Antwort Jak zalozit květnatou louku? Weitere Antworten – Jak vytvořit kvetoucí louku
Květnatou louku sekáme nejlépe lištovou nebo bubnovou travní sekačkou nebo kosou na výšku minimálně 4-5 cm nad povrchem půdy. Mulčování je nepřípustné – snižuje druhovou pestrost. První seč květnaté louky provádíme do 1/2 června, druhou seč pak v září. Kosíme 1-3 x za rok.Pokud si koupíme louku s příměsí letniček, je termín výsevu nejlepší na jaře (od dubna do konce května). Směs bez přímesí letniček můžeme vysít na podzim (konec září a říjen). Příprava půdy je půlka úspěchu. Můžeme založit louku do už existujícího trávníku, ale okolní rostliny semínka zahluší.Na 1 metr čtvereční aplikujeme zhruba 1 až 2 gramy osiva, ale můžeme i více, stejně jako méně. Hloubka výsevů je nejvýše do 0,5 cm, proto je ideální, jak jsme již zmínili, půdu před výsevem utužit a po výsevu poházet zeminou, ale třeba i dobře uleželým kompostem. Ideálním obdobím pro výsev je jaro a pozdní podzim.
Jak posekat louku : Jak se starat o louku
První rok se doporučuje sečení při výšce porostu 20-30 cm (až 4 krát ročně). Druhý rok sečeme 2-3 krát ročně a porost se postupně zahušťuje, sečení může být už na výšku jen 5 cm. Třetí rok by měla být louka už v plné kráse, sečeme 1-3 krát ročně.
Jak často sekat květnatou louku
Květinové louky nesmíme sekat příliš často.
Sekají se teprve tehdy, až se větší část květin a byliny vysemení. Sekají se dvakrát ročně (koncem června a na podzim). U chudších luk na suchých stanovištích stačí mnohdy jedna seč na podzim.
Co kvete na louce v květnu : Květena ČR
- bahnička mokřadní
- bělozářka větevnatá
- bika ladní
- bojínek luční
- bolševník obecný
- bolševník velkolepý
- bršlice kozí noha.
- brusnice borůvka.
Květiny na loukách – 12 nejznámějších
- Hluchavka bílá
- Hvozdík kartouzek.
- Jetel luční
- Třezalka tečkovaná
- Kopretina bílá
- Sedmikráska chudobka.
- Pampeliška lékařská
- Přeslička rolní
Květnatou louku si dokážete vysekat za pár let
Protože z různých důvodů kolem sebe les nechceme, tak sečeme. Sečeme od jara do podzimu.
Jaká může být louka
Přirozené louky
Pobřežní louka nebo slanisko (ve vnitrozemí) – růst dřevin omezen vysokou salinitou půdy. Zaplavovaná louka – růst dřevin omezen vysokou vlhkostí půdy nebo pravidelnými záplavami. Step (prérie, celina, pampa) – oblasti s nízkými srážkami nebo pravidelnými požáry.nesmí se sekat tráva v neděli 6-9 a 12-22h…Květiny na loukách – 12 nejznámějších
- Hluchavka bílá
- Hvozdík kartouzek.
- Jetel luční
- Třezalka tečkovaná
- Kopretina bílá
- Sedmikráska chudobka.
- Pampeliška lékařská
- Přeslička rolní
Které rostliny rozkvétají v květnu
- Okrasné dřeviny – šeřík, azalka, rododendron, pivoňka, zlatý déšť
- Ovocné stromy – třešeň, višeň, jabloň, broskvoň
- Trvalky – kosatec, konvalinka, sasanka, plamének, srdcovka, orlíček, hořec, okrasný česnek.
Jak na rozkvetlou louku : Louku nikdy nezakládejte do stávajícího trávníku, ale vždy na nově připravenou plochu. V konkurenci rychle rostoucí trávy by totiž nemělo luční osivo šanci. Nejdříve půdu vyčistěte a zbavte ji vytrvalých plevelů. Soustřeďte se hlavně na plevele rozmnožující se oddenky, jako je například bršlice, pýr nebo pcháč.
Co je možné postavit na louce : Zákon v § 18 odst. 5 stavebního zákona jasně říká, že až na výjimky se v nezastavěném území stavět nesmí. Respektive povoleny jsou pouze stavby, které svým účelem souvisí s využitím a péčí o krajinu (stavby pro zemědělství [1], lesnictví, ochranu přírody, účelové komunikace apod.).
Kdy sekání trávy bez koše
První sekání koncem dubna nebo začátkem května, respektive tehdy, kdy už má trávník alespoň decimetr výšky. Pažit pak zkracovat o třetinu výšky, a jestli jde o čerstvý trávník, tak raději nastoupit do práce s kosou, než sekačkou. Tím totiž zabráníte tomu, aby docházelo k vytrhávání mladých rostlinek i s kořínky.
Sekání trávy | Cena |
---|---|
10 – 25 cm (bez sběru) | od 3 Kč/m2 |
10 – 25 cm (se sběrem) | od 3.5 Kč/m2 |
25 cm a více (křovinořez) | od 6 Kč/m2 |
hrabaní vysoké trávy | 2 – 4 Kč/m2 |
Podle tohoto ustanovení totiž nevyžadují stavební povolení ani ohlášení stavebnímu úřadu pouze stavby o jednom nadzemním podlaží do 25 m2 zastavěné plochy a do 5 m výšky, nepodsklepené, jestliže mimo jiné neobsahují pobytové místnosti, hygienická zařízení, ani vytápění.
Co je možné postavit bez stavebního povolení : Na ohlášku lze postavit stavby pro bydlení a rekreaci.
Avšak pouze za předpokladu, že takové stavby na ohlášení budou mít nejvýše jedno podzemní podlaží do hloubky 3 m, dvě nadzemní podlaží a podkroví. Stavba na ohlášení je také přístavba a nástavba, tedy taková stavba, s jejíž pomocí se mění již stojící stavby.