Antwort Kam zasadit šalvěj lékařskou? Weitere Antworten – Kdy se sází šalvěj
Předpěstované sazeničky vysazujeme v druhé polovině května, když už nehrozí mrazíky, na venkovní záhon zhruba 60 cm od sebe. Šalvěj se dá také pěstovat přímým výsevem semen na záhon od dubna do června nebo v září. Vysejeme je 1 – 2 cm hluboko, do řádků vzdálených cca 60 cm. Během klíčení pravidelně zavlažujeme.Šalvěj lékařská je ženská bylina pro stimulaci děložní činnosti, proto není vhodná pro těhotné ženy (může způsobit potrat) a protože funguje jako hormonální bylina, není vhodná pro děti a mládež do dvanácti let věku. Rovněž se nedoporučuje epileptikům a k dlouhodobému užívání (z důvodu obsahu thujonu).Brzy na jaře je vhodná doba na zastřihování šalvějí. Pokud by se rostlina ostříhala před zimou, mohla by se v zimním období dostat do potíží. V únoru, se mohou výhonky zkrátit na asi 5 cm. Po ostříhání a zlepšení počasí bude šalvěj vyhánět nové výhonky a rozroste se.
Proč nekvete Šalvěj lékařská : Šalvějím nesvědčí těžká jílovitá půda. Před výsadbou stanoviště vylepšíme hrubým pískem, štěrkem a vyzrálým kompostem. Nekvetou-li, je potřeba je zmladit. Trsy na jaře přesadíme – vyjmeme, rozdělíme rýčem a znovu zasadíme mladé, zdravé části rostlin.
Kam zasadit šalvěj
Šalvěj vyžaduje lehkou a kyprou půdu
Dobře propustná hlinitopísčitá půda je značka ideál. Šalvěji se ovšem bude dobře dařit i v suchých nebo na živiny chudých či vyčerpaných půdách. Výborně poroste na slunném a dobře chráněném místě. Nesnese ovšem hnojení čerstvým hnojem.
Jak se množí Šalvěj lékařská : Drogu lze u nás sbírat jen z pěstovaných rostlin. Sbírají se buď pouze listy, nebo celé mladé výhonky v době před rozkvětem. Šalvěj lékařská se množí buď semenem, nebo vegetativně z lodyžních řízků, které dobře zakořeňují i ve volné půdě.
Účinky Šalvěje lékařské
Zásobuje organismus cennými antioxidanty a celkově harmonizuje trávení. Stabilizuje hormonální rovnováhu, proto se doporučuje ženám v menopauze. Normalizuje funkci dýchacího systému a zlepšuje stav kloubů a kostí. V neposlední řadě působí antisepticky, zmírňuje pocení a zpomaluje řídnutí vlasů.
Šalvějový čaj se obvykle užívá po omezenou dobu, aby se minimalizovaly možné vedlejší účinky. Doporučená délka užívání se může lišit v závislosti na zdravotním stavu a individuálních potřebách. Většinou se doporučuje nepřekračovat dvoutýdenní kúru.
Na co je šalvěj lékařská
Účinky Šalvěje lékařské
Zásobuje organismus cennými antioxidanty a celkově harmonizuje trávení. Stabilizuje hormonální rovnováhu, proto se doporučuje ženám v menopauze. Normalizuje funkci dýchacího systému a zlepšuje stav kloubů a kostí. V neposlední řadě působí antisepticky, zmírňuje pocení a zpomaluje řídnutí vlasů.Šalvěj a její účinky
Jméno Salvia officinalis pochází z latinského slova salvare, což znamená léčit. Látky obsažené v šalvěji lékařské prospívají zdravému fungování dýchacích cest, přirozené obranyschopnosti i normálnímu procesu trávení. Je pro nás pomocníkem z bylinné spíže v období podzimních a zimních časů.Pod zemí zimu přežívá křen, chřest a topinambur, dále dvouleté zeleniny jako třeba petržel, černý kořen a pastinák. Mrazuvzdorné jsou též mnohé cibuloviny, konkrétně vytrvalé a dvouleté druhy. U špenátu a zimního salátu je zajímavé, že snesou teploty pod bodem mrazu pouze v určitém úseku svého vegetačního období.
Po odkvětu je vhodné odstranit odkvetlá květenství nebo ještě lépe rostliny seříznout až k zemi. Takto ošetřené velice rychle obrůstají a většina odrůd koncem léta znovu bohatě kvete (remontuje).
Co se stane kdyz vypiju šalvěj : Na co si dát při užívání pozor
Šalvěj lékařská se nedoporučuje k dlouhodobému užívání. Obsažená silice thujon totiž v našem organismu působí omamně až toxicky. Jestliže se šalvějí předávkujete, může se dostavit pseudoepileptický záchvat.
Kdo nesmí šalvěj : Jelikož látky obsažené v šalvěji mohou snižovat tvorbu mateřského mléka, nedoporučuje se tato bylinka ani budoucím a kojícím maminkám. Zde je možné šalvěj používat pouze zevně.
Které byliny se nesmí kombinovat
Jak už jsem psala, základem by neměly být velmi výrazné a aromatické byliny, jako třeba ibišek, šalvěj, levandule, mateřídouška, tymián … o pelyňku nemluvě. Ty vše ve větším množství přebijí, proto by měly být ve směsi zastoupeny jen doplňkově.
Zajímá vás tedy, jak vařit šalvějový čaj Jednoduše – použijte lžičku sušené šalvěje na 250 ml vroucí vody a nechejte jednu až dvě minuty louhovat. Thujon se v teple vypařuje a pokud chcete jeho množství minimalizovat, nálev zhruba dvě minuty povařte.Tak jako všechny bylinky, i šalvěj má své nežádoucí účinky. Obsahuje totiž mírně jedovatý thujon, proto se musí konzumovat v rozumné míře, obecně se doporučují maximálně tři šálky denně.
Jaké má účinky šalvěj : Účinky Šalvěje lékařské
Zásobuje organismus cennými antioxidanty a celkově harmonizuje trávení. Stabilizuje hormonální rovnováhu, proto se doporučuje ženám v menopauze. Normalizuje funkci dýchacího systému a zlepšuje stav kloubů a kostí. V neposlední řadě působí antisepticky, zmírňuje pocení a zpomaluje řídnutí vlasů.