Antwort Jak zpevnit prkennou podlahu? Weitere Antworten – Jak zrenovovat starou prkennou podlahu
Stará prkenná podlaha a obroušení
Chcete-li obnovit původní vzhled a zvýraznit kresbu dřeva, budete muset celou plochu důkladně zbrousit, postupně a několikrát. Brousit je nutno čtyřikrát až pětkrát, používají se smirkové papíry s různou zrnitostí, od 16 do 120. Naposledy se vždy provádí velmi jemné dobroušení.Ať se chystáte pokládat laminátovou podlahu, parkety, vinylovou podlahu, korek, dlažbu nebo koberce, tak pod každý typ je potřeba trochu jiný podklad. Základem všeho je dobrá stěrka. Podlahový potěr je vrstva pod podlahovou krytinou, která se pokládá na nosný podklad. Je ideální pro vyrovnání podlah.Než se do toho pustíte, je nutné povrch dokonale očistit od mastnot a prachu. Jestliže jsou spáry mezi prkny větší než cca 2 mm a více, je vhodné použít plastický podlahářský tmel. Potřebovat budete špachtli, stěrku a tmel na dřevo.
Jak silne prkna na podlahu : Výška neboli tloušťka prken se může pohybovat od 20 do 28 mm. Konkrétní rozměr pak závisí na předpokládaném stupni zátěže podlahové krytiny. V případě, že je vzdálenost mezi podkladovými latěmi cca 40 mm, bude postačovat standardní tloušťka – 20 mm. Šířka podlahových prken 100 mm je považována za univerzální.
Jak vyrovnat starou dřevěnou podlahu
Pomocí vodováhy a pravítka určíte u podlahy nejvyšší bod. Na vyrovnání podlahy pak budete potřebovat klíny nebo tmel, který smícháte s vodou a poté nanesete na problémová místa. Kromě tmelu nebo klínů lze ještě k vyrovnání použít tzv. asfaltové střešní šindele, pomocí kterých se vyplní prohlubeniny.
Jak vyrovnat starou dřevěnou podlahu a : Nejprve je potřeba z dřevěné podlahy odstranit veškeré stavební nečistoty – kapky barvy, nebo malby, zapustit vyčnívající šrouby a hřebíky. V dalším kroku vytmelit spáry mezi prkny nebo mezi deskami. Použít můžete pružné tmely, akrylát a pod., aby se zamezilo protékání stěrky.
Najděte místo činu, respektive zdroj vrzání, a přesně do těchto rýh v podlaze nasypejte trochu grafitového prášku. Vtlačte prášek do spojů vrzajících parket, místo překryjte hadrem nebo starou utěrkou a několikrát si na něj stoupněte celou svou vahou. Díky tomu prášek pronikne až do hloubky a vrzání ustane.
Vyplnění mezer mezi prkny
V případě, že jsou mezery mezi prkny malé, můžeme je vyplnit papírovou hmotou či tmelem na dřevo. Lepší je ovšem narazit do mezer dřevěné laťky, klínovitě zhoblované po celé délce. Na laťky naneseme po obou stranách lepidlo (např. Herkules) a zatlučením je uklínujeme do mezer.
Co na prkennou podlahu
Nerovnost původních prken lze řešit:
- Vytrháním prken a jejich nahrazením dřevotřískovými či OSB deskami.
- Přidáním dřevotřískových či OSB desek na původní prkna.
- Samonivelační stěrkou na dřevo.
- Vyrovnáním výsypkovým materiálem – např. keramzitovou drtí
Pokud prkna nevržou a jsou zcela v rovinně, nic nebrání položení nové plovoucí podlahy přímo na ně. Případně na vrstvu izolace miralon vyrovnávající malé nerovnosti. Vrzání lze řešit některým z následujících způsobů: Vytrháním prken a jejich nahrazením dřevotřískovými či OSB deskami.Můžeme použít polystyren, matrace – podle nabídky trhu v místě. Podlaha by měla být palubová. Vzduchová mezera pod ní (15 – 45 cm) je prospěšná z toho důvodu, že tento prostor větrá a pomáhá vysoušet základy budovy.
Během let se dřevěné podlahy opotřebí, poškrábou, ztratí svůj lesk a měly by se obnovit. Aby bylo možné podlahu nově napustit, musí se však napřed zbrousit, a to v několika cyklech broušení a s různými zrnitostmi. Zde se používají různé brusky: Na nerovná prkna z masivního dřeva použijte těžké válcové brusky na plochy.
Jak ošetřit starou dřevěnou podlahu : Jednou z možností je použít lak na dřevěnou podlahu. Nanáší se na její povrch tenká vrstva lazurovacího nebo disperzního laku. Lak je odolný vůči oděru, má protiskluzové vlastnosti a není náročný na údržbu. Obvykle se nanáší ve třech vrstvách a dokáže tak podlahu ochránit před nečistotami a tekutinami.
Co s Vrzajici plovouci podlahou : Upevněte klínek lepidlem na dřevo. Pokud není možné se dostat do prostor pod podlahu, existují i další způsoby, jak se hluku zbavit. Kupte si soupravu na vrzající podlahy, kterou můžete koupit v železářství, a která obsahuje šrouby s odlomitelnou hlavičkou. Je určená právě na podlahy, které je nutné opravovat shora.
Co s vrzajícími parketami
Grafitový prášek nasypte do rýh mezi jednotlivými parketami.
K tomu Vám pomůže, pokud prášek překryjete hadrem a opakovaně si na něho stoupnete tíhou celého těla. Je tak se Vám podaří dostat prášek do míst mezi parketami, kde může působit. A právě díky němu přestanou parkety vrzat.
Jako plnicí látka se používá tmel, který se míchá s brusným prachem většinou v poměru 1:1 (například „Gel“ od Bony). Tento tmel se barevně podobá položeným parketám. První tmelení se provádí pomocí nerez ocelové stěrky. Hmota se rovnoměrně rozetře po celé ploše podlahy.Rovně sámovaná prkna odstraňujeme tak, že silné dláto či jiné páčidlo zasuneme do mezery mezi prkny. Vždy začínáme páčit po délce prkna u jeho konce. Nazdvihneme prkno, až můžeme na opačné straně zasunout druhé páčidlo. Postupujeme s páčením podél prkna a po vypáčení konce prkna pod něj zasuneme silnou kovovou tyč.
Co dát na chalupu na podlahu : Mezi hodně oblíbené lze zařadit imitaci betonu nebo také mramoru či kovu. Výhodou stěrkových podlah je to, že jsou bezespáré, což je snadnější pro údržbu, a také se snadno renovují. Pod stěrkovou podlahu je také možné instalovat podlahové topení, ale musít být dodrženo zásadní pravidlo, což je pomalý náběh vytápění.