Antwort Jakou geotextilii do cesty? Weitere Antworten – Jakou geotextilii pod mulčovací kůru
Okrasné záhony a mulčování
K mulčování se používá kůra nebo přírodní rohože. Právě pod mulčovací kůru se instalují geotextilie, které zabrání prorůstání plevele a vzájemnému míšení kůry a kvalitní rašeliny s místní zeminou. K tomu se hodí geotextilie, které mají vyšší gramáž a jsou černé nebo tmavé.Geotextilie vhodné na stavbu začínají na gramáži 100g/m2.
Nízkogramážní geotextilie (100-300 g/m2) budete potřebovat také tehdy, pokud chcete svůj dům vybavit zelenou střechou. Geotextilie s vyšší gramáží se uplatní při pokládání základů (oddělení drenážní vrstvy štěrku) a při izolaci základů od okolního terénu.Při pokládce zámkové dlažby se doporučuje zvolit netkaná geotextilie o gramáži 200 g/m²a více. Pod zámkovou dlažbu se používá geotextilie s vysokou pevností a odolností proti tlaku. Ideální pro to je netkaná geotextilie 200 g/m².
Jakou textilii na drenáž : Geotextilie působí jako filtrační vrstva, zadržuje jemné částice zeminy, zatímco současně propouští vodu. Nejvhodnějším materiálem pro kamenitou výplň drénu je tříděné kamenivo, ve kterém není obsažena jemná frakce, např. štěrkodrť 16/32 mm. Filtrační vrstvu pak zajistí použití netkané filtrační geotextilie.
Co dát pod mulčovací kůru
Textilie pod mulčovací kůru. Jako podklad pod mulčovací kůru (nebo i jiný mulč) se používají tkané a netkané textilie. Tkaná textilie může být z přírodních materiálů, jako je juta, nebo z umělých materiálů.
Jaký je rozdíl mezi tkanou a netkanou textilií : Rozdíl mezi tkanou a netkanou textilií je v gramáží a životnosti. Tkaná textilie je pevnější a odolnější. Tkaná textilie má gramáž vyšší obvykle 90g/m2 a její životnost je minimálně 10 let. Účelem použití se od netkaná textilie prakticky neliší.
Rozdíl mezi tkanou a netkanou textilií je v gramáží a životnosti. Tkaná textilie je pevnější a odolnější. Tkaná textilie má gramáž vyšší obvykle 90g/m2 a její životnost je minimálně 10 let. Účelem použití se od netkaná textilie prakticky neliší.
Použití a instalace tkané textilie
Textilie nezabrání prorůstání velmi agresivnímu plevelu (pro tyto účely jlze použít netkané geotextilie s vyšší gramáží, popř. protikořenové folie). V optimálních podmínkách vydrží tkaná textilie více než 10 let.
Co na zasypání drenážní trubky
Drenážní potrubí se ukládá do výkopu a zasypává štěrkem
Vždy by však měly být nad spodní úrovní základového pásu, aby mohly odvést veškerou přebytečnou vodu. Do připraveného výkopu se nejprve umístí nopová folie, která podpoří odvětrávání základové desky.
- Tkaná textilie na záhonu s výsadbou.
- Tkaná textilie v mírném svahu u rekreačního objektu.
- Štěpka patří mezi populární mulčovací materiály.
- Kačírek na záhonech působí elegantně, ale ve větších vrstách poměrně zatěžuje půdu.
- Ekotextilie na záhonech okolo silnice.
Mulčovací kůra je přírodní organický materiál, který podléhá rozkladu. Proto je nutné ji alespoň jednou za rok doplnit a kompletně vyměnit nejpozději jednou za 4 roky v závislosti na druhu kůry.
Netkaná textilie nahradí přirozenou tepelnou ochranu rostlin sněhem, i když samozřejmě existují i přírodní alternativy (mulč, sláma, chvojí, seno, listí, přikopčení kompostu apod..).
Kdy použít netkanou textilii : Hodí se nejen na zeleninové, ale i okrasné záhony, pod mulč, kačírek či štěrk, ale i na zakrytí ovoce či zeleniny jako ochrana před přízemními mrazíky. Svůj účel však plní jen tehdy, jsou-li vhodně zvoleny a správně položeny – pak dokážou být velkým pomocníkem.
Proč se používá geotextilie : Slouží k ochranně hydroizolační vrstvy před jejím poškozením např. od zeminy, distančních podložek atd. Své využití nachází také jako ochranná vrstva pod nafukovací bazény popřípadě skákací hrady, které tak chrání před poškozením od kamenů a jiných ostrých předmětů vyskytujících se v jejich blízkém okolí.
Jak hluboko dát drenážní trubku
Drenáž ukládáme do hloubky cca 0,5 – 1 m, pokud přes ni chcete přejíždět autem, tak doporučujeme zvolit pevnější černou variantu. Na výběr máte z průměru 50 mm, 65 mm, 80 mm, 100 mm, 125 mm a 160 mm – v českých podmínkách jsou nejpoužívanější průměry 80 a 100 mm.
Drenážní štěrk je univerzální hrubý štěrk. Jeho hrubá zrnitost usnadňuje odtok dešťové vody a brání zaplavování chodníků. Na chodnících se netvoří tolik kaluží, což prodlužuje jejich životnost. Tento drenážní štěrk je vhodný i jako příměs při betonování, k vysypávání základů a lze jej použít i k zasypávání.Kámen nebo mulčovací kůra V poslední době si majitelé zahrad zkouší nahradit poměrně drahou mulčovací kůru kamenem různého typu. Výhodou kamene je jeho dlouhověkost. Cena v porovnáním s kůrou je zpravidla také nižší.
Proč nepoužívat netkanou textilii : 1️⃣ Textilie oddělí spodní vrstvy půdy od mulče nad ní. Nedochází k přirozenému obohacování půdy o nový humus. 2️⃣ Do spodních vrstev se nedostává vzduch, který k životu potřebují půdní organismy a mikroorganismy, ale i kořeny rostlin. 3️⃣ Vrstva textilie brání v propojení rostlin na záhonu.