Antwort Jakou jehlu na merino vlnu? Weitere Antworten – Jakou jehlu na merino
Doporučujeme šít na OL nebo pružným stehem na obyčejném stroji, a to jehlou č. 70 nebo 80, nitě Unipoly 120, nebo Hard. Abyste mohli využít vynikajících vlastností merino úpletu, doporučujeme z něj ušít prádlo (termoprádlo, trička, legíny, kukly) přímo na tělo.Jaké jsou tedy všechny možnosti čištění
- Perte na 30°C, maximálně 40°Cv programu na vlnu.
- Nepoužívejte aviváž – ta totiž znehodnocuje funkční vlastnosti prádla.
- Používejte prací prostředky určené výhradně pro vlnu.
- Pračku nepřeplňujte, ať eliminujete tření.
- Ždímejte na nízké otáčky (maximálně 400).
Merino je speciální druh funkční vlny, který se získává ze srsti ovcí stejného jména. Jejich původ je ve Španělsku a díky selektivnímu šlechtění se staly zdrojem té nejkvalitnější vlny. Jen pro srovnání. Zatímco z běžné ovce se v průměru získává 2 kg odstřižené vlny, z ovce merino až 10 kg vlny.
Jak srazit merino : Nesušte výrobek na topném tělese. Pokud topení přesáhne teplotu 30°C (a to je zcela běžné), voda obsažená v úpletu se zahřeje taktéž nad 30°C a výrobek se srazí stejným způsobem jako při nevhodném praní – nepoužívejte aviváž!
Jak zasít merino
Zašít nebo zaštupovat dírku jemnou, neškrábavou nití. Přišít záplaty na prodřená místa – typicky kolena. Aplikace z vařené vlny není potřeba obšívat – netřepí se. Na kolena a drobné dírky lze záplaty z vařené vlny buď našít, nebo přilepit textilním lepidlem (zakoupíte v galanterii).
Jak vybrat jehlu do šicího stroje : Jehly tenké 60/8 jsou vhodné pro velmi lehké materiály a často nejsou v běžném obchodě ani k dispozici. Jehly střední 70/10 až 90/14 jsou nejvíce využívané velikosti jehel a jsou určené pro středně těžké materiály (běžně používané bavlněné i lněné látky, úplety, fleece, softshell a podobně).
Jak prát merino ponožky v ruce
- Napusťte si vlažnou vodu, ideálně kolem 30°C.
- Použijte prací gel na vlnu.
- Ponožky jemně promněte s pracím gelem a nechte je alespoň 10 min. máčet.
- Vymáchejte ponožky ve vlažné vodě.
- Jemně ponožky vyždímejte (ne kroucením!) a nechte uschnout – pozor, ne na topení!
Základní vrstvaVrstva těsně přiléhající k vaší pokožce, která se postará o perfektní odvod vlhkosti. Střední vrstvaIzolační vrstva do chladnějších teplot. Vnější vrstvaPoslední vrstva, která vás ochrání před nepříznivými povětrnostními vlivy.
Jak poznat merino vlnu
Merino vlna je jemná.
Kůži ovcí tohoto plemene pokrývají velmi jemné chlupy v hustotě až 4000 na 1 cm2 pokožky. Pokud si tedy výrobek z merino vlny přiložíte na citlivou část těla (tvář, zápěstí nebo hřbet ruky) a srovnáte ji s běžným vlněným svetrem, okamžitě pocítíte rozdíl.používejte prací prostředky výhradně určené pro vlnu (dostupné běžně v prodeji nebo speciální, ekologické). Doporučujeme v rámci údržby impregnovat lanolinem (lanolin = vlnotuk), pro zvýšení vlně přirozené ochranné bariéry. perte v pračce naruby, šetrným programem na vlnu nebo ruční praní.Povolte šroub svorky jehly otočením proti směru hodinových ručiček. Vyjměte jehlu z držáku. Vložte do držáku novou jehlu s ploškou dozadu. Když vkládáte jehlu do držáku, zatlačte ji co nejvíce nahoru a pevně utáhněte šroubovákem šroub jehelní svorky.
Jehly střední 70/10 až 90/14 jsou nejvíce využívané velikosti jehel a jsou určené pro středně těžké materiály (běžně používané bavlněné i lněné látky, úplety, fleece, softshell a podobně). Jehly silné 100/16 až 110/18 jsou určené pro těžké materiály (džínovina, samet, koženka, silné vlněné látky, apod. ).
Jak casto prát merino ponožky : Merino ponožky není nutné prát po každém nošení. Možná vrtíte hlavou a říkáte si něco o hygieně. Vlna je přirozeně antibakteriální a je odolná vůči zápachu. Méně časté praní ji dokonce prospívá a zvyšuje její odolnost.
Jak nejlépe vyprat bílé ponožky : Jak na vyčištění bílých ponožek
- Do vlažné vody vsypeme prášek do pečiva.
- Ponožky do této vody smočíme, lehce promneme a necháme je namočené přes noc.
- Nakonec ponožky vypereme v pračce s běžným čistícím práškem a necháme uschnout.
Jakou gramáž merina
Abychom vám výběr té správné varianty co nejvíce ulehčili, označujeme oblečení z hlediska gramáže použitého materiálu jako letní, celoroční a zimní merino. Jako letní merino označujeme oděvy s gramáží cca 130-150g/m2. Celoroční merino se pohybuje v rozmezí cca 180-200g/m2 . Zimní pak kolem 210-250g/m2.
Merino není záležitost jen na jednu sezónu
Určitě jste si již všimli, že merino se podle gramáže (resp. podle hřejivosti a tloušťky úpletu) označuje jako letní, celoroční nebo zimní: letní merino mívá gramáž 130-150g/m2, celoroční se pohybuje v rozmezí 180-200g/m2 a zimní je pak se svými 210-250g/m2 nejsilnější.Jak poznat pravou vlnu
Když si ale nejste jistí, stačí jednoduchá zápalová zkouška. Malý kousek látky nebo příze, kterou chcete otestovat, vložte do plamene svíčky nebo zapalovače. Vlna začne neochotně hořet, po vytažení z plamene hned zhasne. Silně páchne po hořící rohovině (jako hořící vlasy nebo zvířecí chlupy).
Jak poznat kvalitní merino : 7 kroků jak poznat merino vlnu
- Brýle do obchodu s sebou: čtěte etiketu.
- Merino vlna je jemná.
- Merino vlna je měkká.
- Merino vlna má svou vůni.
- Merino vlna v zimě hřeje a v létě se nezapaří.
- Kupujte merino výrobky od certifikovaných prodejců.
- Merino vlna je dražší