Antwort Jak zvednout pacienta? Weitere Antworten – Jak se starat o ležícího pacienta
U ležících pacientů je prospěšné tělo masírovat, kůži promazávat a provádět poklepovou masáž. Jde o klepání prsty směřující od spodní části zad nahoru. Tím dochází k uvolňování hlenů a snižuje jejich usazování na plicích. Všechny úkony, tedy polohování, cvičení, i poklepové masáže Vám předvede sestřička z Charity.V případě, že je péče o seniora v domácím prostředí náročná, máte pocit, že ji nezvládáte, nebojte se obrátit na sociální a zdravotní služby.
- Uvědomte si, že není ostuda něco nezvládnout.
- Jednou z možností, je obrátit se na praktického lékaře, aby seniorovi předepsal domácí zdravotní péči.
Každé 2 hodiny je vhodné měnit polohu pacienta, je také vhodné dodržovat postup záda – pravý bok, a poté záda – levý bok. Vhodnou polohu pacienta na lůžku můžete zajistit prostřednictvím různých polohovacích technik a pomůcek. Je důležité, aby byla při samotném polohování použita podložka, která usnadňuje posun.
Na co mám nárok při péči o osobu blízkou : Z toho pro vás vyplývá hned několik výhod, na které máte od státu jako neformálně pečující nárok:
- 1) Zkrácení pracovního úvazku. Péče o osobu blízkou vyžaduje nejenom váš čas, ale často i peníze.
- 2) Náhradní doba pojištění pro důchod.
- 3) Podpora v nezaměstnanosti.
Co je těžká závislost
III. Stupni (těžká závislost), jestliže není schopen zvládat sedm nebo osm základních životních potřeb. IV. Stupni (úplná závislost), jestliže není schopen zvládat devět nebo deset základních životních potřeb, a vyžaduje každodenní pomoc, dohled nebo péči jiné fyzické osoby.
Jak správně polohovat : Poloha na zádech je všeobecně nejlépe tolerována. Její nevýhodou je nebezpečí vzniku dekubitů na patách a v oblasti křížové kosti. Také je možné vyšší riziko vzniku zápalu plic. Hlavu je nutné mírně podložit malým polštářkem, nesmí být ani v předklonu, ani zvrácena dozadu (hlava je v prodloužení páteře).
Mysleme na pacientovo pohodlí a polohu, která nebolí. Zcela imobilní pacient ležící ve zvýšené poloze by neměl mít hlavu výš než 30 stupňů nad podložkou (vyjma období jídla), aby se zabránilo nežádoucímu „střižnímu efektu“ a „sjíždění“ po podložce dolů.
Vztah k osobě, o kterou je nebo bylo pečováno, se prokazuje např. rodnými nebo oddacími listy, z nichž vyplývá vzájemná příbuznost. V případech, kdy se nejedná o blízkou osobu, je třeba prokázat společnou domácnost s osobou, o kterou se pečuje, čestným prohlášením.
Na co mají nárok pečující osoby
Pokud se rozhodnete pečovat o své blízké a současně zůstat v zaměstnání, máte právo na úpravu týdenní pracovní doby. V případě, že se budete péči věnovat na „plný úvazek“, stát vám za každý měsíc péče uhradí zdravotní pojištění. Dále se vám doba péče započítá do důchodového pojištění.Trendelenburgova poloha je poloha na zádech, kdy je pacientova pánev zvednuta nad úroveň hlavy. Používá se v šokových stavech, pro zlepšení krevního návratu a při některých operacích. Obrácená Anti-Trendelenburgova poloha naopak vyzvedává horní polovinu těla, pro lepší prokrvení končetin, např. při onemocnění tepen.Fowlerova poloha
V této poloze (obrázek 3) má nemocný zvýšenou horní polovinu těla (trup) prostřed- nictvím podpěry, resp. podhlavního panelu. Svírá-li trup se základem lůžka úhel 45°, jedná se o Fowlerovu polohu mírnou (semiFowlerovu), je-li úhel mezi trupem a základem lůžka 90°, hovoříme o Fowlerově poloze plné.
II. Stupni (středně těžká závislost), jestliže není schopen zvládat pět nebo šest základních životních potřeb, III. Stupni (těžká závislost), jestliže není schopen zvládat sedm nebo osm základních životních potřeb.
Kolik je péče o osobu blízkou : 3 300 Kč, jde-li o stupeň I (lehká závislost), 6 600 Kč, jde-li o stupeň II (středně těžká závislost), 13 900 Kč, jde-li o stupeň III (těžká závislost), 19 200 Kč, jde-li o stupeň IV (úplná závislost).
Co je Autotransfuzni poloha : Poloha vleže na zádech se zvednutými dolními končetinami (autotransfuzní) Použití: při šoku. při velkých ztrátách krve.
Co je to Trendelenburgova poloha
Trendelenburgova poloha je poloha na zádech, kdy je pacientova pánev zvednuta nad úroveň hlavy. Používá se v šokových stavech, pro zlepšení krevního návratu a při některých operacích. Obrácená Anti-Trendelenburgova poloha naopak vyzvedává horní polovinu těla, pro lepší prokrvení končetin, např. při onemocnění tepen.
Ortopnoická poloha
Při ortopnoické poloze (obrázek 4) usedá nemocný na lůžko, má spuštěné dolní končetiny z lůžka a horní končetiny se opírají o pelest nebo jídelní stolek nebo okraj židle. Často nemocný usedá i mimo lůžko (obrázek 5). Vsedě při fixaci pažního pletence se uplatňují pomocné dýchací svaly.