Antwort Jak vznikla žemlovka? Weitere Antworten – Odkud je žemlovka
Žemlovka | |
---|---|
Místo původu | Česko |
multimediální obsah na Commons | |
Některá data mohou pocházet z datové položky. |
Žemlovka je tradiční český sladký pokrm z jablek a pečiva namáčeného do mléka. Původně se jednalo o prosté jídlo chudších obyvatel, přesto tento křupavý sladký nákyp obstál v průběhu času a oblíbený je i dnes.Na plátky rohlíků v pekáči rozložíme nastrouhaná jablka, ze kterých jsme mírně vymačkali šťávu. Vrstvu jablek posypeme zbylými rozinkami, skořicí a vanilkovým cukrem. Do mísy s mléčnou směsí namočíme zbývající nakrájené rohlíky. Žemlovku v pekáči zalijeme připraveným tvarohem a pokryjeme vrstvou namočených rohlíků.
Co patří do Žemlovky : Nadýchaná tvarohová žemlovka
- Tvaroh měkký v kostce 250 g.
- Cukr moučkový 2 plž
- Vaječný žloutek 1 ks.
- Veka 1 ks.
- Cukr vanilkový 1 ks.
- Vejce 2 ks.
- Rozinky 50 g.
- Mléko 500 ml.
Jak dlouho se dělá žemlovka
Pečeme nejdříve bez sněhu ve středně vyhřáté troubě (150-180 st.) zhruba 1/2 hodiny, až jablka povolí a vrchní plátky housky zatvrdnou. Poté potřeme ušlehaným tuhým sněhem a krátce – stačí 5-8 min – zapečeme v troubě.
Na jakou teplotu péct žemlovku : Troubu předehřejte na 160 stupňů. Vložte do ní zakrytou žemlovku a pečte ji 75 minut.
Budete potřebovat: 500 g vánočky, 5-8 středně velkých jablek, nakrájených na plátky, 8 vajec, 750 ml mléka, 350 ml smetany ke šlehání (2 kelímky), 1,5 hrnku cukru krystal, 1 vanilkový cukr, 1 lžičku mleté skořice, hrst rozinek a máslo.
Pečeme nejdříve bez sněhu ve středně vyhřáté troubě (150-180 st.) zhruba 1/2 hodiny, až jablka povolí a vrchní plátky housky zatvrdnou. Poté potřeme ušlehaným tuhým sněhem a krátce – stačí 5-8 min – zapečeme v troubě.
Co se dává do Žemlovky
Nemusíte se obávat vyšperkovat žemlovku ořechy, citronovou kůrou nebo dalším sušeným ovocem. Do slaných variant žemlovky se přidává například šunka, sýry, zelenina a bylinky. Jinak je postup a namáčení pečiva do smetany či mléka a vajec stejný.Jako pečivo se do žemlovky většinou používají rohlíky, ale může se jít i o jiné pečivo, jako jsou třeba veka, housky, ale také o plátky mazance, vánočky. Snadno tak využijete pečivo, které doma zbylo. Bude lepší, když bude trochu starší, protože se tolik nebude drolit.