Antwort Kde se berou Prave perly? Weitere Antworten – Kde se berou perly
Doba růstu perly se pohybuje od jednoho roku do několika let. K hlavním oblastem chovu perel patří Čína, Japonsko, Tahiti a Vietnam.Ve stručnosti:
- pravé perly dosahují velikosti maximálně cca 1,5 cm.
- tvar a povrch pravé perly není dokonalý
- falešné perly bývají dokonale kulaté a hladké
- u falešných perel často dochází k odlupování barevného povrchu (zejména u dírky)
- pravé perly mají vysoký lesk a působí živě, pod lampičkou výrazně odrážejí světlo.
Dnes se jako základ pro vznik pravé perly používá u mořských perel pečlivě vyleštěná kulička, neboli nucleus, vytvořená z lastury perlorodek, kterou následně ústřice obalí vrstvou perleti o tloušťce cca 1-2mm.
Které perly jsou nejdražší : Jihomořské perly jsou nejcennější a nejdražší ze všech kultivovaných perel na trhu. Většina bílých kultivovaných jihomořských perel se pěstuje podél severozápadního pobřeží Austrálie. Nazlátlé perly se kultivují na Filipínách a v Indonésii.
Kde jsou musle s perlami
Sladkovodní mušle se nacházejí v jezerech, řekách a rybnících, zatímco mořské ústřice žijí v prostředí slané vody, jako je oceán. Sladkovodní perly: Sladkovodní perly jsou obvykle menší než mořské perly a dodávají se v širší škále tvarů a barev.
Kde můžu najit perly : Sladkovodní perly
Vznikají v sladkých vodách rybníků, řek a jezer. Sladkovodní perly jsou produkovány ve více typech perlorodek. Nejznámější jsou z rodu Hyriopsis. Nejvíce jsou rozšířeny ve sladkých vodách Číny, Japonska a USA.
Mezi nejdražší proto patří šperky z tahitských perel, vysoce ceněny jsou také krásně lesklé japonské perly Akoya a v neposlední řadě krásné zlaté perly jižních moří. V žebříčku pak následují sladkovodní bílé perly vysoké kvality.
Přírodní mořské perly, které nejsou uměle vytvořené, jsou velmi vzácné a jejich cena se může pohybovat od několika tisíc až desítek tisíc korun a cenu určuje kvalita perly, u které se posuzuje velikost, dokonalost tvaru, barva perly, celková kvalita povrchu a také brilance neboli lesk perly.
Kdo tvoří perly
Do lastury živočicha vnikne malé cizorodé tělísko, například zrnko písku a živočich ho potom obalí vlastní perletí. Vlastně se tím brání. Sladkovodní perly se tvoří v útrobách perlorodky říční (dnes již silně ohrožené kvůli znečištění vod) či velevruba. V moři je vytváří hlavně tichomořské perlotvorky mořské.Tahitské perly
Jsou vzácné, luxusní a exotické a tvoří je ústřice Pinctada margaritifera, jejímž přirozeným prostředím jsou ostrovy ve Francouzské Polynésii a samozřejmě Tahiti. Velcí měkkýši produkují perly od 8 do 18 mm v celém barevném spektru (od bílých a krémových, po šedé, zelené a černé).Rozlišit pravou perlu od falešné se dá hlavně zrakem a dotykem. Zkoumejte perly na dostatečném světle. Odraz světla v pravých perlách je duhový, v nepravých je skleněný. Na povrchu pravých perel je možné vidět drobné nedokonalosti, nerovný povrch, rozdílný lesk.
Největším pěstitelem sladkovodních perel je Čína – až 95% celosvětové produkce. Barva perel: bílá, krémová, růžová – lososová, fialková – levandulová (toto jsou přírodní barvy sladkovodních perel). Odstíny – modré, černé, hnědé a zelené jsou barevně upravovány organickou cestou.
Kde se pěstují perly : Hlavními světovými producenty pravých perel jsou zejména asijské země. Za hlavní producenty perel Akoya se považují Japonsko, Vietnam a Čína, Tahitské perly rostou ve francouzské Polynésii, perly jižního Pacifiku pak u břehů Austrálie, Myanmaru a v čistých lagunách Filipín.
Proč jsou perly barevné : Barvu perly ovlivňuje i prostředí, ve kterém se perlorodka nachází, zejména teplota vody, znečišťující látky a neposlední řadě i strava. Pro barevné hodnocení perel je velmi důležité rozlišit barvu a odstín, tedy nádech. Zlatá perla může mít nádech zelené či růžové.