Antwort Jak Zdrojovat zákon? Weitere Antworten – Jak Zdrojovat zákony
Legislativní dokumenty (harvardský systém jméno-datum)
Tvůrce. Typ dokumentu, číslo a rok zveřejnění ve sbírce, datum schválení, název. In: Sbírka zákonů datum.Citovat lze:
- Předpis. např: zákon č. 40/1964 Sb.
- Paragraf, Článek. např: § 100 zákona č. 40/1964 Sb.
- Odstavec, Odrážka, Věta.
Dle ČSN ISO 690
Tato odvozenina se týká citování přímo ze Sbírky zákonů. V případě, že zákon citujete z nějaké databáze nebo webových stránek, např. ASPI, Zákony pro lidi apod., tak ho budete citovat jako příspěvek na webu. Při citování legislativy je tedy možné použít tuto odvozenou obecnou strukturu, popř.
Jak se píše zákon : Zákony, nařízení, vyhlášky a další…
Názvy zákonů píšeme vždy s malým počátečním písmenem. Konkrétní zákony se od jiných liší svým číslem, z toho důvodu nemusíme už psát velké písmeno, které se většinou používá právě k označení konkrétního člověka, města, knihy apod.
Jak správně citovat zdroje
Odkaz v textu
Jméno tvůrce a rok vydání citovaného zdroje jsou uvedeny v textu ve formě jméno- datum v kulatých závorkách. Pokud se jméno tvůrce vyskytuje přirozeně v textu, následuje pouze rok v kulatých závorkách. Lokace citace ve zdroji (rozsah stran, ze kterých bylo citováno) se uvádí do kulatých závorek za rok.
Jak se cituje občanský zákoník : občanský zákoník. In: Sbírka zákonů České republiky. 2012, částka 33, s. 1026-1365.
Zákony, zákoníky, vyhlášky
Názvy zákonů se tradičně píšou s malým písmenem. Součástí jejich oficiálního názvu je číslo příslušného zákona, které je k vyjádření konkrétnosti dostačující: zákon č. 128/2000 Sb. Za tímto názvem často následuje informace o tom, čeho se zákon týká, i ta se píše s malým písmenem: zákon č.
školský zákon, MŠMT ČR.
Jak udělat zdroje ve Wordu
Umístěte kurzor na konec textu, který chcete citovat. Přejděte na Odkazy > Styl a zvolte styl citace. Vyberte Vložit citaci. Zvolte Přidat nový zdroj a vyplňte informace o zdroji.Pokud jde o novou terminologiii nebo nový pohled na již používanou terminologii citujte. Nemusíme citovat (pkud jsou poprvé uveřejněny v daném textu): vlastní myšlenky, vlastní analýzy, výpočty, popis výsledků vlastních pokusů či pozorování. Pokud jsme je ale již někde publikovali, musíme sami sebe ocitovat.Způsob odkazování na citace může být přímo v textu (přes citační identifikátor) nebo v poznámkách pod čarou. Citace může být buď doslovná, nebo parafrázovaná. Doslovnou citací rozumíme doslovný přepis textu jiného autora, který je z obou stran ohraničen uvozovkami.
Skládá se z pořadového čísla předpisu, lomítka a roku, ve kterém byl předpis vyhlášen. (například Ústava České republiky má č. 1/1993 Sb., občanský zákoník č. 89/2012 Sb.).
Jak se správně píše ministerstvo : Ministerstva. Oficiální názvy ministerstev se píšou s velkým písmenem, např. Ministerstvo vnitra, Ministerstvo dopravy.
Jak seřadit zdroje podle abecedy Word : Přejděte na Domovskou stránku > Řazení. Nastavte Řadit podle na Odstavce a Text. Zvolte Vzestupně (A až Z) nebo Sestupně (Z až A). Klikněte na OK.
Jak správně citovat zdroj
Citace se řadí abecedně (nejprve názvy s číslem na začátku, poté písmena). V případě více děl jednoho autora řadíme díla podle roku vydání – nejmladší díla jsou uvedena jako první. Na jednotlivé dokumenty odkazujeme číslem poznámky a citace samotné uvádíme v poznámce pod čarou.
Citujeme pokaždé, když přebíráme obsah z jiných děl(myšlenku, teorii, text, tabulky, grafy, statistická data apod.). Citovat bychom měli i myšlenky převzaté z rozhovorů (veřejně publikovaných i soukromých) a neveřejně dostupných pramenů.V členění textů jiné než právní povahy se paragrafy objevují jen zřídka, např. v učebnicích nebo soustavných pojednáních. Slovem paragraf se nazývá i samotný znak §, který je jedním ze symbolů, synonymem práva, legislativy a předpisů – zejména v množném čísle (např. „vyznat se v paragrafech“).
Jak se píše název zákona : Zákony, zákoníky, vyhlášky. Názvy zákonů se tradičně píšou s malým písmenem. Součástí jejich oficiálního názvu je číslo příslušného zákona, které je k vyjádření konkrétnosti dostačující: zákon č. 128/2000 Sb.