Antwort Jak vznika střídavý proud? Weitere Antworten – Jak vzniká střídavého proudu
Střídavý proud vzniká elektromagnetickou indukcí v synchronním generátoru (alternátoru) obsahujícím tři cívky navzájem otočené o 120 stupňů. Cívky generátoru mohou být zapojeny do hvězdy nebo trojúhelníku, takže generátor má pak tři vývody, které nazýváme fáze.Střídavý proud (AC) se pohybuje v obvodu v pravidelných intervalech a mění směr svého toku. Střídavý proud se používá v domácnostech, průmyslových zařízeních a ve většině elektrických zařízení (motory, žárovky a zdroje napájení).Dokud není vodič připojen k elektrickému zdroji, elektrony ve vodiči se pohybují chaoticky všemi směry. Až po připojení vodiče ke zdroji napětí se vlivem rozdílného potenciálu volné částice uspořádají a začnou se pohybovat jedním směrem tzv. protéká elektrický proud.
Jak vzniká stejnosměrný proud : Základním zdrojem stejnosměrného proudu jsou adaptéry a galvanické články (tedy baterie a akumulátory). Většina elektronických zařízení je napájeno právě stejnosměrným proudem. Bez problému ho lze získat prostřednictvím adaptérů a usměrňovačů přímo z elektrické zásuvky, kterou proudí střídavý proud.
Co tvoří elektrický proud
Elektrický proud (jako jev) je uspořádaný pohyb volných částic s elektrickým nábojem. Důležité jsou všechny přívlastky. Uspořádaný znamená, že se většina elektronů pohybuje jedním směrem. Není-li vodič připojen ke svorkám zdroje (a není-li tedy důvod, aby elektrický proud procházel), elektrony se i tak pohybují.
Proč je střídavý proud nebezpečnější : To však znamená, že srdce ztrácí schopnost pracovat jako krevní pumpa a dochází pouze ke chvění srdce (srdeční fibrilaci) a tím pak k zástavě srdeční činnosti. Proto je střídavý proud pro lidský organizmus nebezpečnější než proud stejnosměrný.
Zpravidla se otáčí otočný magnet – rotor uvnitř pevně umístěných vinutí na železných jádrech – stator. Pohybem rotoru způsobeným mechanickou energií (např. vodní parou pohánějící parní turbínu v elektrárně) je generován elektrický proud. Rotující magnetické pole indukuje ve vinutí cívky střídavý elektrický proud.
Příčinou elektrického proudu je napětí. Elektrické napětí se vztahuje ke dvěma bodům vodiče. Souvisí to s přebytkem a nedostatkem elektronů v daných bodech.
Jak vzniká střídavý proud v alternátoru
Zpravidla se otáčí otočný magnet – rotor uvnitř pevně umístěných vinutí na železných jádrech – stator. Pohybem rotoru způsobeným mechanickou energií (např. vodní parou pohánějící parní turbínu v elektrárně) je generován elektrický proud. Rotující magnetické pole indukuje ve vinutí cívky střídavý elektrický proud.Nejčastěji je elektrický proud tvořen usměrněným pohybem elektronů nebo jiných elektricky nabitých částic vodičem. Ty se kromě svého tepelného pohybu posouvají ve směru působení elektrické síly. Pole vytváří na koncích vodiče elektrické napětí jako rozdíl elektrických potenciálů.6 až 15 mA – způsobuje tetanickou křeč, člověk se nemůže uvolnit. 25 mA – tetanická křeč dýchacího svalstva. 60 mA – chvění srdeční komory (fibrilace), přechodná zástava srdce. nad 80 mA – zpravidla trvalá zástava srdce.
Aby došlo k srdeční arytmii, musí srdcem několik milisekund procházet silný elektrický proud (fatální může být 30 mA u střídavého proudu a 300-500 mA u stejnosměrného proudu). Pokud je elektrický proud opravdu vysoký, může být i napětí okolo 50 voltů smrtelné, záleží ovšem i na frekvenci.
Proč je v zásuvce střídavý proud : Proč tedy máme proud v zásuvce střídavý Hlavním důvodem pro používání střídavého napětí a proudu v elektrických sítích je jejich schopnost snadno upravit napětí. Ztráty energie v elektrických vodičích jsou přímo úměrné proudu, který jimi protéká.
Odkud kam teče proud : Proud je definovaný jako pohyb volných nosičů náboje. Pokud je elektrické pole zdroje (baterie) uvede do pohybu, začnou se celkem spořádaně pohybovat od záporného ke kladnému pólu zdroje. Samozřejmě, obvod musí být uzavřený, tak jako řetěz. Přitom předají energii spotřebiči.
Co zabíjí proud nebo napětí
Shrnutí: Při úrazu elektrickým proudem zabíjí proud. Jeho velikost závisí na napětí a odporu, který je v zapojeném obvodu.
6 až 15 mA – způsobuje tetanickou křeč, člověk se nemůže uvolnit. 25 mA – tetanická křeč dýchacího svalstva. 60 mA – chvění srdeční komory (fibrilace), přechodná zástava srdce. nad 80 mA – zpravidla trvalá zástava srdce.Jako bez- pečný proud je u střídavého proudu (AC) vedena hodnota 3,5 miliampéru (mA) u stejnosměrného proudu (DC) 10 mA. Za život ohrožující se obecně považuje hod- nota proudu procházející lidským tělem při napětí vyšším než 50 V AC.
Jak je proud V zásuvce : V domácí elektrické zásuvce máme střídavé napětí 230 V s tolerancí ±10 % na frekvenci 50 Hz. Dříve to bývávalo 220 V a dlouho tradičních „dvěstědvacet“ dnes ještě ledaskdo říká. Ale to už 25 let neplatí a 230 V je standard i pro většinu evropských zemí.