Antwort Kde se pěstuje skořice? Weitere Antworten – Kde roste skořicovník
Skořicovník ceylonský (Cinnamomum zeylanicum) se pěstuje v tropických oblastech. Pochází však ze Srí Lanky (ostrov Ceylon). Žlutohnědé tenké svitky z usušené kůry skořicovníku jsou silně aromatické. Skořicovník čínský (Cinnamomum cassia) se pěstuje v Číně, Indonésii nebo Thajsku.Známe ji jako prášek, ale jsou to vlastně piliny. Skořice je totiž spodní kůra stromů, které rostou v tropech. Velmi kvalitní kůra je ze skořicového ceylonského stromu. Kolem cest na Srí Lance roste v lesích připomínajících náletové houštiny.Jak se sklízí skořice Cejlonská skořice se sklízí z 5–10 letých stromků. Celá větev se nejprve velmi opatrně zbaví tmavé svrchní kůry (která neobsahuje skoro žádné aromatické látky a používá se jako hnojivo). Následně se větev „pomačká“, aby se kůra dobře oddělila od dřeva, a poté nožem opatrně odřízne a sloupne.
Která skořice je nejlepší : Skořice cejlonská (pravá) pochází ze skořicovníku cejlonského. Jedná se o kvalitní a mnohem zdravější druh skořice, která obsahuje méně nebezpečného toxinu kumarinu než skořice Cassia (cejlonská skořice má cca 0,004 a méně % kumarinu, naopak Cassia až 5 %). Chuťově je sladší, méně hořká a jemnější.
Odkud se bere skořice
Skořicovník ceylonský – Cinnamomum zeylanicum pochází ze Srí Lanky (ostrov Ceylon), pěstuje se však i v jiných tropických oblastech. První úroda se sklízí dva až tři roky po vysazení. Cejlonská skořice je považována za tu nejkvalitnější (z toho nejlepší je z kůry osmiletých keřů).
Na co je zdravá skořice : Je vhodný pro své účinky na kardiovaskulární systém – pravidelné užívání může zpružnit cévy a žíly. Kromě toho účinně snižuje hladinu cholesterolu, příznivě působí na svaly a reguluje krevní tlak. Stejně jako jiné koření, například zázvor nebo máta, je skořice známým antioxidantem – mezi nimi obsahuje polyfenoly.
Svůj původ má skořicovník v Asii, kde se používal jako koření i lék. Nyní jej najdeme nejen na plantážích v celém tropickém a subtropickém pásmu jihovýchodní Asie, zejména v Indonésii, ale i na Seychelských ostrovech a Madagaskaru nebo na americkém kontinentu (např. Brazílie).
Účinek skořice je silnější společně s medem – navzájem se podporují. Hlavně je důležité si uvědomit, že neplatí čím více skořice, tím lépe. Optimální denní dávka je kolem 3 gramů – tedy méně než čajová lžička. A teď už si připravíme nápoj, který pomůže proti infekcím, třeba i močového měchýře.
Jak je zdravá skořice
Je vhodný pro své účinky na kardiovaskulární systém – pravidelné užívání může zpružnit cévy a žíly. Kromě toho účinně snižuje hladinu cholesterolu, příznivě působí na svaly a reguluje krevní tlak. Stejně jako jiné koření, například zázvor nebo máta, je skořice známým antioxidantem – mezi nimi obsahuje polyfenoly.Skořice cejlonská obsahuje především méně kumarinu – vonné látky, která je zároveň toxická pro játra. Jeho množství v cejlonské a čínské skořici se liší zhruba desetinásobně. Před kumarinem bychom se měli mít na pozoru a zejména malým dětem nepodávat skořicí ochucená jídla každý den.Historie. Zmínky o skořicovníku pochází již z Číny 4000 let před n. l. Jako léčivo i aromatickou přísadu ji používali staří Egypťané. Také ve starověkém Řecku byla skořice známá a Řekové přikládali jejím léčebným účinkům velký význam, avšak nevěděli, odkud pochází.
Skořice je také účinné afrodiziakum a spolu s medem a zázvorem léčí nachlazení, chřipku, různé infekce a kožní onemocnění. Pomáhá udržovat zdravou, čistou a pevnou pleť. Spolu s medem je skořice účinnou zbraní při akné, která pleť zbaví bakterií, prokrví ji a hydratuje.
Co způsobuje skořice : Je antioxidační a mírně snižuje srážlivost krve. Pomáhá odstranit zápach z úst a v zimních měsících zahřeje celé tělo. Příznivě působí u žen, kterým zmírňuje menstruaci a přechodové problémy. Skořice je také účinné afrodiziakum a spolu s medem a zázvorem léčí nachlazení, chřipku, různé infekce a kožní onemocnění.
Odkud pochází skořice : Skořicovník ceylonský – Cinnamomum zeylanicum pochází ze Srí Lanky (ostrov Ceylon), pěstuje se však i v jiných tropických oblastech.