Antwort Jak zasadit semena javorů? Weitere Antworten – Jak pěstovat javor ze semene
Javor červený – Acer rubrum – semena – 5 ks
- Před výsevem semena namočíme na 24 hodin do teplé vody.
- Poté stratifikujeme ve vlhkém písku či rašelině v chladničce po dobu 1–3 měsíců, pokud jsou semena tvrdší, tak i déle.
- Hloubka výsevu je 1 cm.
- Optimální teplota ke klíčení je 18–24 °C.
- Doba klíčení je 1–2 měsíce.
Půda by měla být mírně vlhká s kyselým pH, rozhodně není vhodná zem vysychavá, písčitá a s obsahem vápníku. Rovněž není vhodná zem jílovitá, studená a zamokřená. Japonský javor je teplomilná dřevina, proto jej v našich podmínkách vysazujeme nejlépe do 400 metrů nad mořem.Podzim, ideální čas pro výsadbu
Javorům, především mladým, nesvědčí příliš slunce a sucho. Naprosto nevhodné je například místo u jižní zdi. Nejvhodnější doba pro výsadbu sazenic, které zakoupíte ve školkách i v zahradnictvích, je od října do poloviny listopadu. Prostokořenné sazenice se sázejí až po opadu listů.
Jak rozmnožit červený javor : MNOŽENÍ : je možné výsevem semene, řízkováním, roubováním a očkováním.Pro většinu zahrádkářů, kteří si chtějí vypěstovat svůj vlastní javor, bude nejsnadnější výsev osiva. Osivo skladujeme v suchu a teprve před výsevem, v březnu či dubnu, jej na 24 hodin namočíme do vlažné vody nebo několik dní stratifikujeme ( tj.
Jak pěstovat ze semínek
Ideálním místem je topení pod oknem orientovaným na jih. Zde budou mít semínka dostatek tepla pro rychlé vyklíčení a mladé rostlinky dostatek světla nezbytného pro fotosyntézu. Na druhou stranu nutno podotknout, že některým semenům může teplota nad 25°C uškodit.
Jak rychle roste japonský javor : Roste jako vyšší keř se vzpřímeným tvarem a jako jeden z mála japonských javorů tvoří zaoblenou korunu. Roste středně rychle, avšak když dosáhne výšky 4 m, svůj růst zpomalí a začne zahušťovat korunu (šířka koruny je max. 3m).
Japonské javory roubujeme na podnože A. palmatum, které jsme na podzim nahrnkovali jako 2 – 3 leté semenáče. V červnu naroubujeme do boku jednoleté, polovyzrálé, odlistěné rouby, zamažeme je voskem a zapustíme ve skleníku šikmo do rašeliny do množárny a zastíníme. Někde dávají přednost roubům dvouletým.
Javoru vyberte světlé stanoviště bez přímého slunečního svitu, chráněné před větrem. Půda by měla být lehká, propustná, s příměsí rašeliny. Vhodné je přimíchat i uleželý kompost.
Kdy se stříhá červený javor
Radikální řez provádíme vždy na jaře. Menší zakrácení pak do konce srpna, aby se řezné rány do zimy dostatečně zacelily a nedošlo pak v zimě k odmrznutí konců seřezaných větví. Nejvhodnějším řezem je pak řez letní, prováděný v druhé polovině a června.Kdy přesazovat: Nejlepší období pro přesazování je brzy na jaře, předtím, než začne nový růst. Jak přesazovat: Jemně odstraňte bonsaj z jeho současného květináče a opatrně očistěte kořeny od staré půdy. Zkrátit dlouhé kořeny, ale snažte se zachovat mnoho drobných kořínků.Semena klíčící rychle tj. do 2-3 týdnů vzcházejí rovnoměrně rychle. Semena klíčí pomalu a dlouho mohou vzcházet ještě 2-3 měsíce po výsevu. Chladnomilné druhy klíčí lépe při nižších teplotách, teplomilné a tropické druhy vyžadují vyšší teploty.
- Semena namočte do vody přímo ve sklenici na přibližně 8 hodin, aby nabobtnala a probudila se k životu. Poté vodu slijte a postavte na odkapávací "stanici" dnem vzhůru.
- Proplachujte semínka 2x denně.
- Většina semen začne klíčit již druhý den a během 5-7 dnů je můžete sklízet.
Jak se starat o japonský javor : Zálivka by měla být pravidelná – bez přeschnutí a přemokření substrátu. Přihnojovat můžete rostliny na jaře hnojivem s obsahem dusíku, v létě pak spíše s obsahem železa. Na zimu není nutné rostliny uklízet, ale doporučuje se obalit květináč fólií či jutou nebo do vyšší nádoby nasypat drcený polystyren.
Co se hodí k javorů : Můžeme vyzkoušet pokryvné stínomilné trvalky, jako je barvínek (Vinca sp.), nebo břečťan (Hedera sp.). Svou funkci splní také pupkovec jarní (Omphalodes verna), či zběhovec plazivý (Ajuga reptans), kopytník evropský (Asarum europaeum) konvalinka vonná (Convallaria majalis) a jiné.
Kdy se má roubovat
Kdy roubovat
První rouby se užijí v lednu na „roubování v ruce“. V únoru je používáme při roubování venku, způsoby vhodnými pro období bez mízy (plátování, kozí nožka, do rozštěpu…). A na jaře, za mízy, takzvaně za kůru. Poradí odborníci, literatura nebo internet.
dává vznik koruně ovocných stromů, které rodí ovoce. Podnoží může být jak semenáč stejného druhu (třešeň ptačí pro kultivary třešní), kultivar rostliny využívaný speciálně jako podnož (časté u jabloní např. M27), tak i některý příbuzný druh (například roubování hrušně na kdouloň).Babyka raší brzy na jaře, a proto ji v tomto období neřežte. Tlak mízy je v době rašení vysoký a silný odtok mízy z větších řezných ran rostlinu vysiluje. Vhodnější je hluboký řez v létě, neboť tehdy tok mízy polevuje a také řezné rány se při vyšších teplotách rychleji zacelují.
Čím hnojit javor : Jakmile javory vytváří nové výhony, začněte s pravidelným přihnojováním od jara do podzimu, zhruba každé dva týdny. Jarní hnojení může být s vyšším obsahem dusíku (ne příliš u pestrolistých a žlutých odrůd), přes léto použijte hnojivo s vyšším obsahem železa.