Antwort Kde se vyřizuje trvalý pobyt? Weitere Antworten – Kde se žádá o trvalý pobyt
Žádost o trvalý pobyt se podává na zastupitelském úřadě ČR v zahraničí, nebo ve vybraných případech přímo na pracovišti MV ČR, například pokud pobýváte na území na základě uděleného víza k pobytu nad 90 dnů nebo povolení k dlouhodobému pobytu.Občan hlásí místo svého trvalého pobytu na ohlašovně v místě nového trvalého pobytu, tj.:
- na obecním úřadu,
- v hlavním městě Praze a v územně členěných statutárních městech na úřadech městských částí nebo městských obvodů, pokud tak stanoví statuty těchto měst.
Co je nutné doložit
- Platný občanský průkaz, a pokud jej občan nemá, jiný obdobný doklad (např. cestovní pas, řidičský průkaz).
- U dětí do 15 let rodný list a občanský průkaz dítěte, pokud mu byl vydán.
- Doklad k prokázání změny trvalého pobytu – např. nájemní smlouva nebo souhlas vlastníka či nájemce bytu/domu.
Kam mohu cestovat s trvalým pobytem : Jste-li držitelem platného průkazu o povolení k trvalému pobytu vydaného ČR a platného cestovního dokladu, můžete cestovat do jiných zemí schengenského prostoru a pobývat na jejich území až 90 dnů v každých 180 dnech.
Jak muze cizinec ziskat trvalý pobyt
Žádost o vydání povolení k trvalému pobytu musíte podat osobně na pracovišti Ministerstva vnitra. Při osobním podání vám ministerstvo na základě vaší žádosti vydá potvrzení o podání a také vám sdělí číslo jednací, které je této žádosti přiděleno.
Kde se ruší trvalý pobyt : Kde a jak službu řešit
Návrh na zrušení údaje o místu trvalého pobytu podejte u ohlašovny příslušné podle místa trvalého pobytu občana, kterému má být trvalý pobyt zrušen. Ohlašovnou se rozumí obecní úřad, v hlavním městě Praze a ve vybraných statutárních městech úřad městské části nebo městského obvodu.
Zatímco bydliště se týká místa, kde má člověk své stálé bydliště a obvykle se tam nachází většinu času, trvalý pobyt se vztahuje na místo, kde je člověk zapsán v evidenci obyvatel a kde má povinnost se hlásit k trvalému pobytu.
Poplatek za změnu trvalého pobytu zůstává nadále nezměněn ve výši 50 Kč. Ohlášení změny trvalého pobytu pro občany mladší 15 let není zpoplatněno. Poplatek za výměnu občanského průkazu se opět týká pouze určitých situací.
Jak dlouho trvá vyřízení trvalého pobytu
O žádosti o vydání povolení k trvalému pobytu rozhodne Ministerstvo vnitra do 180 dnů ode dne podání žádosti. V případě, že je řízení přerušeno, např. na základě výzvy k doložení chybějících náležitostí, lhůta neběží.K žádosti budete potřebovat:
- Cestovní doklad.
- Doklad o zajištění ubytování
- Doklad o zajištění prostředků k pobytu na území (finance)
- Fotografii.
- Souhlas rodičů, pokud je vám méně než 18 let.
- Doklad o zkoušce z českého jazyka (nemusíte dokládat, pokud splňujete některou z výjimek)
Kromě Turecka, Ukrajiny, Běloruska, Ruska a Grónska je tedy možné vycestovat jen s občanským průkazem do všech zemí EU. Z exotických destinací to je pak pár vybraných zámořských území Francie.
Belgie, Česká republika, Dánsko, Estonsko, Finsko, Francie, Itálie, Island, Lichtenštejnsko, Litva, Lotyšsko, Lucembursko, Maďarsko, Malta, Německo, Nizozemsko, Norsko, Polsko, Portugalsko, Rakousko, Řecko, Slovensko, Slovinsko, Španělsko, Švédsko, Švýcarsko.
Jak dlouho může zůstat cizinec v ČR : Krátkodobý pobyt v ČR – bez víza
Pokud vaše země nemá s Českou republikou zavedenou vízovou povinnost, můžete dle zákona o pobytu cizinců do ČR přicestovat s platným cestovním dokladem nejdéle na 90 dnů během 180 dnů.
Kdo má nárok na trvalý pobyt : O povolení může cizinec požádat ve standardním případě po pěti letech nepřetržitého pobytu na území České republiky (existují výjimky, kdy může být tato doba zkrácena, např. někteří rodinní příslušníci občanů EU mohou žádat po dvou letech pobytu). Přitom pobyt na území za účelem studia se započítává jednou polovinou.
Kde je možné mít trvalé bydliště
Zpravidla je to na adrese, kterou si sám zvolí, v místě, kde má rodinu, zaměstnání. Přihlásit se k trvalému pobytu lze pouze na adresu objektu, který je označen číslem popisným nebo evidenčním, případně orientačním a je určen k bydlení, ubytování nebo individuální rekreaci.
Trvalé bydliště je místo, kde osoba oficiálně bydlí a je zde zaregistrována. Může se jednat o byt, dům, nebo jinou nemovitost, kterou osoba vlastní, nebo pronajímá. Trvalé bydliště má značný vliv na různé aspekty života, včetně daní, zdravotní péče, a volebního práva.Co musím udělat po změně trvalého pobytu
- Zažádat o nový občanský průkaz.
- Změnit údaje v technickém průkazu vozidla.
- Přihlásit se k poplatku za komunální odpad.
- Přihlásit poplatek za psa.
- Prostudovat vyhlášky a nařízení města.
- Další instituce, kde je nutné provést změnu trvalého pobytu.
Kolik stojí trvalý pobyt : Poplatky – občané EU a jejich rodinní příslušníci
Typ pobytu | Úkon | Poplatek v Kč |
---|---|---|
Trvalý pobyt | Vydání nového dokladu o pobytu náhradou za doklad poškozený, zničený, ztracený nebo odcizený | 300 |
Žádost o vydání dokladu o pobytu s dodatečným přiznáním právního postavení dlouhodobě pobývajícího rezidenta ES | 500 |