Antwort Kdo je vypravěč u dramatu? Weitere Antworten – Kdo je vypravěč v dramatu
Drama NEMÁ vypravěče (vypravěč může být ale jednou postavou). Divadelní hry napsali např. Karel Čapek, Anton Pavlovič Čechov, Václav Havel, William Shakespeare nebo Moliére.vypravěč-postava: zjevný, „s hlasem i tělem“, konkrétní postava ve světě příběhu; příznačnější je vyprávění v první osobě (vypravěč vypráví svůj vlastní příběh, je současně hlavním hrdinou); vědění: ví vše o sobě samém – byť to nemusí říci, ale má limitované vědění o vnějším světě a vnitřním světě druhých; vypravěč- …Vypravěč je osobní (postava) nebo neosobní hlas, který tvůrce (autor příběhu) vyvíjí, aby informoval publikum o ději. Vypravěč může být anonymní, neosobní nebo samostatný subjekt, autor jako postava, nebo nějaká jiná postava objevující se a účastnící se na jejich vlastním příběhu, ať už fiktivním nebo faktickém.
Jaké jsou typy vypravěče : Existují i jiné typologie vypravěče, např. vševědoucí (autorský), osobní, přímý a „oko kamery“; nadosobní, osobní a neosobní; subjektivní, objektivní.
Jak charakterizovat vypravěče
Vypravěče lze charakterizovat jako prostředníka mezi obsahem sdělení a čtenářem. Ve čtenářském povědomí nezřídka mylně splývá se samotným autorem. Vypravěč je fiktivním subjektem a nelze jej pokládat ani za interpreta autorových vlastních postojů a názorů.
Co je to autorský vypravěč : Autorský vypravěč – je dán perspektivou, kterou zaujímá. Zabírá děj i postavy jak z vnější perspektivy, tak z jejich perspektivy vnitřní. Je obdařen vševědoucností: zná motivace jednání všech postav, jejich skryté myšlenky, dokáže se vracet do jejich minulosti či předjímat jejich budoucnost.
Přímý vypravěč – projevuje se jako postava literárního díla s perspektivou zevnitř, která ovšem nemá možnost nahlížet sama sebe zvenčí, zatímco ostatní postavy nazírá právě touto vnější perspektivou.