Antwort Kam do pralesa? Weitere Antworten – Kde je nejvetsi deštný prales
Amazonský prales, také amazonský tropický deštný prales, je rozsáhlý, přibližně 5 500 000 km2 rozlehlý tropický deštný les v Jižní Americe. Rozkládá se na území Brazílie, Kolumbie, Peru, Venezuely, Ekvádoru, Bolívie, Guyany, Surinamu a Francouzské Guyany.Deštné pralesy střední Afriky, kde žije nesčetné množství živočišných a rostlinných druhů, představují po Amazonii druhou největší oblast tropického pralesa na světě. Táhnou se od Kamerunu a Středoafrické republiky přes Kongo a Rovníkovou Guineu až po Gabun.V Česku mají rozlohu pouze 920 ha a patří mezi ně třeba Žofínský prales, Boubínský prales, Mionší či Rýchorský prales.
Proč se kácejí deštné pralesy : Kácení pralesů má mnoho příčin. Jednou z hlavních je extenzivní zemědělství a snaha získat nové plochy pro pěstování plodin a pastvu dobytka. Dalším důvodem je kácení lesa za účelem těžby dřeva. V některých oblastech jsou těženy jen vzácné druhy dřev, jinde však dochází k holosečím (clearcutting).
Proč mizí deštné pralesy
Podle sekretariátu Rámcové úmluvy OSN o změně klimatu (UNFCCC) je hlavní příčinou odlesňování zemědělství. Za 48 % odlesňování je odpovědné zemědělství pro vlastní obživu, za 32 % pak komerční zemědělství; těžba dřeva je zodpovědná za 14 % a těžba palivového dřeva může za 5 % odlesňování.
Proč se kácí amazonský prales : A co víc, kultura a "místa pro život" mnoha miliónů lidí žijících v pralese jsou ničeny a ohroženy kácením a zabíráním půdy. Mezi největší důvody odlesňování patří pěstování dobytka, získávání dřeva, těžba nerostných surovin a velkoplošné projekty jako budování komunikací a vodních přehrad pro výrobu energie.
Ty nejzachovalejší deštné pralesy najdete na severovýchodě ostrova. V deštných pralesích Madagaskaru rostou vzácná tropická dřeva jako eben, palisandr, mahagon či tzv. růžové dřevo (Dalbergia baroni), dále bambus, stromové kapradiny, cykasy a palmy.
Od roku 1966 se plocha lesů v ČR zvýšila celkem o 64 103 ha (rozloha Prahy a Plzně dohromady). Největší lesnatost je v Libereckém kraji – 44,9 %. Nejmenší lesnatost je v kraji Hlavní město Praha – 10,6 %.
Kolik hektarů lesa je v ČR
Česká republika patří k zemím s vysokou lesnatostí. Lesní pozemky pokrývají v současné době 2 671 659 ha, což představuje 34 % z celkového území státu. Výměra lesů se od druhé poloviny 20.Jak zabránit kácení deštných pralesů Zaplatit za nekácení. Zatímco se ochránci přírody přou o to, jak nejúčinněji zabránit odlesňování, američtí vědci přicházejí s jednoduchým řešením: zaplaťte farmářům v chudých zemích za to, že nebudou kácet stromy na svých pozemcích.Výsledkem odlesňování je, že z původních 16 mil. km2 tropického deštného pralesa zbývá dnes pouze 6,2 mil. km2. Každou minutu mizí z Amazonského pralesa plocha lesa velikosti fotbalového hřiště.
Jak zabránit kácení deštných pralesů Zaplatit za nekácení. Zatímco se ochránci přírody přou o to, jak nejúčinněji zabránit odlesňování, američtí vědci přicházejí s jednoduchým řešením: zaplaťte farmářům v chudých zemích za to, že nebudou kácet stromy na svých pozemcích.
Jaké stromy rostou v pralese : Před příchodem člověka pokrývaly většinu území našeho státu pralesy. V nížinách tvořené převážně duby, ve vyšších polohách hlavně buky, jedlemi a v nejvyšších smrky. S nimi rostlo množství dalších stromů – lip, jasanů, javorů, habrů, jilmů, olší, borovic, tisů a dalších druhů dřevin.
Jaké zvířata žijí v deštném pralese : Zvířata: papoušci, hadi (krajta, anakonda,…), sklípkani, krokodýli, lenochod, opice – malpa, gibbon, orangutan, šimpanz, gorila nížinná, levhart, jaguár americký, mravenečník, mravenci, termiti,…
Kolik procent lesů tvoří v Česku smrky
Druhová skladba: Smrkové lesy dnes tvoří okolo 50 % rozlohy českých lesů. Smrky totiž byly v minulosti vysazovány i v oblastech, kde pro ně bylo příliš teplo nebo sucho, tedy mimo své tzv.
Tuzemské lesy sice patří téměř ze 60% státu, který tak nařizuje hlavně sám sobě. Druhou největší skupinou jsou ale zejména díky restitucím s 19% podílem drobní vlastníci, jichž je kolem 300 tisíc. Na třetí místo se řadí s držbou 17% domácích lesů města a obce.Hektar smrkového lesa může stát 400 až 500 tisíc korun, borového v průměru kolem 350 tisíc korun. U listnatých lesů jsou důležité i podmínky, v nichž rostou. Investor vydělává hlavně na těžbě, zisk z honební činnosti bývá podle Bosáka zanedbatelný. Současné ceny dřeva pokládá za vysoké, mohou tedy klesat.
Co zpusobuje kácení lesů : Zemědělství je hlavní příčinou odlesňování ve všech regionech s výjimkou Evropy. Hlavním důvodem úbytku lesů je pak jejich přeměna na ornou půdu. Podle Organizace OSN pro výživu a zemědělství se na celosvětovém odlesňování podílí nejméně 50 %, a to především kvůli produkci palmy olejné a sóji.