Antwort Kam s Jehlicim? Weitere Antworten – Co dělat s jehličím
Spadané listí a jehličí byste neměli ani hrabat ani následně přenášet jinam, kde to může být považováno za odpad. Shrabovat to na lesním pozemku je i po věcné stránce špatně, les není zahrádka a lesní opad je součást ekosystému lesa a má zůstat tam, kde spadl.Využití v kuchyni
Přidat je můžete do salátů, do těsta na sušenky či do koláčů a chlebů. Lze je nakládat a také fermentovat, z jehličí připravíte chutný čaj, sirup či aromatickou sůl. Využívá se nejen jehličí, ale i mladé šišky a kůra.Větve z tújí – odborníci doporučují je spíše rozdrtit a použít jako mulč zpět pod túje a do kompostu dát jen malé množství. Listí z ořešáků – kompostu neškodí, ale dlouho se rozkládají, proces lze urychlit rozsekáním.
Kam s listím z ořešáku : To, že listy ořešáku nepatří do kompostu, je zahrádkářská pověra. Je pravda, že listy z tohoto stromu se pomaleji rozkládají, rozklad však lze urychlit. Můžeme je prohnat drtičem, nebo do kompostu můžeme přidat urychlovač, tak funguje například dusíkaté hnojivo.
Co s pilinami na zahradě
Piliny je možné i kompostovat. Jejich rozklad sice může trvat i několik měsíců, ale výrazně zlepší strukturu i kvalitu kompostu. Nyní na podzim se nemusíte obávat ani piliny zarýt kultivátorem přímo do záhonů. I když se do jara nerozloží, zlehčí půdu a zlepší její propustnost.
Co dělat s jílem : Z jílu se dá vyrábět keramika a cihly, může se používat na těsnění vodohospodářských staveb apod. Když ale neznáte chemické složení a další parametry (koeficienty difuze a stlačitelnosti…), mohlo by se to využít na skládce.
Jehličnany můžete také kombinovat se stálezelenými dřevinami, jako jsou například rododendrony, vřesy či vavřínovce, ale také s okrasnými trávami. Jehličnany se hodí i do skalek či vřesovišť. V tomto případě jsou ale vhodnější menší, zakrslé druhy.
Týká se to kontejnerů na směsný odpad, pokud jsou veřejně přístupné, i těch na tříděný odpad. S odvozem vysloužilých symbolů Vánoc počítá pravidelně od konce prosince do konce února, takže času máte dost. Další možnost, jak se jich zbavit, představují sběrné dvory.
Kdy se stříhají túje
Živý plot z tůjí vyžaduje řez alespoň dvakrát ročně – na samém sklonku zimy a koncem června. Čím častěji budete řez provádět, tím hezčí živý plot bude. Pokud byste tůje nechali třeba rok bez zastřižení, následující řez by musel být hluboký (do staršího dřeva).Pomáhá odstranit akné, svědivé ekzémy, vyrážky a doléčit omrzliny. Mladé spařené listy se přikládají při hnisání kostí. Teplé až horké obklady je třeba častěji měnit a ponechat na bolavém místě i přes noc. Je to neuvěřitelné, ale po několika dnech se rána otevře a hnis vyteče.Odstranit spadané listí je také nutné z vodních ploch a ze štěrkových záhonů. Stejně tak vyhrabáváme listí zpod napadených stromů, zabráníme tak dalšímu šíření nákazy. Zdravé shrabané listí naopak můžeme přihrnout k růžím či ovocným stromům a keřům, umístit na trvalkové záhony či s ním přikrýt cibuloviny.
Piliny ve válci prohořívají středním otvorem po vytažené trubce – princip hoření je vlastně stejný jako u klasických piliňáků. Piliny tedy musejí být ve válci opravdu dobře upěchované, aby při hoření ve válci „nebouchly“. Jedna náplň válce by měla prohořívat asi tři hodiny.
Jak kompostovat piliny : Kompost. Nejvhodnějším využitím pilin je jejich přidávání do kompostu, takže jestli ho máte, neváhejte ani minutu. Smícháním se zahradními či kuchyňskými zbytky a prokládáním zeminou se vytvoří dokonalý kompost, který můžeme přidávat na všechny záhony či k okrasným dřevinám.
Jak vyuzit jíl : Jíl a 9 tipů na jeho použití v kosmetice
- Druhy jílů Jílů je spousta druhů a některé se více hodí na tamto či ono.
- 1) Pleťová maska.
- 2) Jílová koupel.
- 3) Mýdlo s jílem.
- 4) Jíl místo škrobu v DIY deodorantu.
- 5) Zubní pasta.
- 6) Tělový pudr/zásyp.
- 7) Pudr do bot.
Co s jílem na zahradě
Dřív, než vůbec mohou začít jakékoliv zahradní práce, je potřeba pozemek zrekultivovat. „Když se podíváš na ten terén, je to samý jíl, což není pro zahradu moc dobré. Proto je třeba půdu připravit tím, že přidáme písek a promícháme se substrátem,“ upozorňuje Tomáš Barták, odborník na realizaci zahrad.
Jehličnany můžete také kombinovat se stálezelenými dřevinami, jako jsou například rododendrony, vřesy či vavřínovce, ale také s okrasnými trávami. Jehličnany se hodí i do skalek či vřesovišť. V tomto případě jsou ale vhodnější menší, zakrslé druhy.ZBYTKY JÍDLA – ideálně nádoby na gastroodpad, jinak směsný odpad. ZEMINA – zeminu z květináčů je možné vysypat někde v přírodě. Větší množství pak specializovaná firma. ZRCADLA – směsný odpad, sběrný dvůr.
Co se dává do hnědé popelnice : Do kontejnerů na biologický odpad, které obvykle poznáme podle hnědé barvy, patří například: popel ze dřeva, stará zemina, peří, jedlý olej a další. Odhaduje se, že bioodpad tvoří až 40 % běžně produkovaného domácího odpadu.