Antwort Jak Zalevat Katalpu? Weitere Antworten – Co potrebuje katalpa
Návod na pěstování: Vyhovovat jí bude jakýkoliv druh půdy, snese zem kyselejší i vápenitou, důležité ale je, aby byla kyprá a stromek mohl dostatečně do hloubky zapustit kořeny. Pokud bude výživná a bohatá na humus, bude katalpa lépe prospívat. Stanoviště jí vyhovuje slunné, ráda má spíše sucho.Raší pozdě – někdy v polovině jara, tak nečekejte bujné olistění již v dubnu. O to větší radost vás čeká potom – díky velkým listům je strom dobře zaplněný a působí hustým dojmem. V červnu se začnou objevovat poupata ve vzpřímených latách s temně vínovými řapíky.Nestříháme na podzim, protože po krutější zimě by mohly omrznout a pak by nebylo co stříhat. Řez ale není nutný. Katalpa má ráda slunce i polostín, ale vysazujeme ji nejlépe na místo chráněné před silnějšími větry. Listy raší celkem pozdě, tak se nezalekněte, že Vám uschla nebo zmrzla.
Na co se roubuje katalpa : Roubuje se v únoru v ruce kopulací nebo na kozí nožku na kořenový krček kteréhokoliv druhu katalpy, nejčastěji na semenáče katalpy trubačovité.
Jak se starat o Katalpu
Péče o katalpy první rok po výsadbě
První rok po výsadbě je třeba tyto dřeviny zalévat pravidelně každý týden, ale s ohledem na aktuální intenzitu dešťů. Na podzim pak již mladé rostliny příliš nezaléváme, pokud pravidelně prší, pak již vůbec. Kořeny a mrazy ohrožené letorosty musí do zimy co nejvíce vyzrát.
Kdy obraz katalpa : Rychle roste, až půl metru za rok, a je mimořádně okrasná. Úžasně vypadá od jara, kdy obroste velikými, až 20 cm dlouhými a téměř stejně širokými listy, přes léto, kdy jsou některé druhy obsypány hrozny bílo-žluto-fialových, opojně vonících a až 5 centimetrů velkých květů, až po podzim.
Mrazuvzdornost je vysoká, až -29°C. Tato odrůda nekvete. Katalpy bývají v průběhu léta při vyšší vzdušné vlhkosti napadány letním padlím. Pokud se na listech objeví bělavé povlaky, je dobré listy ošetřit fungicidem s obsahem mědi.
Jedná se o vyšlechtěnou mrazuvzdornou odrůdu, která v dospělosti dosahuje výšky až 6m a šíře 2m, dle podmínek pěstování. Pozornost upoutají její velké listy srdčitého tvaru, které mají svěže zelenou barvu a objevují se poměrně pozdě, až začátkem léta.
Kdy má listy katalpa
Široký list má srdčitý tvar a obvykle 3 až 5 zřetelně hranatých laloků. Je zašpičatělý a má celokrajné okraje. Spodní strana listu je modrozelená a tomentózní. List se objevuje až koncem jara a na podzim se poměrně brzy shazuje.První rok po výsadbě je třeba tyto dřeviny zalévat pravidelně každý týden, ale s ohledem na aktuální intenzitu dešťů. Na podzim pak již mladé rostliny příliš nezaléváme, pokud pravidelně prší, pak již vůbec. Kořeny a mrazy ohrožené letorosty musí do zimy co nejvíce vyzrát.Z podsaditého kmene vyrůstají již relativně nízko nad zemí vzpřímeně větvě s velkými až 20 cm dlouhými světle zelenými listy. Celkově strom dorůstá okolo 20 m. Katalpa kvete od června do srpna krásnými bílými květy. Plody katalpy jsou dlouhé úzké tobolky, které mohou být dlouhé až 45 cm.
Jak rychle roste katalpa
Tak jako u jiných dřevin, i v tomto případě záleží na podmínkách, které stromu dopřejete. Obecně lze ale říct, že se roční přírůstek pohybuje zhruba kolem 50 cm.
Jak hnojit katalpu : Katalpy přihnojujeme dusíkatými hnojivy ve vegetačním období, nejdéle však na konci července. Přihnojovat také můžeme ihned po výsadbě. Obecně pak platí, že nejvíce musíme každý rok u mladých dřevin přihnojovat na jaře. V pozdějších letech je již přihnojování bezvýznamné.
Jak udělat doma hnojivo : Chcete-li si vyrobit tekuté hnojivo z kopřivy dvoudomé, dejte čerstvé listí kopřivy, nařezané na malé kousky, do kbelíku s asi 10 litry vody. Ideální pro výrobu tohoto hnojiva je dešťová voda. Malé množství listí také můžete přidat přímo do půdy nebo je umístěte kolem rostlin při zalévání.
Jak vyrobit tekute hnojivo
Tekuté hnojivo můžete také vyrobit smícháním kávy s vodou (v malém množství) a ponecháním louhovat přes noc. Směsí pak můžete rostlinu zalít. Pokud vám v kávovaru zbyla nějaká káva a máte některou z těchto acidofilních rostlin, můžete ji aplikovat přímo a velmi dobře ji zředit vodou.
Jak namíchat hnojivo z droždí
Připravte si pět kostek droždí a rozmíchejte je v jednom litru vlažné vody. Tekutinu nalijte do jeden a půl litrové lahve, zavíčkujte a řádně protřepejte. Následně víčko odšroubujte a přikryjte pouze gázou. Takto připravený základ nechte na teplém místě dva dny kvasit.Chcete-li si vyrobit tekuté hnojivo z kopřivy dvoudomé, dejte čerstvé listí kopřivy, nařezané na malé kousky, do kbelíku s asi 10 litry vody. Ideální pro výrobu tohoto hnojiva je dešťová voda. Malé množství listí také můžete přidat přímo do půdy nebo je umístěte kolem rostlin při zalévání.
Kdy hnojit Drozdim : Kvasnicové hnojivo prospívá především rajčatům a paprikám. Bez obav ho můžeme použít při pěstování rajčat, okurek a paprik. Zeleninu kvasnicovým roztokem pohnojte hned po výsadbě, pomůžete tak sazenicím lépe zakořenit a urychlíte jejich růst.