Antwort Kdo napsal sbírku okna v bouři? Weitere Antworten – Kdo napsal Za trochu lásky šel bych světa kraj
Jaroslav Vrchlický : Za trochu lásky šel bych světa kraj.Jaroslav Vrchlický, vlastním jménem Emil Jakub Frída (17.2.1853 Louny – 9.9.1912 Domažlice) byl český spisovatel, básník, dramatik a překladatel. Narodil se v rodině kupce. Jeho zájmy v mládí nejvíce ovlivnil jeho strýc, farář v Ovčárech u Kolína, kde chlapec trávil svá dětská léta.Konec jeho života poznamenaly deprese a nakonec záchvat mrtvice v roce 1908, po němž již nebyl schopen psát ani číst. Pobýval v sanatoriích v jižních Čechách a v istrijské Opatiji. V roce 1911 se Vrchlický odstěhoval od rodiny do Domažlic, kde roku 1912 v pouhých 59 letech zemřel. Je pohřben na vyšehradském Slavíně.
Jak ten kdo zpiva u dveri a prosi : Jak ten, kdo zpívá u dveří a prosí. Větrům v plen hoď písně svoje, srdce lásce hodit spěš, oboje zas v konec boje s bezpečností nalezneš. Srdce, písně svadlé celé, samá rána, krve nach, pivoňky o Božím těle, kudy slavný průvod táh.
Kdo patří do Lumirovcu
Lumírovci. Kosmopolitní literární skupinou byly lumírovci, kteří vydávají časopis Lumír pod vedením Josefa Lumíra. Generaci lumírovců reprezentují hlavně dva básníci – Jaroslav Vrchlický a Julius Zeyer. Lumírovci navazují na májovce, prosazují svobodnou básnickou tvorbu a její světovost.
Kdo byl Václav hrabě : Václav Hrabě byl známou postavou pražského \"nočního\" života – světa hudebníků, divadelníků, studentů i literátů, jejichž pocity vyjadřoval ve svých básních. Václav Hrabě byl nadšen dělníky i Fidelem Castrem. Byl to obraz přesvědčení mladé generace šedesátých let.
Jako dramatický básník psal Vrchlický pro soudobé české skladatele libreta. Nejvýznamnějším jeho počinem jsou tři celovečerní veršovaná dramata Námluvy Pelopovy, Smír Tantalův a Smrt Hippodamie pro Fibichovu melodramatickou trilogii Hippodamie.
Ruchovci se orientovali na slovanskou literaturu, byli to především básníci, kteří usilovali o získání čtenářů pro ideály národního hnutí. Zpočátku k nim patřil Josef Václav Sládek, Svatopluk Čech a Eliška Krásnohorská, dále Rudolf Pokorný a Ladislav Quis.
Kdo psal v 19 století
První almanach si ale získal největší popularitu.
- Jan Neruda (1834-1891) Jan Neruda.
- Adolf Heyduk (1835-1923)
- Rudolf Mayer (1837-1865)
- Václav Šolc (1838-1871)
- Karolína Světlá (1830-1899)
- Gustav Pfleger – Moravský (1833-1875)
- Jakub Arbes (1840-1914)
- Svatopluk Čech (1846-1908)
Hrabě je titul (hodnost) příslušníka vyšší šlechty. Přechýlenou formou je hraběnka a v češtině se taktéž používá neformální výraz komtesa pro neprovdanou dceru hraběte. Hraběti přísluší oslovení (titul) Hraběcí Milost, dnes také Excelence. Bývalým bezprostředním hrabatům přísluší oslovení Osvícenost.března 1965 je v kuchyni bytu v Jánské ulici v Praze nalezen mrtven pětadvacetriletý Václav Hrabě. Vrátil se domů až kolem třetí nad ránem. Bylo chladno a v miniaturní místnosti, kde po rozvodu spal, si jako obvykle chtěl přitopit hořáky plynového sporáku. Uhasnutí jedno z nich způsobilo smrt kysličníkem uhelnatým.
Hlavním tématem jeho her bylo vlastenecké nadšení. Jeho nejznámějšími hrami byly: Břetislav a Jit- ka aneb Únos z kláštera, Vlasta a Šárka aneb Dívčí boj u Prahy, Švédská vojna v Čechách aneb Udatnost pražských studentů.
Kdo patří do Lumírovců : Představitelé
- Jaroslav Vrchlický
- Julius Zeyer.
- Bohdan Jelínek.
- Josef Thomayer.
- Otokar Mokrý
- František Herites.
Kdo to byli lumírovci : Lumírovci byli zaměřeni kosmopolitního, ve svém programu navázali na májovce v úsilí o světovost české literatury. Uskutečňovali rozsáhlou překladatelskou činnost, hlavně z oblasti anglosaské a románské. Čímž zatlačovali doposud převažující vliv literatury Německé.
Kdo stál v čele Májovců
Jan Neruda
nejvýznamnější představitel celé májovské generace. Narodil se v Praze (otec – vojenský vysloužilec, matka – prostá pobožná žena). Později se přestěhovali na Malou Stranu do Ostruhové (Nerudovy) ulice. Studoval na akademickém gymnáziu.
Tvůrci českého romantismu:
- Karel Hynek Mácha.
- Václav Kliment Klicpera.
- Josef Kajetán Tyl.
- Josef Jaroslav Langer.
- Karel Jaromír Erben.
- Josef Václav Frič
- Karel Sabina.
- Boleslav Jablonský
LITERÁRNÍ SMĚRY
- Renesance a humanismus (14.-17. století)
- Baroko (2. pol. století – 80. léta 18.
- Klasicismus (2. pol. století– 18. století)
- Osvícenství (18. století)
- Preromantismus (od pol. století)
- Národní obrození (70. léta 18. století – 50.
- Romantismus (1. pol. století)
- Realismus a naturalismus (2. pol. století)
Kdo je Saint Germain : Hrabě St. Germain je obchodník s vínem a zároveň francouzský šlechtic, kterého můžeme potkat u dvora. Má pověst bezohledného muže, který se zabývá okultismem a mystikou. Je okouzlující, ale jeho vzhled klame, uvnitř je to padouch, i když se nikdy nevyrovná třeba Jacku Randallovi.