Antwort Kde vznika elektrické pole? Weitere Antworten – Kde vzniká elektrické pole
Elektrostatické pole vzniká kolem nepohyblivých těles, které mají elektrický náboj.Tělesa nabita nesouhlasnými náboji (různé náboje) se přitahují. Okolo elektricky nabitých těles je elektrické pole, kde působí elektrická síla.Elektrické pole existuje okolo každého elektricky nabitého tělesa a projevuje se silovým působením na jiná zelektrovaná tělesa. Elektrické pole mají tedy i protony a elektrony. Ve vztahu je F elektrostatická síla, kterou působí pole vytvořené nábojem Q na jiný, zkušební náboj q.
Jak vzniká elektrický náboj : Podle tohoto zákona nelze elektrický náboj vytvořit ani zničit, lze jej jen přemístit. Experimentálně bylo také prověřeno, že velikost elektrického náboje se při jeho pohybu nemění. Tím se elektrický náboj odlišuje např. od hmotnosti, která podle teorie relativity s rostoucí rychlostí vzrůstá.
Co tvoří elektrický proud
Elektrický proud (jako jev) je uspořádaný pohyb volných částic s elektrickým nábojem. Důležité jsou všechny přívlastky. Uspořádaný znamená, že se většina elektronů pohybuje jedním směrem. Není-li vodič připojen ke svorkám zdroje (a není-li tedy důvod, aby elektrický proud procházel), elektrony se i tak pohybují.
Jak se Znazornuji elektrické pole : – Elektrické pole znázorňujeme pomocí elektrických siločar. – Siločáry elektrického pole jsou myšlené čáry, kterými zobrazujeme silové působení elektrického pole. Podle dohody je směr siločar od kladně nabitého tělesa k záporně nabitému tělesu.
Zákon říká, že velikost elektrostatické síly (F) přitažlivosti nebo odpuzování mezi dvěma bodovými náboji (značka q nebo Q) je přímo úměrná součinu velikosti nábojů a nepřímo úměrná druhé mocnině vzdálenosti (r) mezi nimi.
Velikost elektrické síly vypočítáme podle Coulombova zákona. Coulombův zákon říká, že elektrická síla je přímo úměrná součinu velikostí nábojů a nepřímo úměrná druhé mocnině jejich vzdálenosti. Ve vzorci pro musíme vzít absolutní hodnotu ze součinu nábojů, neboť velikost elektrické síly je vždy kladná hodnota.
Co vytváří elektrický proud
Vzniká působením elektrického pole ve vodiči na nositele náboje.Siločáry silového pole jsou myšlené čáry, které představují směr silového působení v různých bodech prostoru. Siločára je taková křivka, že je k ní v každém jejím bodě vektor intenzity daného pole tečný. Siločára je orientovaná křivka, a to tak, že má stejnou orientaci se směrem intenzity daného pole.Při vzájemném styku některých těles (např. při tření) vzniká na jejich povrchu elektrický náboj.
Ukazuje se, že elektron vzniká ve vodě fotoionizací jako delokalizovaná kvantová vlna, která ale během jedné pikosekundy kontrahuje na zhruba sférický objekt s průměrem 2.5×10-10 m. Říká se, že co člověk nevidí, tomu neuvěří.
Jak vzniká elektrický proud : Dokud není vodič připojen k elektrickému zdroji, elektrony ve vodiči se pohybují chaoticky všemi směry. Až po připojení vodiče ke zdroji napětí se vlivem rozdílného potenciálu volné částice uspořádají a začnou se pohybovat jedním směrem tzv. protéká elektrický proud.
Jak se vyrábí proud : Nejčastěji je elektrický proud tvořen usměrněným pohybem elektronů nebo jiných elektricky nabitých částic vodičem. Ty se kromě svého tepelného pohybu posouvají ve směru působení elektrické síly. Pole vytváří na koncích vodiče elektrické napětí jako rozdíl elektrických potenciálů.
Které dvě veličiny popisují El pole
Elektrické pole popisují dvě fyzikální veličiny: vektorová veličina intenzita elektrického pole E a skalární veličina elektrický potenciál. Intenzita elektrického pole v daném místě pole je určena podílem síly Fe působící v tom místě na bodový náboj q, a tohoto náboje.
Pole je ve fyzice forma hmoty, odlišná od látky, zprostředkující silové působení mezi látkovými částicemi nebo jimi tvořenými vázanými soustavami (např. gravitační pole, elektrické pole, magnetické pole, pole jaderných sil, atp.).Elektrický proud je vlastně průtok elektrického náboje (můžeme si představit podobně, jako když protéká potrubím voda, tak vodičem protékají elektrony) • Elektrický proud je pohyb volných částic s elektrickým nábojem (elektrony v kovech, kationty a anionty v roztocích) • Velikost elektrického proudu závisí na množství …
Co je příčinou vzniku elektrického proudu : Za směr elektrického proudu považujeme směr od kladného pólu k zápornému pólu zdroje. Nejčastější příčinou elektrického proudu je elektrické napětí. Elektrické napětí označujeme U, jeho jednotkou je volt (V). Zde je přebytek elektronů – záporný pól zdroje napětí.