Antwort Kdo může být členem výboru SVJ? Weitere Antworten – Kdo je člen výboru SVJ
Počet členů výboru zákon nestanovuje, typicky existují výbory tříčlenné. Lichý počet členů SVJ výboru s ohledem na jejich hlasování lze rozhodně doporučit. Členem orgánu může být teoreticky jakákoli osoba (i právnická) bez ohledu na to, zda je či není členem společenství vlastníků.SVJ může vlastnit majetek, ale nakládat s ním může pouze pro účely správy domu a pozemku. Členem SVJ v obou typech právnických osob je vždy vlastník jednotky. Je-li vlastník jednotky plurální (spoluvlastníci jednotky), vystupují vůči SVJ jako jedna osoba.V § 635 ZOK se dočteme, že: (1) Právo zúčastnit se členské schůze mají členové družstva, likvidátor a osoby, o nichž tak stanoví jiný právní předpis. (2) Člen se zúčastňuje členské schůze osobně nebo v zastoupení.
Jak se stát členem SVJ : Členství dalších vlastníků jednotek ve společenství vzniká dnem nabytí vlastnictví k jed- notce (§ 9 odst. 6 zák. o vlastnictví bytů). Členem SVJ se stává každý vlastník jednotky v domě. Členem se může stát každá osoba (subjekt), která je způsobilá vlastnit jednotku.
Kdo jedna za SVJ
Jednání navenek za SVJ činí předseda společenství vlastníků samostatně, kdy v době jeho nepřítomnosti jej zastupuje místopředseda nebo člen výboru. Jde-li o písemný právní úkon, tak ve většině případů musí být podepsán předsedou výboru nebo v jeho zastoupení místopředsedou a dalším členem výboru.
Jak odvolat člena výboru SVJ : To znamená, že funkce člena výboru SVJ může zaniknout tím, že dojde k jeho odvolání na shromáždění vlastníků. Dle § 1207 občanského zákoníku pak postačí k přijetí usnesení o odvolání člena výboru pouhá nadpoloviční většina hlasů z vlastníků přítomných na shromáždění.
Když v SVJ nastane situace, že se nenajdou dobrovolníci pro výkon funkce člena statutárního orgánu z řad členů společenství, pak je prakticky jediným možným řešením přiklonit se k volbě profesionálního předsedy, potažmo výboru složeného z osob, které nejsou členy společenství.
Prvním krokem je svolání shromáždění na základě pozvánky. Pozvánka musí obsahovat datum, čas a místo konání. Vše by mělo být naplánováno tak, aby to co nejméně omezovalo možnost členů se ho účastnit. Pozvánka musí obsahovat program, tedy jednotlivé záležitosti, které se budou na shromáždění projednávat.
Jak vstoupit do SVJ
Původní vlastník má ze zákona povinnost doložit novému vlastníkovi potvrzení SVJ o existenci nebo neexistenci dluhů a SVJ má povinnost takové potvrzení vystavit. Praxe je taková, že prodávající požádá SVJ o potvrzení o “bezdlužnosti” a to následně předloží kupujícímu.Kdo za SVJ podepisuje smlouvy, není-li výbor ani předseda Právo podepisovat listiny, tedy právně jednat za SVJ, má statutární orgán, tedy v případě, že neexistuje funkční výbor a ani není doposud jmenován opatrovník, SVJ nemůže právně jednat.Shromáždění se musí konat alespoň jedenkrát ročně a svolává se perfektně navrženou pozvánkou. Ta musí být samozřejmě řádně zaslána všem členům SVJ, přičemž ve stanovách je možné určit, jakou konkrétní formou.
člen výboru či předseda společenství vlastníků, ze své funkce odstoupit (zpravidla) písemnou formou − prohlášením o odstoupení doručeným SVJ. Jeho funkce pak zaniká uplynutím dvou měsíců od doručení tohoto odstoupení v souladu s ustanovením § 160 NOZ ve spojení s ustanovením § 1221 odst. 1 zákona č.
Kdo může jednat za SVJ : Společenství vlastníků jednotek je ze zákona právnickou osobou ve smyslu § 18 občanského zákoníku a tudíž musí mít statutární orgán, tj. orgán, který je oprávněn jednat za společenství, jako by jednala právnická osoba sama.
Jak casto má být schůze SVJ : Shromáždění se musí konat alespoň jedenkrát ročně a svolává se perfektně navrženou pozvánkou. Ta musí být samozřejmě řádně zaslána všem členům SVJ, přičemž ve stanovách je možné určit, jakou konkrétní formou.
Jak má vypadat zapis že schůze SVJ
Zápis ze schůze SVJ musí obsahovat:
- přesný název společenství vlastníků
- kdo shromáždění svolal a jakým způsobem.
- místo konání shromáždění
- datum a čas, kdy se shromáždění konalo.
- kdo shromáždění zahájil, kdo mu předsedal, a volba dalších osob činných na shromáždění (zapisovatel a ověřovatel zápisu)
Dle zákona může dojít k založení SVJ dojít dvěma způsoby – buď uvedením stanov přímo do prohlášení vlastníka, nebo přijetím stanov v rámci zakladatelského právního jednání vlastníků jednotek. Při uvedení stanov do prohlášení vlastníka odpadá při založení společenství nutnost přítomnosti notáře při schvalování stanov.Jaká je cena
Odměna notáře za sepsání notářského zápisu činí podle typu společenství 4.000 Kč bez DPH. Odměna notáře za sepsání dalších listin činí cca 1.000 Kč až 2.000,-Kč bez DPH. Soudní poplatek za zápis společenství do rejstříku společenství notářem činí 2 700 Kč, provádí-li zápis soud, činí 6 000 Kč.
Jak má vypadat zapis že schuze SVJ : Zápis ze schůze SVJ musí obsahovat:
- přesný název společenství vlastníků
- kdo shromáždění svolal a jakým způsobem.
- místo konání shromáždění
- datum a čas, kdy se shromáždění konalo.
- kdo shromáždění zahájil, kdo mu předsedal, a volba dalších osob činných na shromáždění (zapisovatel a ověřovatel zápisu)