Antwort Jak zvyknout slepice na nový kurník? Weitere Antworten – Jak zaclenit nové slepice
Použijte taktiku odvedení pozornosti, zapískejte, zatleskejte a slepice od sebe pokud možno oddělte. Hřebínky jim namažte vazelínou, abyste jim vzájemné zraňování trochu ztížili. Jestli mají slepice dostatek prostoru, krmení a vody, tyhle šarvátky by měly během několika dní (maximálně týdnů) přestat.Nemusí být v kurníku uzavřeny tři dny, jak se traduje, ale den je v pořádku. V odchovnách nejsou hřady, tedy se nepodivujte, že kuřice zpočátku mohou spát na podestýlce, a to i několik dní.Další trik zkušených chovatelů spočívá v tom, že slepičky vypustíte na pastvu třeba jednu nebo dvě hodiny před setměním. Samy si pak najdou cestu do svého výběhu i do kurníku. Tedy pokud jim necháte otevřená vrátka výběhu a dvířka kurníku. Jinak budou nervózně stepovat před kurníkem a čekat, až jim otevřete.
Proč slepice nechtějí do kurníku : Většinou je to tím, že slepičce něco chybí nebo se necítí bezpečně. Je možné, že ji nějaká šelma polekala, trápí ji paraziti v kurníku nebo se stala obětí šikany od ostatních slepic. Pozorujte její chování a v případě potřeby neváhejte navštívit veterináře.
Co dělat při kulhání slepice
Ne vždy musí kulhání značit příznak nemoci. Teplo a klid. Ať zjistíte jakékoliv zranění nebo neuvidíte a první pohled nic, vždy zajistěte slepičce soukromí a klid. Je dobré ji raději oddělit od hejna a zajistit ji dostatek krmení, vody a více tepla než obvykle.
Kdy dát kuřata do kurníku : Druhý až čtvrtý týden. Kuřátka získávají na síle, imunitní systém také sílí a čím větší budou, tím více budou chtít prozkoumávat okolí. V tomto věku se už virů a bakterii bát nemusíte. Pokud je venku hezky – svítí slunce a není větrno, klidně je vypusťte do výběhu mezi ostatní členy.
Obvykle chodí spát, když se setmí, a probouzejí se, když začne svítat. V zimě, kdy jsou dny kratší, spí slepice déle, než v létě, kdy jsou dny delší. Slepice také potřebují dostatek tmy, aby mohly spát kvalitně, a proto by měly být chráněny před umělým osvětlením, které by je mohlo rušit.
Ovoce. Svačinka v podobě čerstvého melounu v letním období či zavěšené jablíčko na provázku zase v zimě. Slepičky budou mít o zábavu postáráno a i váš pohled na ně uchvátí. Klidně jim můžete to krmítek podstrojovat i zbytky ovoce z celé zahrady, nikdy ovšem nepodávejte ovoce shnilé nebo plesnivé.
Proč se dává slepicím ocet do vody
Ano, ocet se u slepic a u drůbeže používá k něčemu úplně jinému. Ocet se používá k okyselení vody v napáječkách, aby se předešlo nákaze kokcidiemi nebo dalšími bakteriemi.K čemu slouží slepicím hřebínek Slepice se nepotí, musí tedy svoji tělní teplotu regulovat jinak. Dělají to zrychleným dýcháním s otevřeným zobákem, oddalováním křídel od těla a také pomocí hřebínku. Hřebínky slouží k termoregulaci, odvádí teplo nebo ho zadržují v závislosti na okolních teplotách.Zátěž pro slepičky
Jako ideální velikost hejna se uvádí 15 až 25 slepic na jednoho kohouta. I tak bude mít kohout asi nějakou svoji oblíbenkyni, které bude možná dávat více zabrat, je potřeba na to dohlížet, aby vaše slepičky nezranil. Při páření si kohouti přidržují slepičku zobákem za hlavu a také nohama za tělo.
„Malá kuřata rozhodně potřebují teplo, ta jednodenní dvoudenní aspoň 32 °C. Pak samozřejmě dostatek čisté pitné vody a stravu s vysokým obsahem bílkovin, tedy zhruba 20 až 30%. Což je srovnatelné s potřebami psa, takže samotné zrní jim zdaleka nestačí. Nejpohodlnější je tedy krmit krmnou směsí, “ radí odbornice.
Na čem spí slepice : >>> Pokud slepice na hřadu stojí, je nejvhodnější tvar bidýlka oválný naležato. >>> Pokud na něm ale převážně sedí v noci a spí (tak se děje v běžném domácím chovu), je ideálním průřezem hranol se zaoblenými (sraženými) hranami.
Co dát slepicím do kurníku : Jako podestýlku pro slepice můžete použít seno, slámu, piliny, hobliny, granulát i peletky, které nemusí být právě určeny pouze jenom pro slepice.
Jak dodat vápník slepicím
Vápník je nutné doplňovat vždy, tedy bez ohledu na to, jaké krmivo svým holkám poskytujete. Využít k tomu můžete například tyto potraviny a doplňky: Drcené vaječné skořápky. Před podáním skořápek slepicím je doporučujeme pořádně vymýt, osušit, rozdrtit a naservírovat přímo do krmítka.
Přilepšíte jim i krmnou řepou nebo vařenými brambory. Součástí jídelníčku by měly tvořit také zbytky masa či drcené kosti. Dále zeleninové natě, slupky, jádřince z jablek, namočené staré pečivo, vaječné skořápky a v neposlední řadě vařené těstoviny i rýže. V létě nasušte slepicím kopřivy a v zimě jim je servírujte.Dávkování se doporučuje 1 čajová lžička na litr vody. Vodu s octem nelijte do kovových pítek, protože by vám zkorodovaly.
Co se nesmí dávat slepicím : Nepodávejte slepicím zejména tyto potraviny: avokádo, rebarboru, slupky z citrusů, pór, cibuli, lilky, nezralá rajčata, zelené nebo syrové brambory, chemicky ošetřenou zeleň, slané pečivo a jiné solené pochutiny, nevařenou rýži a fazole, nakládané okurky, čokoládu nebo sladkosti.