Antwort Jak vznikají slaná jezera? Weitere Antworten – Jak mohou vznikat jezera
Podle způsobu vzniku
- tektonická
- sopečná (vulkanická)
- ledovcová
- sesuvová
- termokrasová
- fluviální (říční)
- limanová
- eolická
Tato jezera se obvykle vyskytují v suchých a horkých oblastech, poněvadž velký obsah soli je většinou důsledkem velkého vypařování v porovnání s odtokem.vytvořením a zaplavením prohlubně (kráterová jezera, karová jezera, tektonická jezera či krasová jezera) přirozeným přehrazením vodního toku (lávovým proudem, morénou, či sesuvem půdy) ústupem moře (pobřežní, reliktní jezera)
Co je to jezero : Pojem „jezero“ není legislativně definován. Jezero ve smyslu významného krajinného prvku je třeba chápat jako přirozenou sníženinu zemského povrchu vyplněnou vodou, která se nepohybuje v jednom směru a která není v bezprostřední souvislosti s mořem.
Jak vzniklo Ženevské jezero
Původně toto půlměsícové jezero vzniklo jako vodní nádrž pro jedno rameno Rhonského ledovce. Dělí se na tři části, východní Haut Lac, neboli horní jezero. Střední část se označuje Grand Lac, tedy velké jezero a nejužší, západní část je Petit Lac, tedy malé jezero.
Jak vzniklo Čertovo jezero : Asi před 12 tisíci lety došlo k postupném tání ledovců. Tající ledovce před sebou tlačily množství kamene a štěrku, z nichž se pod svahy vytvořily mohutné hráze – morénové valy, které tající vodu zadržely. Dnes je napájeno spodními prameny a vnějšími přítoky.
Jak je naznačeno v předchozím odstavci, většina soli se do moře dostala z pevniny. Sůl se totiž ve velmi malém množství objevuje v půdě, v horninách i v živých organismech. Déšť pak tyto velmi malé částečky soli spláchne a ta se potoky a řekami dostane do moře.
Nejnižší salinita je v Baltském moři, zejména v Botnickém zálivu. Důvodem pro tento fakt je nízký výpar, omezený styk s oceánem a významné říční přítoky. Průměrná salinita mořské vody je asi 36 ‰. Smíšená mořskoříční voda s nízkou salinitou se označuje jako brakická voda.
Jak vznikl Mrtvé moře
Přestože dosahovalo i značných hloubek, nástup suchého klimatu na konci poslední ledové doby se postaral o jeho postupné zanikání. K úplnému zániku nakonec nedošlo, voda se udržela ve dvou nejnižších místech propadliny, kterým dnes říkáme Galilejské jezero a Mrtvé moře.Jezera patří mezi nádrže s malým kolísáním teploty vody, která se během roku obvykle mění jen o 5-10 oC, a roční maximum teploty vody se dostavuje až ke konci srpna a v září. Zdrojem tepla ve vodě je hlavně sluneční energie. Sluneční záření pronikající vodním sloupce je velmi rychle absorbováno.Rybníky jsou ekosystémy umělé, protože je vytvořil člověk, a to hlavně kvůli chovu ryb, nebo i kachen a hus. Zároveň slouží vlastně i jako takové přírodě blízké vodní nádrže. Jsou také obvykle stavěné tak, aby bylo možné z nich vypustit vodu. Jezera jsou naproti tomu většinou přírodního původu a bývají také větší.
Černé jezero vzniklo erozní a akumulač- ní činností ledovce, který vyhloubil jezer- ní pánev a zahradil ji nánosy nevytříděné- ho materiálu v podobě valů, tzv. morénami. Tyto protáhlé valy je možno dodnes najít na obou březích jezera, a to až do vzdálenosti stovek metrů.
Jak vznikla ledovcová jezera : Ledovce svým pohybem před sebou hrnuly do údolí kámen a štěrk, čímž vytvořily tzv. morény, hráze, které zadržely vodu z tajícího ledu. Tím vznikla šumavská ledovcová jezera. Táním ledovců postupně vzniklo nejprve 10 ledovcových jezer, která se však postupně zanášela usazeninami.
Jak se vytvořilo Černé jezero : Černé jezero vzniklo erozní a akumulač- ní činností ledovce, který vyhloubil jezer- ní pánev a zahradil ji nánosy nevytříděné- ho materiálu v podobě valů, tzv. morénami. Tyto protáhlé valy je možno dodnes najít na obou březích jezera, a to až do vzdálenosti stovek metrů.
Jak vzniklo Černé a Čertovo jezero
Patří mezi karová jezera vyhloubená ledovcem v období würmského zalednění. Černá barva jezera je způsobena odrazem tmavých lesů, které ho obklopují. Dno jezera tvoří skála, na níž je v současné době asi devět metrů tlustá vrstva kalu, který tvoří pyl z okolních stromů, ukládající se zde po tisíce let.
Mořská voda by se v žádném případě neměla pít. Hrozí předávkování organismu solí, selhání ledvin a smrt. Světový oceán také obsahuje různé kovy, přičemž jejich významným zdrojem jsou podmořské hydrotermální prameny. V minulosti byla salinita vyšší.Rudé moře patří mezi nejslanější moře světa, v jeho severní části salinita dosahuje až 42‰. Je to způsobeno vysokou teplotou vzduchu a díky tomu značnému odpařování vody, také velmi nízkými srážkami, dále tím, že se do Rudého moře nevlévají řeky a také úzkým spojením s Indickým oceánem.
Jak vzniklo Slane moře : Když horniny zvětrávají, vyplavují se z nich soli a další látky, které pak řeky odnášejí do moří. Podobně zvětrávají také horniny na mořském dně. Dalším zdrojem jsou výbuchy podmořských sopek. Sopky uvolňují do vody lávu, mořská voda s ní reaguje a rozpouští z ní některé látky.