neživé přírodě, tak i v živých organismech (většina živých organismů by bez kyslíku z ovzduší nemohla vůbec existovat).
Jak vypadá vzduch : Průhledný, bezbarvý a bez zápachu, složením 78 % dusík, 21 % kyslík a zbytek oxid uhličitý. To je vzduch.
Kolik vzduchu potřebuje člověk
Uvádí se, že člověk potřebuje na hodinu 15 až 25 m³ vzduchu. V pokoji 5 × 4 metry je kolem 50 m³ vzduchu. Jeden člověk ho tedy vydýchá za dvě až tři hodiny, čtyřem lidem nebude stačit ani na hodinu.
Proč je důležitý vzduch : Prakticky všechny živé organismy (živá příroda) by bez kyslíku (životně důležitý plyn pro dýchání) z ovzduší nemohly vůbec existovat. Má i své významné fyzikálně chemické vlastnosti, jedná se zejména o transport vody neboli koloběh vody v ovzduší.
Vodík tvoří výbušnou směs s kyslíkem a se vzduchem v širokém koncentračním rozmezí (4 až 95 % objemu vodíku v kyslíku, 4 až 77 % objemu vodíku ve vzduchu). Na vzduchu je lehce zápalný. Výbušné jsou rovněž směsi vodíku s fluorem a chlorem (stačí iniciace světlem). Působením ohně může dojít k explozi tlakové nádoby.
Ve vzduchu je 21 objemových % kyslíku, 78 % dusíku a 1 % jiných plynných látek (zejména oxid uhličitý a argon), dále i vodní pára, částečky prachu, mikroorganismy a různé průmyslové látky.
Kde je nejčistší vzduch
Otřesnou kvalitou vzduchu se ale mohou „pochlubit“ i některá města v Nigérii, Íránu, Pákistánu nebo třeba v Saúdské Arábii. Naštěstí ale stále existují i místa, lidskou činností nedotčená. Neleží (jak by se možná dalo očekávat) vysoko v horách, ale na hladině oceánu – konkrétně toho Jižního, tedy v oblasti jižně od 40.Vdechovaný vzduch proniká dýchacími cestami, které se větví do čím dál jemnějších větví (průdušnice, průdušky, průdušinky), až se dostávají do plicních sklípků, kde dochází k výměně plynů. Vdechování a vydechování je zajištováno dýchacími svaly.Ve vzduchu je 21 objemových % kyslíku, 78 % dusíku a 1 % jiných plynných látek (zejména oxid uhličitý a argon), dále i vodní pára, částečky prachu, mikroorganismy a různé průmyslové látky. Vzduch je důležitou průmyslovou surovinou, ze které se získává hlavně kyslík, dusík a argon.
z Ústavu ochrany a podpory zdraví Lékařské fakulty Masarykovy univerzity ve svém článku uvádí, že člověk potřebuje každou hodinu asi 15 až 25 m³ vzduchu. V pokoji 5 × 4 metry je pro příklad kolem 50 m³ vzduchu. To znamená, že v takovém pokoji i jeden člověk vzduch vydýchá za několik málo hodin.
Co je těžší dusík nebo kyslík : O bodu varu rozhodují zejména hmotnost atomů či molekul dané látky a poté interakce mezi nimi. Protože kyslík má těžší molekulu než dusík, bude mít vyšší tva bude tedy destilovat později.
Kde vzniká vodík : Vodík se ve velkém průmyslově vyrábí termickým rozkladem methanu (zemního plynu) při 1000 °C (tzv. parním reformingem zemního plynu). Tato technologie je nejlevnější, reaguje směs metanu a vodní páry za vzniku vodíku a CO2.
Co to je deuterium
Jako deuterium se označuje atom s jádrem 2H, který má v jádře jeden proton a jeden neutron a od běžného vodíku se liší především atomovou hmotností, která činí 2,013 63 u. Často mu bývá přiřazována i chemická značka D, přestože se nejedná o jiný prvek. jednotky SI a STP (25 °C, 100 kPa).
Za suchý vzduch doma může nejčastěji vytápění centrálním topením, ale také topení v kachlových, peletových nebo krbových kamnech. V létě se vzduch vysušuje používáním klimatizace. V zimě můžete vlhkost v bytě snižovat i tím, že větráte.Voda ve zvlhčovači se ohřívá na vysokou teplotu. Následně teplá pára, která ze zařízení vychází, zvlhčuje okolní vzduch. Při ohřevu vzduchu dochází k eliminaci škodlivých bakterií, mikroorganismů a jejich zárodků.
Co škodí ovzduší : Na znečišťování ovzduší se podílí jak antropogenní (způsobované činností člověka), tak přírodní zdroje. Mezi nejvýznamnější antropogenní zdroje pak patří především lokální topeniště (zejména spalování pevných paliv), silniční doprava, průmysl a energetika a zemědělství.