Antwort Kde se vyskytuje mor? Weitere Antworten – Kde se dnes vyskytuje mor
Nyní se mor vyskytuje sporadicky v endemických oblastech jako je Jižní Amerika, Asie a Afrika. Prevence spočívá v ochraně před kousnutím blech, vyhýbáním se kontaktu s nemocnými či mrtvými zvířaty.Původním místem výskytu je dnešní Kyrgyzstán. První zprávy o vypuknutí moru pocházejí z Číny z počátku roku 1330, jako první zasáhl provincii Chu-pej ve střední Číně, odkud se rozšířil do jižních i severních provincií. Odtud se vojenskými přesuny a cestami kupců po karavanních stezkách šířil mor dále na západ.Nákaza moru včelího plodu se projeví u zavíčkovaného plodu. Prvním příznakem, který by měl u včelaře vzbudit podezření, je mezerovitý plod. Dalším typickým příznakem jsou tmavá, propadlá a občas děravá víčka. Uhynulá včelí larva se mění na tmavohnědou lepkavou kašovitou hmotu, která se táhne a typicky zapáchá.
Kdo je Puvodcem moru : Původcem nemoci je tyčinkovitá bakterie Yersinia pestis. První historicky doložená epidemie dýmějového moru propukla za panování Justiniána I. v roce 541 v Konstantinopoli, tehdy největším evropském městě. Nákaza se do města dostala zřejmě z Egypta či Etiopie, odkud se dováželo obilí.
Jak se bránit proti moru
Prevence moru
Vybudování kanalizace v 18. století významnou mírou přispělo k ukončení poslední velké epidemie v naších zemích a k zamezení jejímu opětovnému návratu. Došlo totiž ke snížení výskytu krys v okolí lidských obydlí. I dnes je základem preventivních opatření důkladná deratizace a dezinfekce míst bydliště.
Jak vymizel mor : Většinou postihoval jen menší enklávy či jednotlivá města, nákaza často procházela územím postupně. Poté mor z Evropy vymizel snad díky imunizaci obyvatel, zlepšujícím se hygienickým poměrům, ale hovoří se i o vlivu změn klimatu či výskytu hlodavců, kteří jsou rezervoárem infekce.
Na třech kostrách vědci zjistili pozůstatky genetického materiálu bakterie Yersinia pestis, která mor způsobuje. Další analýza ukázala, že pohřbení lidé byli infikováni předkem moru, který později usmrtil v Evropě 25 milionů lidí, tzn. více než třetinu tehdejší populace.
Mor byl znám již ve starověku, do Evropy byl zavlečen z Egypta v šestém století a postihl Byzantskou říši. Poté sice nevymizel, ale na přibližně dvě stě let měla Evropa od epidemií klid.
Kdy vymizel mor
Mor přicházející v nepravidelných vlnách
Například podle londýnského Science Musea trvala od roku 1347 do roku 1351. Jiné zdroje jako třeba zmiňovaný historik Benedictow tvrdí, že morová epidemie otřásala Evropou v letech 1346 až 1353.Mor způsobuje bakterie Yersinia pestis. Ve středověku byl znám jako černá smrt (black death). To proto, že často vede ke gangréně a zčernání různých částí těla. Fragilita kapilár je příčinou podkožního krvácení, což rovněž vede ke vzniku černých skvrn.Pravý mor se začal v Evropě a posléze i v Českých zemích objevovat ve 14. století. První epidemie zasáhla české území v roce 1349, poslední pandemie zasáhla české země v letech 1713–1715, od roku 1749 se už mor na českém území neobjevil.
Mor způsobuje bakterie Yersinia pestis. Ve středověku byl znám jako černá smrt (black death). To proto, že často vede ke gangréně a zčernání různých částí těla. Fragilita kapilár je příčinou podkožního krvácení, což rovněž vede ke vzniku černých skvrn.
Jak dlouho byl mor : Mor trval 20 let, zanechal za sebou pět milionů mrtvých a čtvrtinu lidí nakažených. Fragment ze sloupu Marka Aurelia v Římě.
Co dělá mor : Mor způsobuje bakterie Yersinia pestis. Ve středověku byl znám jako černá smrt (black death). To proto, že často vede ke gangréně a zčernání různých částí těla. Fragilita kapilár je příčinou podkožního krvácení, což rovněž vede ke vzniku černých skvrn.
Čím se přenášel mor
Infekce má mezi hlodavci ve vzdálených zemědělských oblastech endemický charakter. Yersinia pestis je přenášena mezi krysami a člověkem blechami (blecha krysí neboli blecha morová, Xenopsylla cheopis). Při pokousání člověka blechou přenášející yersinie se tyto organismy dostávají do rány.
Mor je infekční onemocnění, jehož původcem je bakterie Yersinia pestis. Na území Evropy se mor vyskytoval až do 18. století, v dnešní době se sporadicky vyskytuje v Jižní Americe, v Asii a v Africe. Inkubační doba je krátká a infikovaný člověk může zemřít během 12 až 24 hodin.