Antwort Kde nahlasit kácení stromu? Weitere Antworten – Kde můžu kácet stromy
Ovocné stromy lze kácet bez povolení
Na vlastní zahradě můžete bez povolení kácet i neovocné stromy a keře, ale jenom ty, které ve výšce 130 cm nad zemí nemají obvod kmene větší než 80 cm. Bez povolení můžete na zahradě kácet i souvislé, tedy dotýkající se či prorůstající porosty, které nepřesahují 40 m².Obecně je ke kácení dřevin třeba povolení obecního úřadu (§ 8 odst. 1 a § 76 odst. 1 zákona) vydávaného formou rozhodnutí.Období vegetačního klidu
Přesné datum vegetačního klidu dřevin není právními předpisy stanoveno a ani stanovit nelze, vyhláška pouze říká, že jde o období přirozeného útlumu fyziologických a ekologických funkcí dřeviny. V praxi se povoluje kácení nejčastěji od 1. listopadu do 31. března.
Kolik je pokuta za kácení stromu : Pokud soukromá osoba bez povolení pokácí jednu konkrétní dřevinu, tak může skončit až s pokutou čítající 20 000 Kč. To ale platí pro jednotlivý strom. Pokud se pustíte bez povolení jako soukromník do kácení skupiny dřevin, rázem vám hrozí pokuta ve výši 100 000 Kč.
Kde nahlasit kácení stromu
Žádost můžete zaslat prostřednictvím datové schránky na místně příslušný orgán ochrany přírody – obecní úřad, v jehož územním obvodu chcete kácet.
Kam nahlasit nebezpecny strom : Je-li situace náhle kritická (strom se náhle nahne, kmen náhle praskne, apod.), je pokácení stromu možné ihned s tím, že je třeba souběžně, pokud to jde, informovat příslušný odbor životního prostředí úřadu. A to u stromů, jejichž obvod kmene je větší než 80 cm ve výšce 130 cm nad zemí.
Žádost můžete zaslat prostřednictvím datové schránky na místně příslušný orgán ochrany přírody – obecní úřad, v jehož územním obvodu chcete kácet.
Typické cenové rozpětí pro pokácení stromu (bez doplňkových služeb) je 7.700 až 21.400 Kč nebo 600 až 840 Kč za metr výšky. Když si to shrneme do přehledného seznamu, cena kácení se pohybuje následovně: Průměrná cena: 12.600 Kč Typické cenové rozpětí: 7.700 až 21.400 Kč nebo 600 až 840 Kč za metr výšky.
Jak ošetřit poškozenou kůru stromů
Ránu je třeba vyčistit až do zdravého dřeva a ošetřit štěpařským voskem nebo latexovou barvou s přidáním některého fungicidu, jako je například Dithane, Kuprikol, modrá skalice apod. Velmi účinnou prevencí je každý rok provádět na jaře nebo na podzim postřik měďnatými fungicidy, například Kuprikolem nebo Championem.V případě, že se jedná o poruchu (např. spadlý strom, nepřepíná na nízký tarif apod.), pak tuto skutečnost prosím oznamte prostřednictvím mobilního webu www.bezstavy.cz nebo na Kontaktní lince ČEZ Distribuce 800 850 860.I pokácený strom je pořád váš, proto musíte zajistit dřevo. Můžete si ho nechat „naporcovat“ a spálit v kamnech nebo krbu. Pokud tuto možnost nemáte, s arboristou si předem sjednejte i jeho odvoz, případně likvidaci pařezu. Moderní technika ho umí takřka rozemlít na padrť.
Žádost můžete předat osobně nebo zaslat poštou místně příslušnému orgánu ochrany přírody – obecní úřad, v jehož územním obvodu chcete kácet. O kácení dřevin rostoucích mimo les rozhodují příslušné místní obecní a městské úřady, ve velkých městech úřady městských částí.
Čím natřít kmeny stromů : Klasickým přípravkem je vápenné mléko, které si lehce každý pěstitel namíchá doma. Hašené vápno (hydroxid vápenatý) smícháte s vodou a „mléko“ je hotové. Optimální je 20% roztok, do nějž můžete přidat i trošku hlíny. Hlína se přidává do směsi z důvodu lepšího přilnutí barvy ke kůře.
Jak zachránit Okousány strom : Silně okousané větve odstraníme a rány ošetříme stromovým balzámem, latexem nebo štěpařským voskem. Ohlodaný kmínek představuje větší problém. Na rány po okusu je nejlepší použít stromový balzám, protože štěpařský vosk se při nízkých teplotách špatně roztírá.
Kdo odpovídá za spadlý strom
Pokud strom spadne na sousední pozemek sám, bez vnějších vlivů, pak podle ustanovení § 2937 občanského zákoníku odpovídá za škodu vlastník stromu, resp. vlastník pozemku, na kterém strom roste.
Pařez může sloužit jako vynikající podpora pro sochu, květinovou zahradu nebo jen barel s vodou. Můžete také vytvořit nádherné nádoby na výsadbu rostlin! K tomu jednoduše vyřízneme vnitřek pařezu a naplníme ho drenáží, úrodnou půdou a samotnými rostlinami.- jméno a adresu žadatele, – doložení vlastnického vztahu žadatele k pozemku a dřevinám, – specifikaci dřevin, které mají být káceny a to: – druh a počet stromů – situační zákres, – udání obvodů kmenů stromů ve výšce 130 cm nad zemí nebo plochy keřů, – podrobné zdůvodnění žádosti.
Kde nahlasit kaceni stromů : Žádost můžete zaslat prostřednictvím datové schránky na místně příslušný orgán ochrany přírody – obecní úřad, v jehož územním obvodu chcete kácet.