Antwort Kde žil Jaroslav Vrchlický? Weitere Antworten – Kde Zemřel Jaroslav Vrchlický
9. září 1912, DomažliceJaroslav Vrchlický / Úmrtí
Jaroslav Vrchlický se narodil jako Emil Frida 17. února 1853 v Lounech, zemřel 9. září 1912 v Domažlicích.Jaroslav Vrchlický, vlastním jménem Emil Jakub Frída (17.2.1853 Louny – 9.9.1912 Domažlice) byl český spisovatel, básník, dramatik a překladatel.Jako dramatický básník psal Vrchlický pro soudobé české skladatele libreta. Nejvýznamnějším jeho počinem jsou tři celovečerní veršovaná dramata Námluvy Pelopovy, Smír Tantalův a Smrt Hippodamie pro Fibichovu melodramatickou trilogii Hippodamie.
Kdy žil Jaroslav Vrchlický : Jaroslava Vrchlického, vlastním jménem Emila Jakuba Fridu (17. února 1853, Louny – 9. září 1912, Domažlice) známe jako básníka a spisovatele, ale proslavil se také jako překladatel.
Kdo patří do Lumírovců
Představitelé
- Jaroslav Vrchlický
- Julius Zeyer.
- Bohdan Jelínek.
- Josef Thomayer.
- Otokar Mokrý
- František Herites.
Kdo patřil do ruchovců : Ruchovci se orientovali na slovanskou literaturu, byli to především básníci, kteří usilovali o získání čtenářů pro ideály národního hnutí. Zpočátku k nim patřil Josef Václav Sládek, Svatopluk Čech a Eliška Krásnohorská, dále Rudolf Pokorný a Ladislav Quis.
Beletristický týdeník Lumír založil v roce 1851 Ferdinand Břetislav Mikovec.
Lumírovci byli zaměřeni kosmopolitního, ve svém programu navázali na májovce v úsilí o světovost české literatury. Uskutečňovali rozsáhlou překladatelskou činnost, hlavně z oblasti anglosaské a románské. Čímž zatlačovali doposud převažující vliv literatury Německé.
Kdo založil almanach ruch
Redaktorem almanachu byl původně Josef Václav Sládek, který se ale později stal redaktorem „konkurenčního“ časopisu Lumír. Asi nejhodnotnější báseň, Husita na Baltu, vydal v Ruchu Svatopluk Čech.Živa – J. E. Purkyně – zakladatel časopisu ŽIVA (Jana Jakrlová)Květy, 1865–1872
Časopis byl založený Vítězslavem Hálkem a Janem Nerudou; v letech 1867–1872 jej vedl Hálek sám.
Mezi lumírovce patřil mimo jiných Vrchlický a Zeyer. Na rozdíl od ruchovců prosazovali "parnasismus" – tzv. "umění pro umění". To znamená, že se nesoustředili na myšlenku, ale na uměleckou hodnotu díla.
Kdo to byli lumírovci : Lumírovci byli zaměřeni kosmopolitního, ve svém programu navázali na májovce v úsilí o světovost české literatury. Uskutečňovali rozsáhlou překladatelskou činnost, hlavně z oblasti anglosaské a románské. Čímž zatlačovali doposud převažující vliv literatury Německé.
Kde hledali Ruchovci inspiraci : 7 Ruchovci i lumírovci hledali inspiraci v cizině, první skupina spíše v oblasti slovanské a druhá v exotických krajinách. V tomto období se také začala rozrůstat tvorba Františka Heritese, kterému se práce věnuje v dalších kapitolách.
Kdo založil Čechy
První česká historicky doložená knížecí a královská dynastie je spojena se zaváděním křesťanství do našich zemí. Šlo o proces, který zahájil kníže Bořivoj a jeho žena Ludmila, babička svatého Václava a první česká světice.
Kutná HoraJosef Kajetán Tyl / Místa bydlištěJosef Kajetán Tyl byl redaktorem a s přestávkami řídil od roku 1833 do roku 1845 časopis Květy (Kwěty). Od roku 1846 do roku 1848 vydával časopis Pražský posel a v roce 1849 Sedlské noviny.
Kdo patřil do Lumírovců : Kosmopolitní literární skupinou byly lumírovci, kteří vydávají časopis Lumír pod vedením Josefa Lumíra. Generaci lumírovců reprezentují hlavně dva básníci – Jaroslav Vrchlický a Julius Zeyer. Lumírovci navazují na májovce, prosazují svobodnou básnickou tvorbu a její světovost.