Antwort Jak Zalevat chryzantémy? Weitere Antworten – Jak zastřihávat chryzantémy
Tak jak odkvétají, je potřeba ostrými nůžkami suché květy stříhat. Pokud to budeme dělat pravidelně, rostliny pokvetou bohatě. Aby ale neměly kvítky malé, je potřeba zároveň s řezem částečně vyštipovat násadu poupat. Kde, to poznáme velice snadno, protože shluky poupátek se přehlédnout nedají!Dny jsou chladnější, slunce není tak intenzivní, takže rostliny, dokonce i ty v květináčích, nevysychají tak rychle. Rostliny však budou vyžadovat vodu do doby, dokud půda úplněne zamrzne. Zatímco v létě je třeba zalévat denně, po ochlazení zalévejte pouze tehdy, když je půda na dotek suchá.Chryzantémy potřebují být stále ve vlhku, ale nesmí dlouho stát ve vodě. Můžeme je nechat v kyblíku s vodou hodinu, aby pěkně nasály, ale když dlouho stojí ve vodě, začnou odspodu hnít,“ řekla ve vysílání zahradnice Mirka Paclová. Kromě přesazení musíme i na podzim chryzantémy hnojit.
Jak uchovat chryzantémy v květináči : Před příchodem mrazů je třeba rostliny i s nádobou schovat a nechat přezimovat na světlém, ale bezmrazém místě. Teplota by se měla ideálně pohybovat mezi 5–8 °C. Vzduch by zde měl být suchý, zalévejte jen minimálně. Chryzantémy zalévejte nejlépe ke kořenům, protože voda na listech způsobuje vznik houbových chorob.
Jak dlouho vydrží chryzantémy ve váze
Chryzantéma má výdrž i 3 týdny. Chryzantéma též listopadka či dušička je u nás velmi oblíbená.
Kdy přesazovat chryzantémy : Na jaře, od dubna, můžete zazimované chryzantémy přesadit do záhonu a těšit se, až na podzim znovu vykvetou.
Jakmile začnou chryzantémy odkvétat je potřeba odstřihnout všechny suché květy. Díky pravidelnému odstřihávání suchých květů si zajistíte, že vaše chryzantéma bude bohatší.
Na co si dát při pěstování chryzantém pozor:
Potřebují hodně světla a vzduchu. Naše babičky říkávaly, že chryzantémy jsou květiny čerstvého povětří. Právě kvůli potřebě neustálého čerstvého vzduchu je pro ně ideálním místem exteriér. V interiéru sice rychle vykvetou, ale také rychle odejdou.
Jak se množí chryzantémy
Množení korejských chryzantém řízkováním.
V druhé polovině května při teplotě asi 21-26°C odřízněte z dospělých keřů řízky dlouhé 10 cm, odstraňte spodní listy a vysaďte je do sběrných truhlíků. Truhlíky nechte venku a pravidelně je zalévejte, když se ochladí, přeneste je dovnitř.Životnost řezané růže je 10 – 14 dnů. Vliv na to, jak dlouho růže vydrží má druh růže, čerstvost růže a zejména pak správná péče. Pokud se o řezané růže nebudeme starat, pravidelně jim měnit vodu ve váze a zkracovat stonky, životnost bývá jen 2 až 3 dny.Dezinfekce takového květináče je velmi náročná. Zárodky je možné zničit jedině vyvařením, nebo složitým máčením v dezinfekčním prostředku, který se však musí dobře vymít a pak nechat odvětrat. Plastové květináče stačí omýt vodou, případně slabým roztokem Sava a můžete beze strachu vysazovat nové rostliny.
Jak dlouho rostliny vydrží bez vody, záleží na teplotě a množství světla. „Pokud je teplota do dvaceti stupňů a mírně přistíněno, je možné, že květiny vydrží dva až tři týdny bez velké údržby,“ říká Barbora Konečná.
Jak se rozmnožují chryzantémy : Drobnokvěté, ale i velkokvěté chryzantémy můžeme úspěšně pěstovat. Mají však odlišné podmínky pěstování. Velkokvěté chryzantémy rozmnožujeme na jaře zakořeňováním odřezků dlouhých 8-10 centimetrů. Odlamujeme je z mateřské rostliny a zapichujeme do substrátu (agroperlit a písek smíchaný s rašelinou).
Co s Chryzantemou na zimu : Chryzantémám se během zimního období bude dařit v místnosti se stálou teplotou kolem 5 až 8 stupňů celsia, před znovuzahájením další sezóny ji přesuňte na teplejší místo s teplotou okolo 12 stupňů celsia a navyšte také přísun vody. Jakmile se znovu začne oteplovat, rostlina začne růst.
Co s Čemeřicí po odkvětu
Čemeřici po odkvětu postupně schnou listy, ty odstraňte brzy na jaře, než začnou rašit nové.
Pokojová teplota nad 20 °C chryzantémám nesvědčí, ideálních je tak 16 °C. Ve vytápěných místnostech je potřeba květiny hodně zalévat a rosit jim listy. Po odkvětu chryzantémy potřebují přezimovat při nízkých teplotách a omezené zálivce.Řízky získáváme na podzim a začátkem zimy, uskladníme je a na jaře zasadíme do země až po svrchní dva pupeny. Řízky zasazujeme do půdy na šikmo. Řežeme zásadně výhony s alespoň třemi až pěti pupeny. Zasazený řízek přikryjeme skleněnou lahví či vejpůl uříznutou PET lahví, abychom řízek ochránili před vymrznutím.
Kdy množit šeřík : Ideální dobou pro jejich odběr je konec března a začátek května, ale řízkovat lze i počátkem léta, zvláště pokud nemáme pařeniště nebo skleník, aby mohly řízky zakořeňovat v teple. Řízky je dobré ošetřit některým ze stimulátorů.