Antwort Jak zabránit moru? Weitere Antworten – Co napadá mor
Mor způsobuje bakterie Yersinia pestis. Ve středověku byl znám jako černá smrt (black death). To proto, že často vede ke gangréně a zčernání různých částí těla. Fragilita kapilár je příčinou podkožního krvácení, což rovněž vede ke vzniku černých skvrn.Způsoby léčby
Moroví doktoři užívali metodu pouštění žilou, běžné bylo i přikládání žab a pijavic na léze moru. Také se nemohli běžně pohybovat mezi veřejností, kvůli povaze jejich práce a možnému šíření nemoci. Mohla na ně také být uvalena karanténa.Historici vždy vinili z šíření moru krysy. Právě ony totiž přenášejí blechy, které šíří morové bakterie Yersinia pestis. V letech 1347 až 1351 způsobila tato nemoc úmrtí přibližně 25 milionů lidí, tedy asi třetiny obyvatelstva tehdejší Evropy.
Kdo přenáší mor : Zároveň jsou hlodavci zdrojem infekce pro blechy, které infekci přenášejí na člověka. Přenos: Mor je převážně zoonóza hlodavců. K přenosu mezi hlodavci nebo z hlodavců na člověka dochází kousnutím blechy. Samotná blecha může být infekční až měsíce v závislosti na podmínkách prostředí, zejména teplotě a vlhkosti.
Jak dlouho přežívá mor
Velmi rezistentní je i vůči nízkým teplotám – v chlazeném mase přežívá po dobu několika týdnů až měsíců, v mraženém dokonce i několik let. Také v nakládaných a uzených masných výrobcích (např. salámy), může přežít celé měsíce, v sušené šunce až 140 dnů.
Jak se léčí mor : K vyléčení moru se podávají vysoké dávky antibiotik, zejména streptomycin. Při jeho nesnášenlivosti lze užít doxycyklin ze skupiny tetracyklinů, při proniknutí bakterií do mozku také chloramfenikol.
Poslední významný výskyt moru v západní Evropě je epidemie v Marseille v letech 1720–1721. Poslední epidemie v Čechách a na Moravě byla v letech 1713–1715.
Onemocnění způsobuje gramnegativní tyčinkovitá bakterie Yersinia pestis.
Kolik lidí zemřelo na mor
Na třech kostrách vědci zjistili pozůstatky genetického materiálu bakterie Yersinia pestis, která mor způsobuje. Další analýza ukázala, že pohřbení lidé byli infikováni předkem moru, který později usmrtil v Evropě 25 milionů lidí, tzn. více než třetinu tehdejší populace.Mor je tzv. zoonóza, tedy nemoc přenosná mezi zvířetem a člověkem. Původcem infekce je gramnegativní bakterie Yersinia pestis, velmi rezistentní mikrob jež dokáže v mrtvolách zvířat i lidí přežívat až několik měsíců. Zdrojem i rezervoárem moru jsou hlodavci, potkani, krysy, sysli nebo svišti.Ani české země nebyly morových ran ni- jak ušetřeny. V Brně se poprvé mor objevil na podzim roku 1349 a poté v letech 1355, 1439, 1495, 1558 († 4000), 1571 († 3000), 1572, 1577, 1583-4, 1648, a naposledy roku 1709.
Na třech kostrách vědci zjistili pozůstatky genetického materiálu bakterie Yersinia pestis, která mor způsobuje. Další analýza ukázala, že pohřbení lidé byli infikováni předkem moru, který později usmrtil v Evropě 25 milionů lidí, tzn. více než třetinu tehdejší populace.
Jak se dostala černá smrt do Evropy : Vyděšení Janované se na svých lodích z Krymu stáhli, ale zavlekli s sebou mor do Evropy. Tam se nemoci začalo říkat černá smrt (výrony krve totiž na těle způsobovaly černé skvrny). Ve velkém hubila lidi nejprve ve velkých přístavních městech a z nich se spolu s kupci šířila podél velkých obchodních stezek.