Antwort Kdo kolonizoval Maroko? Weitere Antworten – Kdo vladne Maroku
Maroko
Marocké království المملكة المغربية ⵜⴰⴳⵍⴷⵉⵜ ⵏ ⵍⵎⴰⵖⵔⵉⴱ | |
---|---|
Král | Mohamed VI. |
Předseda vlády | Azíz Achanúš |
Měna | marocký dirham (MAD) |
HDP/obyv. (PPP) | 7 841 USD (114. na světě, 2015) |
Určitě spousta z vás zná pozdrav „salam aleikom“ (mír s vámi), což se používá při setkání (jako u nás dobrý den).Úředním jazykem je arabština a vedle ní je v úředním styku běžně používána francouzština. Nově je do škol zaváděna berberština, téměř čtvrtina obyvatel totiž hovoří pouze některým z berberských dialektů. Francouzština je nejfrekventovanějším obchodním jazykem.
Co se nesmí vozit do Maroka : hotelový voucher. Marocké celní předpisy dovolují bezcelní dovoz oblečení a předmětů osobní potřeby. Omezení se však vztahují především na tabák (max. 200g zpracovaného tabáku), alkohol (1 láhev vína, 1 láhev jiných alkoholických nápojů) či parfémy (1 balení parfému max.
Co je typické pro Maroko
Maroko je se svou členitou a úžasně pestrou přírodou zemí jako stvořenou pro výlety. K výpravám za dobrodružstvím vás zvou cedrové lesy, malebná údolí, průsmyky a mocné štíty pohoří Atlas a v neposlední řadě nekonečné písečné duny pouště Sahary.
Jaké náboženství je v Maroku : Převládajícím náboženstvím je Islám. Hlásí se k němu 99% obyvatelstva. Křesťanství je rozšířené především mezi obyvateli, kteří do Maroka přicházejí ze subsaharské Afriky. Marocké království má dva oficiální jazyky.
Je vhodné se vyhnout všem masovým shromážděním a nefotografovat ani protestující občany, ani pořádkové jednotky. V Maroku je třeba si dávat pozor na běžnou pouliční kriminalitu, zvláště pak na místech vyšší koncentrace turistů. Jedná se zejména strhávání kabelek nebo batohů z jedoucího motocyklu nebo kapesní krádeže.
Létá se na těchto trasách:
- z Prahy: Marrákeš (Ryanair) a Casablanca (Air Arabia),
- z Vídně: Marrákeš (Lauda, Air Arabia) a Agadir (Lauda),
- z Krakova: Marrákeš (Ryanair),
- z Norimberka: Marrákeš (Ryanair).
Co privest z Maroka
Zde je sedm tipů, co si ze své návštěvy Maroka dovézt na památku nebo k užitku.
- Kovotepecké a šperkařské výrobky. Kovotepectví patří k řemeslům, které mají v Maroku dlouhou tradici.
- Čajový servis.
- Arganový olej a kosmetika.
- Marocká malovaná keramika.
- Koření
- Kožedělné výrobky.
- Berberské koberce.
Muslimové nekonzumují vepřové maso, krev a uhynulá zvířata. Je-li muslim ke konzumaci těchto potravin donucen, za hřích se to nepovažuje. Platí také zákaz konzumace oslů, masožravých ptáků a zvěře. Z ryb mohou konzumovat pouze ty, které mají šupiny a ploutve.Tady je přehled nejzajímavějších míst a zážitků v Maroku, které si nesmíte nechat ujít:
- Poušť Sahara.
- Marocké jídlo.
- Stará města neboli medíny.
- Středověké kasby.
- Chefchaouen, modré město uprostřed marockých hor Ríf.
- Jízda na velbloudech na Sahaře.
- Ubytování v tradičních marockých riádech.
- Vůně koření a místní trhy súky.
Přímé letecké spojení zajišťují společnosti Ryanair a Laudamotion a cenově jsou nejzajímavější. Bez přestupu lze letět z Vídně i s marockou společností Air Arabia. S jedním přestupem lze do Maroka letět i se společnostmi TAP Air Portugal, Iberia, Austrian Airlines, Air France či Lufthansa.
Co Nejedi arabove : Muslimové nekonzumují vepřové maso, krev a uhynulá zvířata. Je-li muslim ke konzumaci těchto potravin donucen, za hřích se to nepovažuje. Platí také zákaz konzumace oslů, masožravých ptáků a zvěře. Z ryb mohou konzumovat pouze ty, které mají šupiny a ploutve.
Kdo věří v Alláha : Trojice monoteistických náboženství (tedy judaismus, křesťanství a islám) věří v jednoho Boha, který se označuje různě, například jako Hospodin, Jahve nebo Alláh. Vždycky se ale jedná o tutéž osobu stvořitele a počátečního hybatele všeho bytí. Slovo Alláh je arabským ekvivalentem slova Bůh.
Kdo žije v Maroku
Maroko čítá téměř 36 miliónů obyvatel. Kromě Berberů (Maročanů) zde žije také mnoho přistěhovalců ze západní Afriky a z Evropy. 99 % lidí vyznává islám. Místní jsou vůči cizincům celkem tolerantní a chovají se pohostinně.
Létá se na těchto trasách:
- z Prahy: Marrákeš (Ryanair) a Casablanca (Air Arabia),
- z Vídně: Marrákeš (Lauda, Air Arabia) a Agadir (Lauda),
- z Krakova: Marrákeš (Ryanair),
- z Norimberka: Marrákeš (Ryanair).
Vepřové se zkrátka v islámských zemí nejí, protože je považováno za nečisté.
Co nesmí pít muslimové : Podle koránu a islámské tradice je pití alkoholu zakázané, konzumenti ale přikázání buď zcela ignorují, nebo obcházejí. Někteří duchovní například používají striktního výkladu koránu, který zakazuje pouze nápoje destilované z vína a datlí.