Antwort Jak zvýšit laktaci Mamila? Weitere Antworten – Jak zvysit laktaci při kojení
Jak zvýšit laktaci Vhodným pomocníkem jsou dvoufázové elektrické odsávačky, které nejprve stimulují bradavku a následně odsávají mateřské mléko. Podpora kojení pomocí přikládání teplých obkladů před každým kojením je také velmi účinná, stejně jako speciální masáže.Triky, jak zvýšit laktaci:
- Těsný kontakt maminky s miminkem kůže na kůži.
- Mazlení, chování i spánek v jedné posteli.
- Časté přikládání a dráždění bradavky ústy novorozence.
- Masáž prsu na prokrvení mléčných žláz.
- Poctivý pitný režim.
Pravidelné kojení podporuje tvorbu mléka. Pokud chcete mléka ještě více, pak si každý den naplánujte čas, kdy mléko navíc odsajete, přimějete tak vaše tělo k další tvorbě mléka. Nezapomeňte na to, že kojení je otázkou nabídky a poptávky. Čím větší bude poptávka, tím více mléka se vám bude tvořit.
Co na podporu tvorby mateřského mléka : Připravte si silný vývar. Také kysané mléčné produkty, ovesné vločky, rýže, ovoce, zelenina a ořechy jsou potraviny, které stimulují tvorbu mléka. Zařaďte noční kojení. Nočním kojením podpoříte sekreci prolaktinu, který podporuje tvorbu mateřského mléka.
Co mlsat při kojení
Doporučení
- K mlsání využívat syrové a sušené ovoce a zeleninu / vždy dobře omyté/ V omezeném množství ředěné džusy (pozor na vysoký obsah cukru) nebo mixované ovoce.
- Vhodný je popcorn, hrozinky, ořechy, rýžové sušenky, piškotová těsta.
- Ořechy jsou také vhodné na mlsání a je možno je přidávat do sladkých jídel.
Co jíst na tvorbu mléka : Existují potraviny, které dokážou laktaci spolehlivě probudit a jsou vhodné ke každodenní konzumaci: ovesné a ječné vločky, hnědá rýže, kysané mléčné produkty a v každém případě fenyklový čaj (a jiné kojící čaje).
Pokuste se odčerpávat mléko (kojením i odsáváním) 8 až 12krát denně, včetně jednoho nočního kojení nebo odsávání, protože tehdy jsou hladiny hormonu prolaktinu produkujícího mléko nejvyšší. Čím častěji se prs vyprazdňuje, tím lépe.
Známky toho, že vaše dítě nemá dostatek mléka
- Dítě nenabírá na váze. Je běžné, když novorozenec v několika prvních dnech po narození ztratí 5 až 7 % své porodní hmotnosti – někteří dokonce až 10 %.
- Nedostatečně počůrané a pokakané plenky.
- Dehydratace.
Co jíst pro tvorbu mateřského mléka
Existují potraviny, které dokážou laktaci spolehlivě probudit a jsou vhodné ke každodenní konzumaci: ovesné a ječné vločky, hnědá rýže, kysané mléčné produkty a v každém případě fenyklový čaj (a jiné kojící čaje).Abychom tedy odpověděli na otázku, kolik mililitrů vypije novorozenec – novorozenci vypijí při jednom krmení jen asi 30 až 60 ml. Ve dvou týdnech věku se toto množství zvýší na zhruba 60 až 90 ml.Co dělat, pokud opravdu máte málo mléka
Jestliže máte podezření, že dítě nemá dostatek mléka, navštivte lékaře nebo laktační poradkyni. Jedině odborník může posoudit, zdali máte málo mléka a podívá se jak kojíte, aby zjistil, zda je dítě dobře přisáté a přijímá dostatečné množství potravy.
Je jednodušší odstříkat prs, který není úplně plný. Jakmile se tvorba mléka bude snižovat, budete moct odstříkávat nebo odsávat čím dál menší množství mléka méně často. Nejintenzivnější je prvních 24 až 48 hodin po nalití prsou, pak je to již lepší a lepší a tvorba mléka prakticky úplně ustane přibližně do dvou týdnů.
Co jíst na podporu mléka : Existují potraviny, které dokážou laktaci spolehlivě probudit a jsou vhodné ke každodenní konzumaci: ovesné a ječné vločky, hnědá rýže, kysané mléčné produkty a v každém případě fenyklový čaj (a jiné kojící čaje).
Co jíst aby bylo kvalitni mléko : Nejvhodnější jsou masové a zeleninové vývary, dušené libové maso a zelenina, kvalitní pečivo a dostatek čerstvého ovoce a samozřejmě dostatek tekutin. Po porodu je také třeba doplnit železo, vápník a hořčík.
Jak se pozná nedostatek mateřského mléka
Mylné představy o nedostatečné tvorbě mléka
- dítě se chce často krmit.
- dítě se nenechá položit.
- dítě se v noci probouzí
- krátká doba krmení
- dlouhá doba krmení
- po kojení dítě pije i z láhve.
- cítíte, že vaše prsy nejsou tak napjaté jako v prvních týdnech.
- z prsů neteče samovolně mléko nebo z nich dříve teklo a nyní neteče.
Mléko nahrazuji rostlinnými nápoji, např. rýžové, jáhlové, kokosové, pokud nemáte další alergie, lze zařadit i ovesné, špaldové, sójové nebo různá ořechová mléka. Některé rostlinné nápoje jsou obohaceny vápníkem, ty doporučuji preferovat, obzvláště u alergických dětí.Jedna dávka = 30 ml na 1 kilogram dítěte. Uveďme názorné vysvětlení. Dítě o hmotnosti 3 kg vypije 90 ml v jedné dávce (3 kg=> 3*30). Celková dávka jídla = nesmí přesáhnout 1/6 váhy dítěte.
Kolik se dá odsát z jednoho prsu : V prvních několika dnech po porodu je doporučeno odsávat 15 minut každý prs. O několik dní později po nalití prsů můžeme odsávat tak dlouho, dokud mléko teče a pak ještě 1-2 min. Odsávání by však nemělo trvat déle než 30 min.