Antwort Kam umístit vánoční kaktus? Weitere Antworten – Jak donutit kvést vánoční kaktus
Teplota, vlhkost a doba osvitu. Vánoční kaktus totiž patří mezi takzvané rostliny krátkého dne. Impuls k nasazení květů dostane až tehdy, kdy je doba osvitu kratší než 12 hodin. Jakmile budou poupata asi 2 mm velká, přemístěte rostlinu do místnosti, kde je teplota okolo 20 °C.Zejména v době, kdy vánoční kaktus nasazuje na poupata a kvete, je velmi důležitá správná zálivka. Jak už ze jména vyplývá, patří vánoční kaktus mezi kaktusy. To znamená, že bychom měli zalévat spíše střídmě. Zejména při nízkých teplotách se přílišná zálivka stává důvodem, proč rostliny uhynou.Rostlinu přesazujte jednou za 2 až 4 roky, když je jí květník již těsný. Přesazujeme před začátkem vegetačního období – nejlépe začátkem března. A rostlinu přesaďte ihned, neotálejte s tím! Vhodnou zeminou je směs listovky, rašeliny, drnovky a nebo pařeništní zeminy.
Jak často se má zalévat vánoční kaktus : Jak zalévat a oplodnit vánoční kaktus
Během jarních a letních měsíců, kdy je rostlina v plném růstu, je vhodné ji zalévat přibližně jednou týdně. Během podzimních a zimních měsíců, kdy rostlina vstoupí do klidového období, je však nutné snížit frekvenci zavlažování na jednou za dva až tři týdny.
Co potřebuje vánoční kaktus aby kvetl
Jedná se především o teplotu, vlhkost a dobu denního světla. V pralesích je doba osvitu poměrně krátká, a tak se vánoční kaktus řadí mezi takzvané krátkodenní rostliny. Stačí mu tedy méně než dvanáct hodin světla, proto se také probouzí ke květu až na podzim, kdy se u nás dny začínají krátit.
Co musím udělat aby mi kaktusy kvetly : Aby byly kaktusy stále v dobré kondici a pěkně kvetly, potřebují přezimování při nižší teplotě (obvykle 8–15 °C), sušším vzduchu, v klidu a bez zálivky.
Během vegetačního období je však nutné častější zalévání. Je také vhodné používat dobře odvodněnou půdu, abyste se vyhnuli nadměrné vlhkosti a předešli chorobám, jako je hniloba kořenů. Pokud jde o hnojení, vánoční kaktus stačí krmit jednou měsíčně na jaře a v létě.
V meziokenním prostoru ponechte rostlinu až do vývinu poupat. Jakmile je totiž přenesete do tepla, začnou se poupata rychle rozvíjet a květy budou v teple brzo uvadat. O všechnu parádu byste tak mohli přijít dřív, než chcete. Vánoční kaktus má raději vlhčí vzduch, v místech, kde je sucho poupata opadávají.
Kdy a jak přesadit kaktus
Kaktusy je třeba každé čtyři roky přesadit, menší rostliny i častěji. Přesazujeme je jen v období od dubna do července. Používáme pouze substrát určený na pěstování kaktusů. Nutná je drenáž, která zabrání hnilobě kořenů při hromadění půdní vlhkosti.Do nového, o 1–2 cm většího květináče nejdříve nasypeme na dno vrstvu štěrku nebo keramzitu, vložíme rostlinu, přidržíme ji a dosypeme suchý substrát na kaktusy. Kaktusům bude dobře na teplém místě s dostatkem rozptýleného světla. Po přesazení kaktus nezalévejte – kořínky musí zaschnout a zregenerovat se.V období největších veder – přelom červne a srpna – asi 14 dní přerušíme úplně zálivku. Srpen a září: v tomto období zálivku již začínáme omezovat. Říjen: kaktusy před prvními mrazíky přemístíme domů. Rostlinky naposledy zalijeme a zbavíme je případných škůdců.
Kaktusy potřebují světlé až polostinné stanoviště s pravidelnou zálivkou, ale je třeba vyhnout se přemokření substrátu. Naopak bychom měli mezi zálivkami nechat zeminu vyschnout. Jednou za dva týdny přidáme k zálivce tekuté hnojivo určené speciálně na kaktusy.
Co dělat když kaktus žloutne : Pamatujme si, že jim vždy spíše uškodí vlhko než sucho. Přebytečným vlhkem uhnijí kořeny, rostlina žloutne a chřadnutí jest zjevně viditelné. Nemocný kaktus vyjmeme z květináče, špatné kořeny odstraníme a necháme ho ležeti as 14 dní na slunečném a vzdušném místě – ovšem kde nemrzne.
Co se zlomeným kaktusem : Pokud by ten spodek byl měkký a kaktus by začal hnít, musela by se odříznout zdravá horní část a nechat několik dní zachnout. Je dobré na ní asi pod úhlem 45° seříznout žebra, aby se při zasychání trny nekroutily směrem dolů.
Proč usychá kaktus
– Hniloba: Přebytečná vlhkost je hlavní příčinou hniloby kaktusů. Pokud zaznamenáte změkčení a tmavnutí báze rostliny, je nutné okamžitě snížit zalévání a v případě potřeby rostlinu přesadit do nového, dobře odvodněného substrátu.
Odnožemi můžeme kaktusy množit, pokud je daný druh vůbec tvoří. Odnož odřízněte od mateřské rostliny v nejužším místě ostrým a čistým nožíkem. Následně ji nechte dobře zaschnout po dobu jednoho až dvou týdnů. Až poté byste měli odnož vysadit a začít takzvaně mlžit.Přesazování vánočního kaktusu každé tři až čtyři roky je většinou dostačující. Raději vždy ale počkejte, až rostlina začne vypadat vyčerpaně, bez energie nebo si všimnete, že několik kořenů prorůstá drenážním otvorem. Rostlina může často spokojeně kvést ve stejném květináči po celé roky.
Jak dlouho vydrží kaktus bez vody : Kaktusy vydrží bez vody někdy i několik let. Jsou to vlastně živoucí studny. Budete překvapeni, jak skvěle kaktusy s vodou hospodaří a co všechno o nich ještě nevíte.