Antwort Kde se vyskytuje smrk ztepilý? Weitere Antworten – Kde rostou smrky
Těžištěm výskytu jsou boreální lesy severní Evropy, Sibiře a Severní Ameriky, ve vyšších polohách roste i v mírném pásu, v horách zasahuje až k severní hranici subtropů.Dospělost: Smrk ztepilý začíná plodit v asi od 60. roku a plodné roky se opakují po 4 až 5 letech.Smrk ztepilý (Picea abies) je statný stálezelený jehličnatý strom, který byl původně rozšířen ve střední a jihovýchodní Evropě (od Alp po Balkán), kde tvořil spolu s dalšími dřevinami horské a podhorské lesy.
Jak dlouho rostou smrky : Jelikož se stal smrk oblíbeným vánočním stromečkem, pěstuje se pro tyto účely na speciálních plantážích. Jeho vzrůst není překotný – výšku až 2 metry dosahuje asi za 10 let. V lese jeho růst pokračuje, a to klidně o 0,5 až 1 metr za rok. Růst se zastavuje ve výšce 50 až 60 metrů.
Jak poznat smrk ztepilý
Jehlice – vyrůstají ve šroubovici, zašpičatělé, protáhlé, dlouhé 1-2,5 cm. Na stromě zůstávají asi 8 let. Samčí květy vyrůstají v úžlabí jehlic na loňských větévkách, červeně purpurové, až 2,5 cm dlouhé. Samičí šištice vyrůstají na kocích letorostů a dorůstají do nerozpadavé převislé šišky.
Jak poznat jedli od smrku : Abies pectinata) – jedle se od smrku liší tím, že roste a tloustne rychleji a dospívá věku až 300 let. Jedlové dřevo se od smrkového hůře rozpoznatelné. Charakteristickým znakem je jeho světlý šedožlutý odstín. Jedlové dřevo není tvořeno tmavým jádrem, ale pouze bělovým dřevem.
Samčí šištice jsou drobné, červené, po rozkvětu žluté, samičí šištice zelené nebo červené, vzpřímené. Plody jsou převislé, válcovité, nerozpadavé šišky, 10–16 cm dlouhé, opadávající druhým rokem.
Kořenový systém:
je rozložen do plochy v horních vrstvách půdy a nemá hlavní (kůlový) kořen. Proto bývá v monokulturách půda vyčerpaná a smrk čas to podléhá vývratům. Při horní hranici lesa někdy zakořeňují na zem splývající větve a tak vznikají vegetativně noví jedinci (rozvody).
Jak rozeznat borovici od smrku
Na rozdíl od smrku, který má mělký kořenový koláč rozprostřený do šířky, borovice, má tzv. hlavní kůlový kořen a právě svým kořenovým systémem se uchytí i na skále, tam, kde jiný strom zakoření stěží.jedle obrovská
Kůra hladká šedozelená s pryskyřičnými puchýřky, borka šedohnědá, podélně rozpukaná. Dřevo světle žlutavé až nahnědlé, se širokými letokruhy, málo trvanlivé. Jehlice ploché, na líci leskle tmavozelené, 30–60 mm dlouhé, výrazně dvouřadě rozložené, různých délek vedle sebe, při rozemnutí voní po citrusech.Jehlice – měkké modrozelené, nasivělé uspořádány ve svazečcích po pěti. Jsou velmi jemné a lehce převisají, což dává vejmutovce její charakteristický „měkký“ vzhled – někdy bývá nazývána borovicí hedvábnou. Pupeny oválné stře zašpičatělé, pryskyřičnaté. Samčí šištice nahloučené žluté, samičí šedé, někdy až růžové.
Abies pectinata) – jedle se od smrku liší tím, že roste a tloustne rychleji a dospívá věku až 300 let. Jedlové dřevo se od smrkového hůře rozpoznatelné. Charakteristickým znakem je jeho světlý šedožlutý odstín. Jedlové dřevo není tvořeno tmavým jádrem, ale pouze bělovým dřevem.
Jak vypadá smrk : Druhy smrku
Má kuželovitý tvar s hustými, tmavě zelenými jehlicemi. Dosahuje výšky až 40 metrů a je oblíbený pro vánoční stromky. Smrk pichlavý (Picea pungens): Tento druh je známý svou modrou nebo stříbřitě modrou barvou jehlic. Má hustou korunu a dorůstá do výšky až 25 metrů.
Jak se liší jehlice smrku a jedle : Na rozdíl např. od borovice vyrůstají jehlice vždy jednotlivě, na rozdíl od smrku nasedají přímo na větvičku malým terčíkem – jedlové větvičky jsou proto na rozdíl od smrkových hladké, po opadaných jehlicích zbývají pouze okrouhlé listové jizvy.