Antwort Jak založit Luční louku? Weitere Antworten – Kdy se sází luční kvítí
U zakládání louky musíme být trpěliví. Louka se v plné kráse projeví druhým až třetím rokem. Pokud si koupíme louku s příměsí letniček, je termín výsevu nejlepší na jaře (od dubna do konce května). Směs bez přímesí letniček můžeme vysít na podzim (konec září a říjen).„Založení takové louky není vůbec složité, stačí osivo,“ prozradil Vícha. A nebo přestat sekat a počkat až vítr a ptáci přinesou z okolí semínka. To je však na desetiletí. Směs pro květnaté louky se skládá z několika desítek druhů trav a lučních květin.Louku nikdy nezakládejte do stávajícího trávníku, ale vždy na nově připravenou plochu. V konkurenci rychle rostoucí trávy by totiž nemělo luční osivo šanci. Nejdříve půdu vyčistěte a zbavte ji vytrvalých plevelů. Soustřeďte se hlavně na plevele rozmnožující se oddenky, jako je například bršlice, pýr nebo pcháč.
Jak udělat z trávníku louku : Květnatou louku sekáme nejlépe lištovou nebo bubnovou travní sekačkou nebo kosou na výšku minimálně 4-5 cm nad povrchem půdy. Mulčování je nepřípustné – snižuje druhovou pestrost. První seč květnaté louky provádíme do 1/2 června, druhou seč pak v září. Kosíme 1-3 x za rok.
Jak vysévat luční kvítí
Zakoupené luční osivo je dobré pro výsev smíchat s jemným pískem. Lépe se vám pak bude směs semínek na plochu dávkovat. 10 g semínek vám stačí na cca 5 metrů čtverečních. Po vysetí je třeba hráběmi semínka mírně zapravit do země, ale stačí opravdu zlehka jen tak 0,5 cm pod povrch, poté uválcovat nebo ušlapat.
Jak se starat o louku : Nejlepší je získat směs semen z druhově bohatých původních luk a po osetí postupně snižovat množství živin v půdě na přirozené hodnoty. Loukám prospěje časté kosení, odstranění pokosené trávy, šetrná pastva, mírné narušování travního drnu a mechového patra a vyhrabávání stařiny.
První rok se doporučuje sečení při výšce porostu 20-30 cm (až 4 krát ročně). Druhý rok sečeme 2-3 krát ročně a porost se postupně zahušťuje, sečení může být už na výšku jen 5 cm. Třetí rok by měla být louka už v plné kráse, sečeme 1-3 krát ročně.
Stinná místa
Využít můžete břečťan, který se přirozeně vyskytuje v lesích. Hustou, souvisle pokrytou plochu dokáže vytvořit pachysandra (Pachysandra terminalis), které se ve stínu skvěle daří. Lesklé a vždyzelené listy nabízí kopytník (Asarum europaeum) nebo barvínek menší (Vinca minor). Ten však vyžaduje vlhčí půdu.
Jaké rostliny rostou na louce
Květiny na loukách – 12 nejznámějších
- Hluchavka bílá
- Hvozdík kartouzek.
- Jetel luční
- Třezalka tečkovaná
- Kopretina bílá
- Sedmikráska chudobka.
- Pampeliška lékařská
- Přeslička rolní
Jak se starat o louku
Druhý rok sečeme 2-3 krát ročně a porost se postupně zahušťuje, sečení může být už na výšku jen 5 cm. Třetí rok by měla být louka už v plné kráse, sečeme 1-3 krát ročně. První seč se doporučuje na konci květu kopretin, druhá v červenci a třetí na přelomu srpna a září.Z organických hnojiv lze k lučním porostům použít hlavně močůvku a kejdu. Nejlépe je využívána močůvka, kterou je možné aplikovat prakticky během celého roku s výjimkou období, kdy je půda promrzlá a zabraňuje vsakování. Nejúčinnější je jarní močůvkování, při kterém jsou ztráty dusíku nejnižší.
Kosit louku můžeme v různou dobu od jara do podzimu, záleží na tom, čeho chceme dosáhnout. Kosit můžeme ke konci května, v době kdy tráva už vyrostla, ale ještě se nevysemenila. V té době ji vezmeme nejvíce živin a prostor louky se uvolní pro byliny, které kvetou později.
Kdy se má sekat louka : „První sekejte, když louka teprve začíná kvést, tedy na začátku května, protože znova rychle vykvete. Další seč této části udělejte na podzim. Druhou část posekejte v době, kdy odkvétají kopretiny a ona obrazí na konci srpna, pak ji posekejte podruhé.
Kdy nejlépe založit trávník : Nejvhodnější dobou pro výsev trávníku jsou jarní měsíce (duben-květen) či konec léta (konec srpna-září).
Co dát na plot aby nebylo vidět
Stínící tkaniny na plot patří k nejrozšířenějšímu typu stínění. Výhodou umělé tkaniny je nízká pořizovací cena a dobrý efekt zastínění. K dostání jsou tkaniny různé hustoty a gramáže – čím je vyšší gramáž, tím má tkanina vyšší procento zastínění. Obvykle máte na výběr ze stínících tkanin s 60 – 100% zastíněním.
Letničky kvetoucí v srpnu
Mezi nejoblíbenější letničky, které kvetou v srpnu patří aksamitníky (afrikány), petúnie a surfínie, pelargonie, slunečnice, hledíky, astry čínské, sluncovky, netýkavky, begónie, ostálky (cínie), krásenky, gazánie nebo např. dvoutvárky.Časté sečení trávy brání tvorbě humusu
Vyšší trávník lépe zachytává rosu, a pokud neprší, tak je ranní rosa sice malým, ale dobrým a pravidelným zdrojem vláhy. Část vody steče po listech a lodyhách k půdě a kořenům. Čím je tráva kratší, tím méně rosy se na ní zachytí a tím rychleji vysychá.
Jaká může být louka : Přirozené louky
Pobřežní louka nebo slanisko (ve vnitrozemí) – růst dřevin omezen vysokou salinitou půdy. Zaplavovaná louka – růst dřevin omezen vysokou vlhkostí půdy nebo pravidelnými záplavami. Step (prérie, celina, pampa) – oblasti s nízkými srážkami nebo pravidelnými požáry.