Antwort Kde se podává ústavní stížnost? Weitere Antworten – Kde se podava Ústavní stížnost
Ústavní stížnost je podání k Ústavnímu soudu České republiky, jímž stěžovatel namítá, že pravomocným rozhodnutím v řízení, jehož byl účastníkem, opatřením nebo jiným zásahem orgánu veřejné moci bylo porušeno jeho základní lidské právo nebo svoboda, zaručené ústavním pořádkem.Za podání ústavní stížnosti se neplatí soudní poplatek. Ústavní soud o stížnosti rozhodne obvykle v době šesti až dvanácti měsíců od podání, a to bez ústního jednání. Případný úspěch v řízení obvykle znamená, že Ústavní soud zruší napadené rozhodnutí a vrátí věc zpět k novému rozhodnutí příslušnému orgánu.Lhůty pro vyřízení žádosti
Na žádost učiněnou písemně poskytne Ústavní soud informaci do 15 dnů od přijetí podání. Lhůta může být ze závažných důvodů prodloužena, nejvíce však o 10 dní. Prodloužení lhůty musí být zdůvodněno.
Za jakých podmínek lze stíhat ústavního soudce : Soudci Ústavního soudu jsou k zajištění své nezávislosti na moci výkonné vybaveni imunitou: soudce Ústavního soudu nelze trestně stíhat bez souhlasu Senátu a zadržet jej lze jen v případě, že byl dopaden při spáchání trestného činu, anebo bezprostředně poté.
Jak má vypadat Ústavní stížnost
Co musí obsahovat ústavní stížnost Stěžovatel musí v ústavní stížnosti uvést, jaké základní právo bylo v jeho případě porušeno, který orgán veřejné moci a jakým rozhodnutím, resp. zásahem tak učinil, a v čem konkrétně ono porušení základního práva nebo svobody spočívalo.
Co znamená Ústavní stížnost : Ústavní stížnost je poslední možnost, jak zvrátit pravomocné rozhodnutí soudu nebo ministerstva. Podává se jen na ta rozhodnutí, která odporují základním lidským právům a svobodám. Stížnost může podat kdokoli – občané, firmy, spolky nebo politické strany. O stížnosti rozhoduje Ústavní soud.
Pro nejběžnější řízení, žalobu na plnění, je poplatek stanoven ve výši 1 000 Kč do žalované částky 20 000 Kč včetně, a 5 % nad částku převyšující 20 000 Kč. Poplatek se vybírá až do částky 40 000 000 Kč.
Podle ustanovení § 72 odst. 2 zákona č. 182/1993 Sb., o Ústavnímsoudu, ústavní stížnost lze podat ve lhůtě 60 dnů. Tato lhůta počíná dnem, kdy nabylo právní moci rozhodnutí o posledním prostředku, který zákon k ochraně práva poskytuje (§ 75 odst.
Co nesmi delat soudce
Ústavou je výslovně zaručena nezávislost výkonu soudcovské funkce, když nestrannost soudců nesmí nikdo ohrožovat a do jejich činnosti zasahovat. Proto také soudce nemůže být zároveň poslancem či senátorem, nesmí mít žádnou funkci ve veřejné správě a vykonávat řadu jiných činností.Podle čl. 83 Ústavy České republiky je Ústavní soud soudním orgánem ochrany ústavnosti. Tvoří jej patnáct soudců, které jmenuje prezident republiky na desetileté funkční období. Sídlem Ústavního soudu je Brno.Ústavní stížnost lze podat ve lhůtě dvou měsíců od doručení rozhodnutí o posledním procesním prostředku, který má stěžovatel ze zákona k dispozici. Nejčastěji tedy půjde o rozhodnutí Nejvyššího soudu o dovolání.
Ústava státu je základní zákon (nebo jejich soubor u ústavy polylegální) státu a nejvyšší právní norma jeho právního řádu. Ústava je právním výrazem existence státu a vytváří pravidla výkonu státní moci a zaručuje občanům základní lidská práva.
Co se děje po podání žaloby : Každé soudní řízení, které je podáním žaloby automaticky zahájeno, dostane přiřazenu spisovou značku, ta se pak vyskytuje na všech dokumentech, které soud vydá v souvislosti právě s tímto řízením. Tímto zahájením soudního řízení zároveň vznikne soudci povinnost v daném řízení nějak rozhodnout.
Na jaký soud podat žalobu : Žalobu je třeba podat u soudu, který je k jejímu projednání příslušný. Věcně příslušné v I. stupni jsou zásadně krajské soudy. Místně příslušný je ten krajský soud, v jehož obvodu má sídlo správní orgán, který napadené rozhodnutí vydal (zpravidla tedy ten, který rozhodl v prvním stupni správního řízení).
Jak napsat stížnost na obecní úřad
Jak si stěžovat Stížnost sepište a podejte poštou, e-mailem, datovou schránkou nebo osobně na podatelnu toho úřadu (správního orgánu), který vede vaše řízení, nebo u kterého jste danou věc (například vydání osvědčení bez správního řízení) vyřizovali. Pokud ještě datovou schránku nemáte, můžete si ji jednoduše zřídit.
Pravomoc Ústavního soudu je vymezena taxativně vymezeným okruhem záležitostí, zejména rozhoduje o zrušení zákonů nebo jiných právních předpisů či jejich částí, jsou-li v rozporu s Ústavou, o ústavních stížnostech fyzických nebo právnických osob proti zásahům do jejich ústavně zaručených práv a o ústavních stížnostech …Působnost soudu je zakotvena v Ústavě a jeho činnost je upravena zákonem č. 182/1993 Sb. o Ústavním soudu. Ústavní soud má pravomoc zrušit jakýkoliv akt moci výkonné, soudní či zákonodárné v rámci řízení o kontrole ústavnosti právních předpisů či v řízení o ústavní stížnosti.
V jakém městě sídlí Ústavní soud : Budova Ústavního soudu v Brně na Joštově ulici byla postavena v letech 1875–1878 pro potřeby Moravského zemského sněmu. V historizujícím novorenesančním stylu ji navrhli renomovaní vídeňští architekti Robert Raschka a Anton Hefft.