Antwort Jak zjistit opotřebení brzd? Weitere Antworten – Jak poznat Opotrebene brzdy
Rozeznání opotřebovaných brzd se za jízdy dá spolehlivě poznat sluchem či citem v rukou a nohách. Ojeté destičky se projevují zvýšenou hlučností, vada se pozná rovněž taháním auta na stranu, vibracemi ve volantu nebo impulsy v brzdovém pedálu.Brzdový pedál, který se po vypnutí motoru jen stěží dá sešlápnout, může rovněž ukazovat na vadný posilovač brzd. Kromě toho může posilovač brzd při netěsnosti součástí nebo rzi v pouzdře slyšitelně syčet. Toto syčení je způsobeno podtlakem, který vtahuje vzduch do pouzdra posilovače brzd.Na sjeté brzdové destičky vás může u moderních aut upozornit čidlo, které vás pomocí kontrolky upozorní na přístrojovém štítu. S indikací čidla začnou brzdové destičky také při brzdění skřípat, jelikož se začíná třít kov o kov (skřípání však může způsobovat i rez na kotoučích, v případě, že auto déle stálo).
Jak zkontrolovat brzdove kotouce : Jak se provádí vizuální kontrola brzd
Ta by měla být minimálně 3 mm a měla by být stejná na obou destičkách. Zkontrolujete také kotouč, zda je ve třecí ploše hladký a nemá modrou barvu, kterou způsobuje přehřátí. To může způsobovat vadný třmen, který stále tlačí destičky na kotouč.
Po kolika km se mění brzdové destičky
Brzdové destičky vydrží obvykle minimálně 20 000 km, průměrné brzdové destičky jsou konstruovány tak, aby vydržely v optimálních podmínkách provozu až čtyřnásobek. Obecně platí, že výměna destiček je častější než výměna brzdových kotoučů.
Jak utáhnout brzdy : Pro nastavení sklonu brzdové páky povolte upevňovací šroub na její objímce, nastavte požadovaný sklon a šroub pevně dotáhněte. Brzdovou páku lze také nastavit podle délky prstů vaší ruky pomocí seřizovacího šroubu, kterým seřídíte páku na požadovanou vzdálenost od řidítek.
Správnou funkcí podtlakového posilovače vyzkoušejte tak, že po zhasnutí motoru ještě jedenkrát až dvakrát normálně zabrzdíte, potom pedál brzdy ztvrdne a krok pedálu se zmenší . Po nastartování motoru ihned nastane posilovací účinek a brzdy opět brzdí normálně.
Při delším stání brzdy korodují
Tento problém má jednoduché řešení. Stačí, když při další jízdě několikrát citlivě sešlápnete brzdový pedál a rez se obrousí sama.
Jak zkontrolovat desticky
Oproti vašemu oku může servis destičky zkontrolovat pomocí mikrometru (kontrola kotouče). V případě destiček se jedná o ideální tloušťku deset milimetrů (destičky můžete vidět a kontrolovat otvorem ve třmenu). Nezapomínejte jak na vnější, tak na vnitřní destičky, obě jsou důležité a obě mají rozdílné zatížení.Průměrné náklady na výměnu brzdových destiček se obvykle pohybují v rozmezí od 3000 do 3500 Kč za sadu, přičemž cena může být vyšší v případě použití vysoce kvalitních destiček nebo pokročilých brzdových systémů.Dle stylu jízdy, konstrukce vozidla a typu materiálu desek to může být mezi 15 000 až 40 000 km. Moderní vozidla již disponují senzorem stavu opotřebení brzdových destiček, starší automobily spoléhají na akustický signál v podově pískavého zvuku (indikační plíšek na brzdové destičce).
Brzdové destičky vydrží obvykle minimálně 20 000 km, průměrné brzdové destičky jsou konstruovány tak, aby vydržely v optimálních podmínkách provozu až čtyřnásobek.
Proč vržou brzdy : Opotřebované bývají i brzdové kotouče. A u jejich slyšitelného drhnutí může být na vině třeba zkorodovaný povrch. Mírná koroze je sice zcela běžná, zvlášť pokud parkujete třeba za deště delší dobu venku, ale rychle se při jízdě obrousí. Pokud jsou však kotouče už silně zkorodované, raději je hned vyměňte.
Proč skřípou brzdy : Sjeté destičky jsou nejběžnějším důvodem, proč brzdy pískají. O nelibý zvuk se starají malé plíšky, které jsou na destičkách umístěné tak, aby na tento problém řidiče včas upozornily. Jakmile je na destičce nedostačující množství brzdného materiálu, plíšky se začnou třít o kotouč „kov na kov“.
Jak otestovat brzdy
Kdy kontrolovat brzdy:
Když bude vůz na zvedáku a bude mít demontované kolo, podívejte se na stav brzdových kotoučů. Ty by měly mít dostatečnou šířku (alespoň 10 mm) a jejich povrch by měl být hladký, bez škrábanců nebo otřepů na okrajích kotoučů, což by indikovalo opotřebené brzdové destičky.
Za zvuky někdy stojí i opotřebované brzdové kotouče s nánosem koroze na jejich horní hraně. V takovém případě je možné lem odstranit ořezáním na soustruhu, ale ideální variantou je výměna kotoučů. Opotřebované brzdové destičky jsou častou příčinou pískání a je potřeba je vyměnit.Velmi častou příčinou pískání nebo drhnutí (nejen) při sešlápnutí brzdového pedálu jsou nečistoty – kamínky, prach, cokoliv – mezi destičkou a kotoučem. Že tam jsou dlouhou dobu, jde poznat také z toho, jak vypadá kotouč – když jsou na něm drážky jako na obrázcích, destička je „kontaminovaná”.
Čím mazat čepy brzd : Liqui Moly Brake Pin je syntetický mazací prostředek pro montáž a opravy brzdových systémů. Udržuje vodicí čepy kluzké, zabezpečuje optimální funkci a rovnoměrné opotřebení brzdových destiček. Také tlumí hluk vznikající vibracemi.